Czarnuszka to roślina, której nasiona znalazły dosyć szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie naturalnej, ale również w kuchni. Pochodzi ona z terenów Azji Zachodniej i Południowo-Wschodniej Europy skąd eksportuje się ją do niemal wszystkich krajów świata. Nasiona czarnuszki pomagają uporać się z wieloma zdrowotnymi problemami, a najlepszym sposobem na ich wykorzystanie jest dodanie ich do przygotowywanych na co dzień potraw. Poniżej można zapoznać się z kilkoma ciekawymi i bardzo prostymi w przygotowaniu przepisami z czarnuszką w roli głównej.
Przepisy kulinarne z czarnuszką
Chleb żytni na zakwasie z czarnuszką
Składniki:
- 150 g mąki pszennej typ 650,
- 200 g mąki żytniej typ 720,
- 1,5 łyżeczki soli,
- 200 ml letniej wody,
- 325 g zakwasu żytniego,
- 2 łyżeczki czarnuszki
Sposób przygotowania:
Mąkę żytnią i pszenną przesypać do miski, dodając do niej zakwas żytni, sól oraz czarnuszkę. Do mieszanki należy następnie stopniowo wlewać letnią wodą, wyrabiając ciasto przez kilka minut ręcznie lub przy pomocy miksera. Keksówkę wysmarować niewielką ilością oleju rzepakowego, wykładając ją mąką pszenną, otrębami lub papierem do pieczenia. Do tak przygotowanej formy należy przełożyć przygotowane wcześniej ciasto, wyrównując jego wierzch przy pomocy zwilżonej wodą dłoni. Formą należy następnie przykryć ściereczką, stawiając ją na około 4 godziny w ciepłe miejsce. Po upływie wyznaczonego czasu keksówkę należy włożyć do nastawionego na temperaturę 220 stopni Celsjusza piekarnika na około 20 minut. Po tym czasie temperaturę należy zmniejszyć do 200 stopni Celsjusza, piekąc chleb przez kolejnych 20 minut. Upieczony chleb należy wyciągnąć z piekarnika i z formy, ostudzając go najlepiej na piekarniczej kratce.
Roladki z ciasta francuskiego z łososiem i czarnuszką
Składniki:
- 100 g łososia wędzonego,
- 40 g czarnuszki,
- 1 jajko,
- 1 opakowanie ciasta francuskiego,
- szczypta soli i świeżo zmielonego pieprzu do smaku
Składniki na sos czosnkowy:
- 2 ząbki czosnku,
- 150 ml jogurtu naturalnego,
- 4 łyżki majonezu,
- 2 łyżki posiekanego koperku,
- szczypta soli
Sposób przygotowania:
Na 30 minut przed przygotowywaniem wyjąć z lodówki ciasto francuskie, aby miało pokojową temperaturę. Gdy ciasto francuskie będzie już miało odpowiednią temperaturę, należy je delikatnie rozwałkować, układając na 1/3 plastry wędzonego łososia. Całość należy przyprawić świeżo zmielonym pieprzem. W następnym kroku roladę należy zwinąć, pamiętając jednak o tym, aby na końcu pozostało trochę ciasta. Pozostałą końcówkę ciasta wysmarować roztrzepanym jajkiem, zwijając i sklejając roladę. Gdy rolada zostanie już uformowana, należy posmarować ją pozostałą częścią jajka, posypując całość czarnuszką. Tak przygotowaną roladę należy następnie przekroić na nieco grubsze plastry, układając je na wyłożonej papierem do pieczenia formie. Roladki należy piec w piekarniku nastawionym na temperaturę 200 stopni Celsjusza przez około 20 minut. W międzyczasie można przygotować sos czosnkowy. Przeciśnięty przez praskę czosnek wymieszać z majonezem, jogurtem oraz poszatkowanym koperkiem, doprawiając całość szczyptą soli i pieprzu.
Pasta jajeczna z marynowanym ogórkiem i czarnuszką
Składniki:
- 3 ugotowane na twardo jajka,
- 1 marynowany ogórek,
- 2 łyżki posiekanego szczypiorku,
- 2 łyżki majonezu,
- szczypta soli i świeżo zmielonego pieprzu czarnego,
- kilka kromek razowego chleba,
- 1 łyżeczka czarnuszki,
- garść rukoli skropionej niewielką ilością oliwy z oliwek
Sposób przygotowania:
Jajka ugotować na twardo (około 7 minut tak, aby żółtko nie było całkowicie ścięte), obierając je ze skorupki, przekładając do miseczki razem z majonezem, szczyptą soli i świeżo zmielonego pieprzu oraz rozgniatając całość przy pomocy widelca. Ogórka pokroić w drobną kosteczkę, przekładając go do przygotowanej wcześniej pasty. Całość posypać 1 łyżeczką czarnuszki, mieszając pastę przy pomocy łyżeczki. Kromki razowego chleba wysmarować przygotowaną pastą, układając na wierzchu skropioną oliwą z oliwek roszponkę.
Sałatka z pieczonym indykiem, brzoskwinią i czarnuszką
Składniki:
- 1 pierś z indyka,
- po 1 łyżeczce pieprzu ziołowego i ostrej papryki,
- 1 duża marchewka,
- 2 średniej wielkości ziemniaki,
- 1 mała pietruszka,
- mały kawałek selera i pora (biała część),
- 2 łyżeczki czarnuszki,
- odrobina oleju rzepakowego,
- 4 brzoskwinie z zalewy,
- 2 łyżeczki majonezu,
- szczypta soli i pieprzu do smaku
Sposób przygotowania:
Ziemniaki, pietruszkę, selera i marchewkę ugotować, wystudzić, dokładnie obrać i pokroić w kostkę, pora pokroić w paseczki, natomiast brzoskwinię w kostkę. Pierś indyka przyprawić pieprzem, papryką, solą i pieprzem, smażąc na patelni na odrobinie oleju rzepakowego. Tak przygotowanego indyka wystudzić i pokroić w kostkę. Wszystkie składniki należy przełożyć do miseczki, dodając do niej majonez oraz czarnuszkę. Po wymieszaniu sałatka jest już gotowa.
Ciasteczka z czarnuszką i sezamem
Składniki:
- po 1 szklance mąki orkiszowej i drobnych płatków owsianych błyskawicznych,
- 1 łyżeczka czarnuszki,
- 1/2 szklanki sezamu,
- 100 g masła (miękkiego),
- 1 jajko,
- po 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej i proszku do pieczenia,
- 1/2 szklanki cukru trzcinowego,
- szczypta soli himalajskiej
Sposób przygotowania:
Do miseczki należy przełożyć masło, cukier oraz jajko, mieszając całość przy pomocy miksera, dodając następnie do mieszanki przesianą mąkę orkiszową, sezam, płatki owsiane, sodę oczyszczoną, proszek do pieczenia, szczyptę soli oraz czarnuszkę. Gdy wszystkie składniki idealnie się ze sobą połączą, z ciasta należy uformować kulę. Na posypanej mąką stolnicy należy lekko rozwałkować ciasto tak, aby jego grubość wyniosła ok. 10 mm. Gdy ciasto będzie już uformowane, przy pomocy szklanki należy wycinać z niego okręgi. Wycięte w ten sposób ciasteczka należy układać na wyłożoną papierem do pieczenia blaszkę, piekąc je następnie w piekarniku nastawionym na temperaturę 180 stopni Celsjusza przez około 18 minut.