Pistacje: pochodzenie, wartości odżywcze, właściwości, zastosowanie

0 293
5/5 - (5 votes)

Pistacje znane również jako zielone migdały, to jedne z najsmaczniejszych orzechów, które dodatkowo zawierają wiele cennych dla naszego zdrowia i wyglądu zewnętrznego substancji odżywczych. Na tle pozostałych orzechów wypadają one najkorzystniej głównie z uwagi na zawartość dwóch bardzo ważnych karotenoidów, a mianowicie zeaksantyny oraz luteiny. Dlaczego warto wprowadzić pistacje do codziennej diety i jakie smakołyki można przygotować na ich bazie?

Pochodzenie i wygląd pistacji

Pistacje to orzechy, które zaliczane są do tzw. grupy tree nuts, czyli produktów drzewnych, ponieważ podobnie jak orzechy włoskie rosną na wysokich drzewach. Niestety jak dotąd nie stwierdzono, skąd tak naprawdę pochodzą pistacje, jednak już setki lat temu były one uprawiane na obszarze Azji, jednak obecnie można je również spotkać w Iranie, Indiach, Włoszech oraz na terytorium Stanów Zjednoczonych. Pistacje rosną na bardzo wysokich drzewach, które mogą osiągać nawet 7 metrów wysokości. Dlaczego jednak orzechy charakteryzują się niewielkim pęknięciem? Owoce drzewa pistacjowego rosną w postaci tzw. gron (identycznie jak winogrona) i w chwili, gdy dojrzewają, ich łupina zaczyna pękać, tworząc charakterystyczne pęknięcie.

Wartości odżywcze pistacji

Orzechy pistacjowe nie zawierają zbyt wielu kalorii, jednak spożywając je całymi garściami, organizm może otrzymać naprawdę bardzo pokaźną dawkę kalorii. Jeśli chodzi natomiast o zawartość składników odżywczych, to w pistacjach można znaleźć dosyć duże ilości witamin z grupy B (w porównaniu z innymi orzechami pistacje to prawdziwa skarbnica witaminy B6), a także takie minerały jak miedź, potas, fosfor, żelazo, mangan oraz magnez. Warto również wiedzieć o tym, iż pistacje to prawdziwa skarbnica cennych dla zdrowia przeciwutleniaczy, ponieważ w niewielkich orzeszkach znajduje się jedna z odmian witaminy E, a mianowicie gamma-tokoferol, czyli substancja wspomagająca walkę z wolnymi rodnikami odpowiedzialnymi za szybkie starzenie się skóry. Wśród innych istotnych substancji znajdujących się w pistacjach można również wymienić błonnik, karotenoidy, zeaksantynę oraz luteinę.

Antynowotworowe właściwości pistacji

Obecna w pistacjach pochodna witaminy E, czyli gamma-tokoferol, to bardzo silny antyoksydant, który ochrania nasze DNA przed atakiem wolnych rodników, które przyczyniają się do rozwoju bardzo niebezpiecznych nowotworów. Jak przekonują amerykańscy naukowcy, każdego dnia wystarczy spożyć około 70 g pistacji, zapewniając sobie tym samym odpowiednią ochronę przed rozwojem nowotworów.

Pistacje na prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego

Regularne spożycie pistacji będących źródłem wielu bardzo ważnych substancji odżywczych wpływa bardzo korzystnie na układ sercowo-naczyniowy, ponieważ niewielkie orzeszki pomagają obniżyć zbyt wysoki poziom zarówno glukozy, jak i cholesterolu we krwi, a także dbają o prawidłową wagę ciała. Należy jednak pamiętać o tym, aby podczas zakupów nie wybierać przypadkiem słonych orzeszków, ponieważ ich spożycie zadziała w odwrotnym kierunku.

Luteina i zeaksantyna na zdrowe oczy

Pistacje jako jedyne orzechy zawierają korzystne dla zdrowia karotenoidy, a mianowicie luteinę oraz zeaksantynę, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku, a także ochraniają oczy przed różnego rodzaju uszkodzeniami, a w szczególności przed rozwojem zwyrodnienia plami żółtej. Dosyć istotne jest również to, iż pistacje zawierają dosyć duże ilości witaminy A, dlatego też warto je spożywać, ochraniając narząd wzroku przed rozwojem zespołu kurzego oka oraz przed kurzą ślepotą.

