Por: wartości odżywcze, właściwości lecznicze, zastosowanie

0 436
5/5 - (5 votes)

Por z uwagi na liczne właściwości prozdrowotne, a także specyficzny smak znalazł dosyć szerokie zastosowanie w świecie kulinarnym, stanowiąc tym samym nieodłączny element wielu potraw. Roślina zaliczana jest do rodziny amarylkowatych, podobnie zresztą jak czosnek, cebula oraz szczypiorek, z którymi jest dosyć blisko spokrewniona.

Warzywo zarówno w kuchni, jak i w medycynie naturalnej wykorzystywane było już w czasach starożytnych, jednak do naszego kraju trafiło dopiero dzięki królowej Bonie, która sprowadziła je z Włoch. Jakie jednak cenne dla zdrowia wartości odżywcze znajdują się w porze, dlaczego warto go spożywać i w jaki sposób można wykorzystać go w kuchni?

Wartości odżywcze pora

Por zaliczany jest do grona niskokalorycznych warzyw, dlatego też bez obaw mogą go spożywać osoby będące na diecie odchudzającej. Wśród cennych dla zdrowia wartości odżywczych znajdujących się w warzywie można wymienić w szczególności dosyć małe ilości białka, błonnik, witaminy A, C, E, K, z grupy B, a także takie minerały jak potas, żelazo, wapń, cynk, fosfor, magnez oraz sód.

Por w walce z bólami o podłożu reumatycznym

Okłady z pora to świetny sposób na poradzenie sobie z problemami reumatycznymi, które najczęściej dotyczą starszych osób, jednak przytrafiają się również nieco młodszym osobom.

Substancje obecne w zmiażdżonych liściach warzywa pomagają rozszerzyć znajdujące się pod skórą naczynia krwionośne, dzięki czemu dochodzi do lepszego ukrwienia tkanek oraz zmniejszenia odczucia bólu. Przygotowanie takiego leczniczego okładu jest niezwykle proste, ponieważ wystarczy w tym celu zetrzeć na tarce o drobnych oczkach białą część pora, rozsmarowując następnie otrzymaną papkę na gazę i przykładając ją do obolałego miejsca.

Por na niedokrwistość

Niedokrwistość nazywana również anemią to problem, który dotyczy nie tylko kobiet w ciąży, ale również wszystkich tych osób, które spożywają produkty żywnościowe ubogie w żelazo. W jaki jednak sposób można uzupełnić niedobór tego pierwiastka? Najlepiej sięgając po produkty spożywcze bogate w żelazo. Wielu osobom wydaje się, iż największe ilości żelaza znajdują się w szpinaku oraz w burakach, jednak nic bardziej mylnego.

Dużo lepszym źródłem cennego dla naszego zdrowia pierwiastka jest wspomniany wcześniej por, który zawiera niemal trzykrotnie wyższą ilość żelaza niż buraki. Podczas przygotowywania potraw z porem w roli głównej należy jednak pamiętać o tym, aby dodać do niej odrobinę soku z cytryny, ponieważ dzięki temu żelazo bez problemu wchłonie się do organizmu.

Czy por może być spożywany podczas ciąży i karmienia piersią?

Por podobnie zresztą jak czosnek i cebula nie powinien być spożywany przez kobiety w ciąży, ponieważ znajdujące się w tym warzywie substancje bardzo często powodują powstawanie u kobiet dosyć nieprzyjemnych wzdęć, a także pojawianie się zgagi.

Jeśli chodzi natomiast o matki karmiące piersią, to sytuacja wygląda niemal identycznie, dlatego tez powinny one również wystrzegać się spożycia pora. Dlaczego? Z tego względu, gdyż smak tego warzywa przedostając się do mleka matki, może doprowadzić do tego, że dziecko odmówi ssania piersi, co oczywiście odbije się bardzo niekorzystnie na jego zdrowiu (prawidłowym wzroście i przybieraniu na wadze).

Pozostałe właściwości pora

Por to warzywo, które polecane jest do spożycia wszystkim tym osobom, które zmagają się z problemem zakwaszenia organizmu, ponieważ wykazuje ono silne właściwości zasadotwórcze. Aby jednak skorzystać z tych właściwości pora, należy pamiętać o tym, aby nie spożywać go w surowej postaci, a raczej po krótkiej obróbce termicznej.

