Proktolog – od czego, badania, ceny wizyty, pierwsza wizyta
Ostatnie lata w dziedzinie medycyny stoją pod znakiem zwracania coraz baczniejszej uwagi na choroby układu pokarmowego oraz odbytu. Lekarze alarmują, że na nowotwór okrężnicy zapada coraz więcej osób. Co charakterystyczne, coraz częściej z tego typu chorobą zmagają się młodzi ludzie, co jeszcze kilkadziesiąt lat temu było nie do pomyślenia. Lekarze proktolodzy, a także specjaliści z innych dziedzin medycyny twierdzą, że duży wpływ na wzrost wskaźnika zachorowań mają między innymi stres oraz spożywanie dużej ilości przetworzonej żywności, bardzo szkodliwej dla naszego organizmu. Gdy odczuwamy, że coś jest nie tak z okolicą naszego odbytu, jelitami – należy niezwłocznie udać się do proktologa na badanie. Ludzie z reguły boją się badań proktologicznych, a przecież w porę wykryte schorzenie daje większe szanse na wyleczenie. Trzeba odrzucić lęk, aby ocalić własne życie. Wczesna diagnoza nowotworu odbytu i jelita grubego, wydana przez proktologa, pozwala pozbyć się problemu. Warto pamiętać, że rak jelita grubego znajduje się w ścisłej czołówce nowotworów złośliwych, tuż obok raka płuc oraz prostaty.
Proktolog i jego zadania
Proktolodzy jako lekarze przeciwdziałający wszelkim chorobom jelit i odbytu znani byli już bardzo dawno, bo około 4 tysięcy lat przed naszą erą. Ludzkość od zawsze borykała się z problemami zdrowotnymi dotyczącymi jelit. Do głównych zadań każdego proktologa należy: – diagnozowanie niedyspozycji układu wydalniczego
- leczenie dolegliwości przejawiającymi się wydzielinami w postaci ropy
- przeciwdziałanie trudnościom w utrzymaniu gazów
- rozwiązanie problemów związanych z nieregularnym oddawaniem stolca oraz zmianą jego koloru i struktury
Wszystkie choroby odbytu wywoływane są przez kał zalegający w naszych jelitach. Potrzebny jest odpowiedni typ leczenia, żeby nie dopuścić do powikłania i rozprzestrzeniania się choroby na inne narządy. Najbardziej narażony na stany chorobowe jest odcinek odbytnicy, będący dalszą częścią jelita grubego. Stany zapalne tam zachodzące stają się zaczątkiem do bardzo poważnych i skomplikowanych w leczeniu chorób. Wszystkie te choroby wykrywa właśnie proktolog. Po wydaniu stosownej diagnozy, przepisuje leki na dane schorzenie. W sytuacji, gdy choroba jelit i odbytu posunęła się na tyle daleko, że same leki nie wystarczą, pacjent kierowany jest przez proktologa na operację usunięcia części uszkodzonego jelita.
Proktolog pod kątem lekarskiej wizyty
Na pierwszej wizycie proktolog zadaje nam wszystkie niezbędne pytania mające pomóc mu naprowadzić właściwy tor działania w kierunku naszego zdrowotnego problemu. Jeśli na pytania odpowiemy szczegółowo, łatwiej będzie zdiagnozować problem. Na temat dolegliwości nas trapiących trzeba więc rozmawiać bez ogródek. W końcu jesteśmy u lekarza, a nie na spotkaniu towarzyskim. Proktolog po dokonaniu wywiadu kieruje nas na badanie anoskopowe. W czasie tego badania obserwuje się błonę śluzową odbytu za pomocą wziernika. Następnie przeprowadzana jest rektoskopia. Badanie to polega na wprowadzeniu do odbytu urządzenia zwanego rektoskopem. Można wtedy wszelkim zmianom w odbycie przyjrzeć się z bliska. Dzięki tym badaniom naprawdę można zmniejszyć objawy choroby lub całkowicie ją wyeliminować.
Proktolog walczący o nasze zdrowie
Choroby strefy odbytniczej, jakie diagnozuje każdy proktolog, mogą mieć bardzo różne objawy. Przede wszystkim, w sytuacjach zagrożenia, pacjent odczuwa silny ból. Najczęściej pojawia się on w czasie wydalania. Do tego dochodzi także swędzenie, biegunka, częste pojawianie się zaparć, a także krew w odbycie. Dość charakterystycznym objawem chorobowym jest także uczucie niepełnego wydalenia stolca. Jelito grube jest narządem niezwykle czułym i wrażliwym, od niego zależy także jakość funkcjonowania innych narządów w naszym organizmie. Na pierwszej wizycie u proktologa można spodziewać się tego typu stwierdzenia jako wstępu do wykładu, zwłaszcza w przypadku, gdy na badanie decyduje się pacjent przez lata ignorujący problem ze swoim układem pokarmowym.
Z jakimi chorobami najczęściej zmaga się proktolog?
Chorobami, z którymi najczęściej mają do czynienia proktolodzy, to:
- Hemoroidy – schorzenie charakterystyczne najczęściej dla kobiet w wieku powyżej pięćdziesięciu lat. Spowodowane są zbyt długim, osiadłym trybem życia. Często chorują na nie osoby uprawiające przez wiele lat pracę na siedząco, unikające ruchu i wysiłku fizycznego. Chorobę tą nazywamy też żylakami odbytu. Główne objawy występują w postaci pieczenia i krwawienia. W miarę upływu czasu żylaki wypadają w czasie wydalania. Można wyleczyć je operacjami chirurgicznymi, a także leczeniem za pomocą środków na bazie ziołowej. Proktolodzy polecają dietę opartą na błonniku, a także większą aktywność po godzinach pracy.
- Nowotwór odbytu – diagnozuje się go poprzez badanie endoskopowe. W pierwszej fazie swojego rozwoju jest całkowicie możliwy do wyleczenia. Nie zmienia to faktu, że jest najbardziej niepokojącym schorzeniem układu pokarmowego. Proktolog kieruje na leczenie operacyjne oraz w formie radioterapii. W ekstremalnym stanie chorobowym sztuczny odbyt staje się koniecznością. Jest to choroba dość charakterystyczna dla ludzi po czterdziestce. Sprzyja jej zbyt częste jedzenie czerwonego mięsa, a także ignorowanie błonnika w codziennej diecie.
- Infekcje odbytnicze – charakteryzują się mocnym i przeszywającym bólem. Infekcje w postaci szczelin mogą powstawać na skutek zbyt mocnego treningu siłowego, przy wysiłku fizycznym ponad nasze możliwości. Rozwiązaniem na tego rodzaju przypadłość jest interwencja chirurgiczna.
Ile zapłacimy, gdy przyjmie nas proktolog?
Ceny za wizytę u proktologa są dość zróżnicowane. Wiadomo, że w dużym mieście za wizytę zapłacimy nieco więcej, niż w małej mieścinie lub miejscowości średniej wielkości. Standardowa wizyta diagnostyczna u proktologa kosztuje około 200 złotych. Na operację szczeliny odbytu trzeba będzie wydać już nieco więcej, bo około 3 tysięcy złotych. Z reguły na bezpieczeństwo i optymalne warunki plus komfort badań, zazwyczaj polecani są proktolodzy prywatni.