Piołun – działanie, zastosowanie, herbata, olejek z piołunu, kapsułki

0 7 542
4.7/5 - (7 votes)

Wiele osób łączy piołun z absyntem, mocnym napojem alkoholowym, od którego nie stroniło wielu artystów i pod którego wpływem powstały wielkie dzieła, takie jak choćby obrazy Pabla Picasso. W małych dawkach zawarty w nim tujon, olejek eteryczny znajdujący się w roślinie piołunu faktycznie może w pozytywny sposób pobudzić mózg. Reputacja absyntu nie jest jednak całkiem pozytywna, ponieważ nie wszyscy którzy byli jego zwolennikami nie znali pojęcia umiaru. Przepis na napój został opracowany w czasach rewolucji francuskiej, lecz napój został zakazany w wielu krajach na początku XX wieku. Obecnie legalne jest wytwarzanie absyntu o ile zawartość tujonu nie przekracza dozwolonego poziomu.

Piołun i jego zastosowanie terapeutyczne

Terapeutyczne zastosowanie piołunu wykorzystywane jest dzięki obecnych w nim substancji leczniczych takich jak kwasy organiczne i żywice. Związki te nadają piołunowi bardzo gorzki smak. Ma on wiele właściwości leczniczych, w tym przeciwzapalne, antyseptyczne, wspomagające prace jelit, przeciwpasożytnicze i przeciwgorączkowe. Piołun posiada również właściwości przeciwutleniające, które pomagają odwrócić uszkodzenia komórek przyczyniające się do starzenia, a także są przyczyną wielu chorób. Dziś piołun stał się wysoce spopularyzowanym ziołem, powszechnie stosowanym w wiodącym i wciąż rozwijającym się obszarze medycyny holistycznej. Podobnie jak zioła organiczne, piołun jest znany jako pomoc w poprawie ogólnej kondycji wielu narządów wewnętrznych. Składniki bioaktywne, cenione ze względu na właściwości terapeutyczne to:

  • azulen,
  • glikozydy,
  • flawonoidy,
  • tujon,
  • laktony seskwiterpenowe.

Piołun stymuluje układ trawienny

Piołun od setek lat był tradycyjnie stosowany w leczeniu wielu problemów związanych z układem trawiennym. Do dzisiaj jest stosowany w celu łagodzenia niestrawności, a także stymulowania lepszego trawienia ze względu na jego zdolność do wspomagania produkcji żółci i wspierania pracy wątroby i pęcherzyka żółciowego. Jest szczególnie skuteczny w połączeniu z innymi roślinami wspomagającymi trawienie, takimi jak imbir lub mięta pieprzowa. Gorzki smak piołunu sprawia, że pęcherzyk żółciowy jest stymulowany, a żółć uwalniana.

Wykorzystanie piołunu w leczeniu malarii

Malaria jest chorobą zakaźną przenoszoną przez pierwotniaki pasożytnicze, które są przenoszone przez ukąszenie zakażonej samicy komara. Ta poważna choroba ma wysoki wskaźnik śmiertelności, ponieważ atakuje ludzkie krwinki czerwone. Od wieków medycyna chińska wykorzystuje silne działanie piołunu przeciwko malarii i jest obecnie najskuteczniejszą metodą jej leczenia. Jego unikalne właściwości oczyszczają krew z pasożytniczych pierwotniaków.

Piołun, a leczenie choroby SIBO

SIBO, czyli przerost bakteryjny jelita cienkiego, jest stanem, w którym następuje w nim wzrost liczby bakterii. Bakterie z okrężnicy, które podążają w kierunku jelita cienkiego powodując biegunkę, zaparcia, skurcze brzucha jak również wzdęcia. SIBO jest czynnikiem sprawczym w chorobach wątroby i powinien być leczony natychmiast. Konwencjonalne podejście do SIBO obejmuje stosowanie antybiotyków, takich jak ryfampicyna, wankomycyna, metronidazol i neomycyna. Jednak leki antybiotyczne mają swoje własne skutki uboczne – korzyści są krótkotrwałe i mogą wyeliminować dobre bakterie potrzebne do integralności jelit.  Ostatnie badania sugerują, że terapie ziołowe obejmujące piołun mogą pomóc w leczeniu dolegliwości w sposób podobny do antybiotyków. Jest to szczególnie korzystne dla pacjentów, którzy nie reagują już na antybiotyki, lub potrzebują alternatywnej terapii, aby umożliwić zdrowe zasiedlanie jelit bakteriami probiotycznymi.

