Półpasiec na twarzy – objawy oraz leczenie. Jak wygląda?
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu półpasiec stanowił poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, jednak wraz z postępem w dziedzinie medycyny walka z tą chorobą jest znacznie łatwiejsza. Półpasiec to choroba, którą wywołuje ten sam wirus co ospę wietrzną, a większości przypadków po całkowitym wyleczeniu nie pojawiają się żadne powikłania.
Wielu osobom wydaje się, iż jeśli przeszły w dzieciństwie ospę wietrzną, to w przyszłości nie zachorują na nią ponownie, co oczywiście jest prawdą, jednak uśpiony wirus może niestety doprowadzić do pojawienia się wspomnianego półpaśca. Półpasiec bardzo często atakuje okolice twarzy, utrudniając tym samym codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie. Jak jednak wygląda półpasiec, jakie są jego objawy i w jaki sposób można leczyć tę chorobę?
Jak wygląda półpasiec na twarzy i skąd się bierze?
Jak zostało wspomniane na wstępie, półpaśca wywołuje ten sam wirus co ospę wietrzną, czyli VZV, jednak w odróżnieniu od niej przebieg i skutki tej choroby nie przebiegają niestety tak łagodnie. W przypadku ospy wietrznej konsekwencją tej choroby jest zazwyczaj uporczywy świąd, który kończy się drapaniem oraz powstawaniem nieestetycznie wyglądających blizn.
Niestety, jeśli chodzi o półpaśca na twarzy, to wiąże się on z nieco większym bólem, a powikłania po tej chorobie mogą być niestety nieodwracalne. Czym jednak charakteryzuje się półpasiec na twarzy? Po kilku dniach od zakażenia na skórze pojawia się pęcherzykowa wysypka, która następnie zamienia się krostki oraz zaschnięte strupki. Półpasiec zlokalizowany na twarzy jest bardzo widoczny, przez co osoba zakażona wirusem traci swoją pewność siebie a w sytuacji, gdy zaczyna drapać pojawiające się na skórze zmiany, to może niestety doprowadzić do bardzo poważnych powikłań takich jak np. blizny z którymi walka z pewnością będzie bardzo trudna.
W jaki sposób może dojść do uaktywnienia się wirusa?
Półpasiec twarzy to niestety choroba zakaźna, dlatego też można zarazić się nią drogą kropelkową w sytuacji, gdy ma się kontakt z osobą chorującą na ospę wietrzną.
Do uaktywnienia się wirusa wywołującego półpaśca może dojść w szczególności wtedy, gdy pojawi się spadek odporności organizmu lub w sytuacji, gdy przyjmuje się leki immunosupresyjne. Do osłabienia układu immunologicznego może dojść w wyniku ciągłego stresu lub w trakcie przebiegu choroby nowotworowej, która leczona jest poprzez chemioterapię oraz radioterapię.
Objawy półpaśca na twarzy
Półpasiec zaliczany jest do grona bardzo bolesnych chorób i niestety wiąże się z pojawieniem się na skórze nieestetycznie wyglądających zmian. Wśród głównych objawów półpaśca na twarzy można wymienić w szczególności:
- gorączkę,
- ból głowy,
- nadwrażliwość na dotyk,
- wrażenie mrowienia
Najbardziej charakterystycznym objawem półpaśca na twarzy jest jednak wysyp pęcherzyków, które wypełnione są białym płynem. To właśnie wtedy objawy choroby zaczynają się nasilać i ciężko zapanować nad tym, aby się nie drapać. Wspomniane pęcherzyki z czasem zaczynają boleć i swędzieć a wszystko może trwać nawet trzy tygodnie. W sytuacji, gdy pęcherzyki zaczynają zamieniać się w strupki, to choroba zaczyna stopniowo ustępować.
Jak powinno wyglądać leczenie półpaśca na twarzy?
Jeśli do rozpoznania półpaśca jakimś cudem dojdzie jeszcze przed pojawieniem się zmian skórnych, to lekarze przepisują zazwyczaj leki przeciwwirusowe, których głównym zadaniem jest zahamowanie namnażania się wirusów, dzięki czemu przebieg całej choroby przebiega dosyć łagodnie. Zazwyczaj jednak unikamy pójścia do dermatologa czy lekarza pierwszego kontaktu, przez co w większości przypadków półpasiec twarzy diagnozowany jest dopiero w zaawansowanym stadium choroby, dlatego też w takiej sytuacji leczenie opiera się głównie na łagodzeniu pojawiających się objawów.
Jeśli chodzi o ból, to można go nieco załagodzić, przyjmując dostępne w każdej aptece bez recepty środki przeciwbólowe. Z kolei w przypadku zmian skórnych wielu lekarzy zaleca smarowanie ich specjalną zawiesiną zawierającą w swoim składzie mentol, benzokainę oraz tlenek cynku, czyli substancje, które wykazują właściwości odkażające, przeciwbólowe oraz ściągające.
Zmienioną chorobowo skórę twarzy należy smarować wspomnianą zawiesiną co najmniej kilka razy dziennie a żeby ustrzec się odruchu drapania, warto zmienione chorobowo miejsca zakryć opatrunkiem z jałowej gazy. Oczywiście przez cały czas trwania choroby nie należy wychodzić z domu, spożywając bardzo duże ilości warzyw i owoców (zawierają one liczne substancje wzmacniające układ immunologiczny) oraz pijąc duże ilości płynów.
Konsekwencje półpaśca na twarzy
Półpasiec twarzy to choroba, której nie należy lekceważyć, dlatego też widząc jej pierwsze objawy, należy czym prędzej wybrać się do lekarza. Im wcześniej to nastąpi, tym oczywiście powikłania po tej chorobie będą mniejsze. Warto przy tym podkreślić fakt, iż po całkowitym wyleczeniu półpaśca przez co najmniej kilka miesięcy pojawiają się dosyć dokuczliwe nerwobóle, a także tzw. przeczulica skóry.
Jak zostało wspomniane powyżej, wśród głównych objawów półpaśca na twarzy są pęcherze, które z czasem zaczynają pękać, przez co na twarzy widoczne są zaschnięte strupki. Pod żadnym pozorem pojawiających się zmian nie należy drapać, co może być dosyć trudne, gdyż pojawia się dosyć silny świąt. Dlaczego jest to jednak aż tak ważne? Z uwagi na fakt, iż dotykanie oraz drapanie zmian skórnych na twarzy może doprowadzić do pojawienia się szpecących blizn, których niestety nie da się usunąć przy pomocy dostępnych w aptekach kremów i maści (nawet tych przepisywanych na receptę).
Czy można jakoś ustrzec się półpaśca na twarzy? Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie było to możliwe, jednak obecnie można zdecydować się na szczepienie, które wykazuje bardzo dużą skuteczność nawet w przypadku osób, u których wystąpiły już pierwsze objawy choroby.