Przełom tarczycowy- Przyczyny, objawy, sposoby leczenia, konsekwencje.
Z chorobami tarczycy zmaga się coraz większa ilość osób. Ważne jest wykonywanie badań pod kątem ewentualnych chorób spowodowanych właśnie tym organem. Szczególną uwagę należy zwrócić na tak zwany przełom tarczycowy, czyli zaostrzenie nadczynności tarczycy. Czym jest przełom tarczycowy? Jakie są jego objawy i sposoby leczenia?
Czym jest przełom tarczycowy?
Niewiele osób wie, jak poważną dolegliwością jest przełom tarczycowy. To rzadkie i niezwykle groźne dla życia człowieka powikłanie, które rozwija się w przypadku chorób związanych z nadczynnością tarczycy. W przypadku wystąpienia tego przykrego powikłania konieczna jest natychmiastowa hospitalizacja i obserwacja lekarzy. Przełom tarczycowy zwany jest również ,,burzą tyreotoksyczną”. To w skrócie nasilenie objawów związanych z nadczynnością tarczycy. Kiedy w ciele poziom hormonów tarczycy podnosi się niepokojąco wysoko, wówczas dochodzi do hiperkatabolizmu, czyli do rozpadu komórek. W efekcie w ciele człowieka powstaje wiele produktów przemiany białkowej, które w znacznym stopniu zatruwają organizm.
Przełom tarczycowy- Przyczyny
Wiele osób zastanawia się, czym tak naprawdę spowodowany jest przełom tarczycowy. Często prowadzenie zdrowego trybu życia i uprawianie sportu nie oznacza, że wszelkie powikłania choroby nie będą nas dotyczyły. Warto skupić się na przyczynach powstania tego przykrego zjawiska. Po pierwsze przełom tarczycowy zazwyczaj pojawia się u osób, które borykają się z problemami nadczynności tarczycy i które w sposób nieoczekiwany i gwałtowny odstawiły leki hamujące produkcję hormonów wytwarzanych przez tarczycę. Oczywiście leki mogą być również źle dobrane przez lekarza prowadzącego, dlatego nie tylko odstawienie leków wiążę się z przykrymi następstwami choroby. Objawy przełomu mogą rozwinąć się również w przypadku borykania się z chorobą Gravesa-Basedowa oraz w przypadku wola guzowatego nadczynnego. Warto podkreślić, że narażone są również osoby zdrowe, u których zwyczajnie nie wykryto problemów związanych z nadczynnością tarczycy. Takie przypadki zauważane są szczególnie wśród młodych osób, które złe samopoczucie tłumacza dużą Ilością nauki i małą ilością odpoczynku.
Jakie czynniki zwiększają możliwość przełomu tarczycowego u osób chorych na nadczynność tarczycy?
Do grona czynników zwiększających ryzyko przełomu tarczycowego u osób z rozpoznaną nadczynnością tarczycy należy:
- Zakażenie bakteryjne lub wirusowe,
- Uraz, wypadek,
- Hipoglikemia,
- Duże oparzenie,
- Zabiegi chirurgiczne (w tym operacja tarczycy),
- Zator tętnicy płucnej,
- Stres,
- Ciąża.
Przełom tarczycowy- Objawy
Pierwszym z objawów przełomu tarczycowego może być bardzo wysoka temperatura ciała, która dochodzi nawet do 4 stopni Celsjusza. Oczywiście konieczny jest natychmiastowy wyjazd do szpitala, gdzie lekarze stwierdzą przyczynę gorączki. Towarzyszą jej nierzadko wymioty, biegunki oraz poty. Jednym z najniebezpieczniejszych objawów jest szybka praca serca dochodząca do 140 uderzeń na minutę. Oznacza to działanie hormonów tarczycy bezpośrednio na tak zwany układ bodźcoprzewodzący. Inne, mniejsze zauważalne objawy to:
- Chwiejność emocjonalna,
- Bezsenność,
- Niepokój,
- Majaczenie,
- Znaczne zmniejszenia masy ciała,
- Drżenie ciała,
- Niedociśnienie.
Przełom tarczycowy może zagrażać życiu!
Przełom tarczycowy jest wysoce niebezpieczny dla zdrowia i życia człowieka! Może prowadzić do zapaści krążeniowej, dlatego osoby zmagające się z chorobami tarczycy powinny być pod stałą obserwacją lekarza. Kiedy następuje przełom tarczycowy, może pojawić się również migotanie komór. Niewydolność krążeniowa i choroby serca w tym przypadku mogą prowadzić nawet do śmierci. W przypadku przełomu tarczycowego nie sposób nie wspomnieć również o możliwości popadnięcia w śpiączkę. Kiedy zauważymy coś niepokojącego w naszym ciele, wówczas natychmiast wzywamy pogotowie!
Przełom tarczycowy- Sposoby leczenia
Ze względu na fakt, że przełom tarczycowy nawet w 50% kończy się zgonem, konieczne jest podejmowanie natychmiastowych kroków, aby pomóc choremu. Pacjent musi natychmiast zostać przewieziony do szpitala, najlepiej na oddział endokrynologiczny. Takie oddziały nie są jednak w Polsce często spotykane. Ważny jest czas i szybka reakcja, ponieważ często następuje tutaj migotanie przedsionków. Niewydolność narządowa może doprowadzić do śpiączki. Osoba, która wezwała pogotowie, powinna pomóc choremu poprzez robienie zimnych okładów na całe ciało. Zmniejszenie temperatury ciała spowolni cały proces i opóźni ewentualne reakcje układu krwionośnego. Niektórzy chorzy mają również betablokery, które hamują proces działania hormonów tarczycy na serce. Kiedy lekarze opanują stan pacjenta, konieczne jest podane leków hamujących wpływ hormonów tarczycy na serce człowieka oraz kilkakrotne dializowanie chorego, aby krew była w pełni oczyszczona z toksyn po przełomie tarczycowym.
Przełom tarczycowy- Możliwe konsekwencje
Oprócz wspomnianych wcześniej konsekwencji, do których należy zaliczyć śpiączkę lub nawet utratę życia chorego, w przypadku opanowania sytuacji przez lekarzy warto zaznaczyć kilka konsekwencji, które mogą pojawić się po powrocie do domu. Choremu towarzyszy często ogólne osłabienie, niemoc i pogorszenie nastroju, które spowodowane jest niedawnym strachem o utratę swojego zdrowia i życia. Choremu często towarzyszy również wiotkość mięśni lub ich uszkodzenie, przez co chory musi leżeć w łóżku i regenerować się bardzo długo. Często konieczna jest też rehabilitacja.
Co zrobić, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia przełomu tarczycowego?
Niestety tego stanu nie można w żaden sposób przewidzieć ani się do niego przygotować. Należy jednak wykonywać częste badania hormonów tarczycy i przyglądać się swojemu ciału. Konieczne jest również spożywanie zalecanych leków przez lekarza endokrynologa i stosowanie się do jego zaleceń. Warto również badań się zapobiegawczo, aby nie być w grupie niezidentyfikowanych osób cierpiących na nadczynność tarczycy. To niezwykle ważne. Konieczne jest również prowadzenie zdrowego trybu życia oraz stosowanie diety zaleconej przez lekarza prowadzącego. Z przełomem tarczycowym nie ma żartów. To bardzo poważne powikłanie.