Plamienie przed okresem -co może oznaczać i jakie są jego przyczyny

0 1 698
5/5 - (5 votes)

Plamienie przed okresem czyli krwiste lub brązowe plamy na bieliźnie, pojawiające się przed datą planowanej miesiączki, często powodują panikę wśród kobiet. Czy słusznie? Czasami jest to nieodłączny element fizjologii u niektórych przedstawicielek płci pięknej, a niekoniecznie pierwszy objaw groźnej choroby lub ciąży. Zdarza się jednak, że plamienie z pochwy to zwiastun rozwijających się nieprawidłowości w organizmie, dlatego nigdy nie powinno się go bagatelizować i w miarę możliwości konsultować z ginekologiem. W jakich sytuacjach może dojść do plamienia przed okresem?

Plamienie okołoowulacyjne

Jeżeli plamienie występuje w środku cyklu kobiety, czyli w okresie kiedy ma nastąpić owulacja to nie ma powodu do niepokoju. U niektórych kobiet dochodzi do plamienia okołoowulacyjnego, które jest spowodowane zaniżonym poziomem estrogenów w czasie jajeczkowania. Plamienie w okresie owulacji jest zazwyczaj skąpe i trwa maksymalnie kilka dni do czasu wzrostu poziomu estrogenów organizmie.

Niewydolność ciałka żółtego

Niedomoga lutealna, czyli niewydolność ciałka żółtego to prawdopodobnie jedna z najczęstszych przyczyn krwawienia przed okresem. W takiej sytuacji plamienie pojawia się na krótko przed datą planowanej miesiączki i jest związane ze zbyt małą ilością progesteronu – hormonu odpowiedzialnego za zagnieżdżenie się zarodka w macicy. Kobiety borykające się z niedomogą lutealną mogą mieć niekiedy problemy z zajściem lub utrzymaniem ciąży. Niewydolność ciałka żółtego może być spowodowana:

  • przedwczesnym złuszczaniem się śluzówki macicy;
  • obumarciem ciała żółtego.

Plamienie poprzedzające okres nie jest jedynym objawem niedomogi lutealnej wśród kobiet. Pacjentki cierpiące na niewydolność ciałka żółtego częstą skarżą się również na:

  • zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS);
  • ból piersi – mastopatia;
  • wydłużenie lub skrócenie długości cyklu menstruacyjnego.

Niektórzy ginekolodzy mogą zalecić kobietom borykającym się z tym schorzeniem terapię polegającą na suplementacji progesteronu.

Stosunek seksualny

Plamienie spowodowane pierwszym stosunkiem seksualnym jest naturalne i wiąże się z przerwaniem błony dziewiczej. U niektórych kobiet prowadzących regularne życie seksualne również może dojść do lekkiego plamienia przed okresem. W takiej sytuacji krwawienie jest zwykle spowodowane nadwrażliwością pochwy na otarcia lub jej słabe nawilżenie. Rozwiązaniem problemu jest stosowanie preparatów nawilżających, czyli lubrykantów. Chociaż z reguły plamienie po stosunku jest nieszkodliwe to czasami może być zwiastunem infekcji narządów rodnych lub choroby wenerycznej, a nawet może świadczyć o poważniejszych schorzeniach. Gdy plamienia pojawiają się po prawie każdym stosunku seksualnym, warto zgłosić się do lekarza.

Wina po stronie antykoncepcji?

Skąpe plamienie przed okresem może być również objawem oswajania się organizmu z antykoncepcją hormonalną. To często spotykana dolegliwość, zwłaszcza podczas pierwszych 3 miesięcy stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Plamienie może się również pojawić gdy zmienimy rodzaj preparatu na inny lub zapomnimy zażyć jedną lub więcej pigułek. Wówczas wynika to z nagłego spadku ilości dostarczanych z zewnątrz hormonów. Jeżeli krwawienia podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej nie trwają dłużej niż pół roku i nie są coraz bardziej obfite to nie ma powodu do obaw. W innym przypadku trzeba się od razu zgłosić do ginekologa w celu zmiany preparatu na inny. Plamienie przed okresem może się również pojawić w czasie pierwszych kilku miesięcy po włożeniu wkładki domacicznej. Jeżeli jednak krwawienie będzie się przedłużać to podobnie jak w przypadku tabletek antykoncepcyjnych, należy zgłosić się do lekarza w celu zmiany metody antykoncepcji.