Bardzo dobrym pomysłem może być przygotowanie leczniczego odwaru z pora (na 3 litry wody potrzeba około 7 sztuk warzywa, które należy ugotować i przecedzić a powstały płyn można wypijać po 1 szklance co najmniej dwa razy dziennie), który pomoże nieco załagodzić nieprzyjemne objawy. Jeśli chodzi natomiast o pozostałe właściwości pora, to warto również wiedzieć o tym, iż wspomniane warzywo działa na nasz organizm moczopędnie, pomaga pozbyć się uporczywego kaszlu podczas przeziębienia lub grypy, a także wspomaga walkę ze zbyt wysokim poziomem złego cholesterolu we krwi.

Cenne źródło prebiotyków

Por to jedno z lepszych źródeł inuliny, czyli cennego dla naszego zdrowia prebiotyku, dzięki któremu nasze jelita mogą funkcjonować w prawidłowy sposób. Warto również wiedzieć o tym, iż wspomniana inulina wykazuje również szereg innych bardzo ważnych właściwości, ponieważ wspomaga przyswajanie składników odżywczych znajdujących się w różnych produktach żywnościowych, a także pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi (LDL).

W jaki sposób można wykorzystać pora w kuchni?

Po znalazł bardzo szerokie zastosowanie w kuchni, ponieważ można z powodzeniem dodawać go do sałatek, surówek oraz różnego rodzaju zup. Ciemnozielone liście nie nadają się wprawdzie do spożycia, jednak można wykorzystać je podczas przygotowywania wywaru na rosół lub inną zupę.

Przed spożyciem pora należy jednak pamiętać o tym, aby bardzo dokładnie go opłukać, krojąc go na mniejsze części, ponieważ pomiędzy kolejnymi warstwami gromadzą się resztki ziemi oraz piasku. Por podobnie zresztą jak cebula ma dosyć intensywny i specyficzny smak oraz zapach, który nie każdej osobie może się podobać, jednak w bardzo prosty sposób można się go pozbyć, przelewając warzywo wrzącą wodą.

W jaki jeszcze sposób można wykorzystać pora? W celach leczniczych z warzywa można przygotować syrop, który pomoże zwalczyć problemy związane z nieżytem górnych dróg oddechowych. W jaki jednak sposób można go przygotować? Wystarczy zmieszać ze sobą taką samą ilość roztartej na drobnej tarce białej części pora oraz miodu, zagotowując następnie powstałą papkę oraz przecedzając ją przez drobne sitko. Przygotowany w ten sposób syrop należy pić po jednej łyżce stołowej od 3 do 5 razy dziennie w przypadku osób dorosłych oraz po jednej małej łyżeczce raz dziennie w przypadku dzieci.

Zupa krem z pora

Składniki:

  • 2 duże pory (białe części),
  • 1 mała cebula,
  • 250 g ziemniaków,
  • 30 g masła,
  • 700 ml bulionu mięsnego (przygotowanego najlepiej z drobiu i mięsa wołowego),
  • 1 łyżka oliwy z oliwek,
  • odrobina soli i pieprzu do smaku

Sposób przygotowania:
Pory należy pozbawić górnych ciemnozielonych liści, pozostawiając jedynie białą część. Przed przystąpieniem do krojenia pora należy opłukać, krojąc go następnie w kostkę. Tak przygotowanego pora można przełożyć na sitko, płukając go pod bieżącą wodą, aby pozbyć się piasku oraz ziemi, które mogą znajdować się w jego wnętrzu. Zarówno cebulę, jak i ziemniaki obrać i pokroić w kostkę. W średniej wielkości garnku rozpuścić masło, podsmażając na nim następnie warzywa przez kilka minut, mieszając je od czasu do czasu. W następnym kroku do garnka należy wlać bulion, zagotowując zupę i gotując ją pod przykryciem na małym ogniu do momentu, aż wszystkie warzywa będą miękkie (ok. 15 minut). Po tym czasie zupę należy doprawić odrobiną soli i pieprzu, miksując całość na gładki krem. Tak przygotowaną zupę można podawać np. z grzankami.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.