Piołun korzystny dla zaburzeń układu nerwowego

Tujon, olejek eteryczny obecny w piołunie powoduje łagodny efekt uspokajający, który może być stosowany do łagodzenia epilepsji, drgawek i ataków paniki. Piołun jest także pomocny w łagodzeniu objawów stresu i lęku, i oczywiście bólu, który ma źródło neuro-mięśniowe. Piołun ma działanie uspokajające i może być pomocny dla osób cierpiących na epilepsję i skurcze mięśni oraz łagodnych postaci depresji.

Piołun Stymuluje apetyt i leczy anoreksję

Tradycyjnie stosuje się go jako środek wzmacniający, który pobudza apetyt, co jest istotne w następstwie ataku choroby. Piołun pobudza trawienie i poprawia wchłanianie składników odżywczych w organizmie. Ta właściwość piołunu jest szczególnie korzystna dla osób, które cierpią z powodu jadłowstrętu psychicznego.

Skuteczny środek odstraszający owady

Radzenie sobie z komarami jest poważnym problemem, z którym wielu ludzi boryka się, szczególnie latem. Chociaż w drogeriach jest dostępna niezliczona ilość środków odstraszających owady, produkty te mogą powodować działania niepożądane i często nie są idealne dla dzieci. Piołun jest jednak skutecznym środkiem odstraszającym owady bez skutków ubocznych. Oprócz komarów może pomóc podczas inwazji pcheł i kleszczy.

Zastosowanie piołunu w leczeniu raka

Niedawno jeden z laktonów obecny w roślinie piołunu, okazał się obiecującym środkiem w leczeniu raka piersi. Artemizyna został wyekstrahowany z piołunu przez Chińczyków tysiące lat temu, aby wyleczyć malarię i jest obecnie wykorzystywany w tym celu w Azji i Afryce. Ostatnie eksperymenty pokazały, że artemizynina jest skuteczna przeciwko pasożytowi malarii, ponieważ reaguje z wysokimi poziomami żelaza w pasożytach, tworząc wolne rodniki. Wolne rodniki natomiast niszczą ściany komórkowe pasożyta malarii. Badacze nowotworów zastosowali tę samą zasadę do docelowych komórek nowotworowych, które mają wyższe stężenie żelaza niż normalne komórki. Naukowcy przetestowali próbki komórek raka sutka i normalnych komórek piersi, które najpierw poddano obróbce w celu maksymalizacji ich zawartości żelaza, a następnie poddano działaniu rozpuszczalnej w wodzie formy artemizyny. Normalne komórki wykazywały niewielką zmianę, w przeciwieństwie do komórek nowotworowych, które zostały zniszczone w ciągu 16 godzin.

Piołun
Kliknij i sprawdź ceny!

Piołun zwalcza pasożyty

Piołun jest skuteczny nie tylko przeciwko pasożytom jelitowym, takim jak glisty i owsiki, ale również krążąc w organizmie i pomaga z mięśni, krwi, a nawet z mózgu. Oprócz walki z pasożytami, piołun może być również użyty do pozbycia się pcheł, a także skutecznie odstrasza kleszcze. Piołun jest dostępny w różnych postaciach, takich jak herbata, kapsułki lub olejki. Kapsułki mogą być lepszym wyborem, ponieważ jego bardzo gorzki smak może spowodować, że będzie on trudny do spożycia na przykład w postaci naparu. Piołun zawiera gorzkie składniki, o których wiadomo, że przyspieszają proces trawienia po spożyciu posiłku. Zabija szkodliwych intruzów, ale nie niszczy żadnych dobrych bakterii jelitowych. Zwiększa kwasy żołądkowe, pomagając w ten sposób w procesie trawienia i efektywnego wchłania składników odżywczych. Piołun jest również skuteczny w zabijaniu patogennych bakterii, takich jak salmonella, E. coli, toksoplazmoza, chlamydia, a także organizmów pasożytniczych, takich jak giardia.

Piołun można spożywać na wiele różnych sposobów, ale najbardziej typowym i skutecznym sposobem uzyskania rezultatów jest wypicie go w postaci herbaty bądź nalewki..

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.