Klimakterium a plamienie przed miesiączką

Plamienie przed okresem u kobiet po 40. roku życia to jeden z pierwszych objawów menopauzy, czyli naturalnego procesu, która polega na stopniowym obniżaniu płodności. Z klimakterium związany jest spadek progesteronu. To właśnie jego niski poziom powoduje plamienie przed okresem, a także wydłużenie długości cyklu menstruacyjnego u kobiet w stadium menopauzalnym. Krwawienie w okresie menopauzy przybiera brązowy odcień i staje się obfite lub skąpe, ale zawsze jest nieregularne. W takiej sytuacji plamienie nie wymaga leczenia i interwencja lekarza nie jest konieczna, aczkolwiek warto o tym poinformować swojego ginekologa.

A może jednak ciąża?

Plamienie poprzedzające datę planowanej miesiączki może również oznaczać ciążę. Jest to wówczas tzw. plamienie implantacyjne, spowodowane zagnieżdżeniem się zarodka w macicy. Ten rodzaj krwawienia występuje kilka dni po owulacji, zazwyczaj między 6. a 12. dniem po zapłodnieniu i trwa maksymalnie 3 dni. Plamienie implantacyjne nie powinno niepokoić przyszłej mamy, ponieważ to naturalna reakcja organizmu, która nie stanowi żadnego niebezpieczeństwa dla ciąży. Warto jednak podkreślić, że tego typu krwawienie nie pojawia się u wszystkich kobiet spodziewających się dziecka. Plamienie implantacyjne jest skąpe i trudno je pomylić z regularną miesiączką. Przyczyną takiego krwawienia jest delikatne uszkodzenie naczyń krwionośnych w macicy przez zagnieżdżający się zarodek. U przyszłej mamy plamienie może się pojawić również z innego powodu. W niektórych sytuacjach jajo płodowe okazuje się za małe i nie może wypełnić całej powierzchni jamy macicy. Wówczas dochodzi do lekkiego złuszczania się błony śluzowej macicy, które jest przyczyną powstania plamienia. Spóźniający się okres nie musi oznaczać ciążę jeśli jednak do tego dochodzi plamienie to warto wykonać jak najszybciej test.

Problemem są bakterie

Chlamydioza jest bardzo podstępną chorobą bakteryjną, ponieważ często nie daje żadnych objawów, zwłaszcza u mężczyzn. W przypadku kobiet objawy infekcji chlamydiami są bardziej widoczne. Chlamydioza u przedstawicielek płci pięknej objawia się nie tylko dolegliwościami ze strony układu moczowego, ale również plamieniem przed datą planowanej miesiączki. Zarażenie się chalmydiami jest częstsze wśród osób młodych, które prowadzą aktywne życie seksualne bez stosowania antykoncepcji w postaci prezerwatyw. Nie jest to bardzo poważna choroba, ale nieleczona może powodować groźne powikłania, takie jak bezpłodność czy zapalenie jajników. Z tego powodu warto badać się regularnie u sprawdzonego ginekologa.

Nadżerka szyjki macicy

Nadżerka to powszechny problem wśród kobiet zaniedbujących leczenie stanów zapalnych pochwy i sromu, ale podobnie jak w przypadku chlamydiozy – trudny do wykrycia. Nadżerka to mała, niepozorna ranka powstająca w śluzówce szyjki macicy, której głównym objawem jest nie tylko ból w podbrzuszu, ale również plamienie przed okresem. Nieleczona nadżerka może przerodzić się w nowotwór szyjki macicy, dlatego w żadnym wypadku nie wolno jej bagatelizować.

Inne przyczyny plamienia przed okresem

Czy plamienie przed miesiączką może mieć również inne przyczyny? Niestety tak. Krwawienie przed okresem może być również spowodowane następującymi przypadłościami:

  • mięśniakami macicy;
  • polipami szyjki macicy;
  • zapaleniem przydatków;
  • nowotworem.

Jak widać plamienie przed okresem może być zarówno fizjologiczną reakcją organizmu na wahania hormonów, jak i objawem groźnej choroby. Z tego powodu każde plamienie warto skonsultować z ginekologiem.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.