Kto nie powinien sięgać po pistacje?

Pistacje to jedne z najsmaczniejszych orzechów, jednak wiele osób uważa, iż nie powinny ich spożywać ciężarne kobiety. Czy jest to jednak prawda? Niestety zdania na ten temat są podzielone, ponieważ wielu badaczy uważa, iż spożycie orzechów sprzyja rozwojowi alergii u dzieci, jednak inni uczeni są zupełnie odmiennego zdania. W jaki zatem sposób powinny postąpić przyszłe matki? Najlepszym wyjściem z sytuacji jest konsultacja lekarska z ginekologiem, który zajmuje się prowadzeniem ciąży.

Pistacje w trosce o układ nerwowy

Dzięki sporej zawartości witamin z grupy B pistacje wspomagają pracę układu nerwowego, dlatego tez wszystkie te osoby, które żyją w ciągłym stresie, powinny zajadać je z przyjemnością. Wspomniana witamina pomaga bowiem zredukować stres, a także wykazuje silne właściwości uspokajające. Pistacje powinny stanowić również nieodłączny element codziennego menu kobiet, które dosyć ciężko przechodzą okres, ponieważ pomagają one zmniejszyć zespół napięcia przedmiesiączkowego.

Pistacje a nadmiar kilogramów

Całe opakowanie pistacji jest dosyć kaloryczne, ponieważ w 100 g znajduje się ponad 550 kcal, jednak pomimo tego po wspomniane orzechy mogą bez obaw sięgać osoby, które przebywają na diecie odchudzającej. Za kaloryczność pistacji odpowiadają przede wszystkim jednonienasycone oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które nie powodują wzrostu wagi, a wręcz przeciwnie, pomagają w odpowiedni sposób dbać o wygląd sylwetki. Oprócz kwasów tłuszczowych pistacje zawierają również błonnik, który na wiele godzin pozostawia uczucie sytości, a oprócz tego pomaga usunąć z organizmu zbędne produkty przemiany materii oraz toksyny.

Zastosowanie pistacji w kuchni

Pistacje najlepiej spożywać w czystej postaci bez dodatku soli, ponieważ zawierają one wówczas wyłącznie korzystne dla zdrowia witaminy i minerały bez zbędnych dodatków. Orzechy te można również stosować jako dodatek do różnego rodzaju deserów takich jak galaretki, lody, sałatki owocowe, ciasta, a także ciasteczka. Świetnym pomysłem na wykorzystanie pistacji jest również przygotowanie z nich tradycyjnego bałkańskiego deseru, a mianowicie baklawy.

Pistacje
Kliknij i sprawdź ceny!

Przepis na baklavę

Składniki:

  • 0,5 kg ciasta filo,
  • 0,5 kg orzechów włoskich,
  • 1/4 szklanki cukru,
  • 2 łyżeczki mielonego cynamonu,
  • 300 g masła,
  • 1 opakowanie drobno posiekanych pistacji

Składniki na syrop:

  • 150 ml wody,
  • 1,5 szklanki cukru,
  • 1 łyżeczka soku z pomarańczy

Sposób przygotowania:

Do małego garnka wlać wodę, dodając cukier i sok pomarańczowy, gotując tak długo, aż cukier całkowicie się rozpuści, a syrop zgęstnieje. Do blendera włożyć orzechy, cukier i cynamon, miksując do otrzymania rozdrobnionej (jednak nie za bardzo) masy. Do wysmarowanej masłem foremki należy włożyć jeden płat ciasta, smarując go roztopionym masłem i postępując za każdym razem tak samo ułożyć 8 warstw ciasta (każda warstwa musi być posmarowana masłem). Na tak przygotowany spód należy wyłożyć połowę przygotowanych wcześniej orzechów, przykrywając je następnie 4 płatami ciasta filo. Drugą połowę orzechów należy wyłożyć na ciasto, przykrywając je ponownie 12 płatami ciasta. Przy pomocy noża ciasto należy pokroić w kwadraty, piekąc następnie przez 2 godziny w temperaturze 140 stopni Celsjusza. Po tym czasie ciasto wyjąć z piekarnika, smarując je syropem oraz posypując pistacjami.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.