Są takie rośliny, które niezmiennie od lat przyciągają uwagę. Ich historia sięga czasów starożytnych, gdzie odkrywano ich właściwości, przede wszystkim zdrowotne. W świecie bez antybiotyków nieustannie szukano sposobów na podreperowanie zdrowia i minimalizację dolegliwości. Jedną z takich roślin, której popularność, a przede wszystkim wiara w dobroczynne skutki spożywania utrzymała się do dzisiaj jest ostropest plamisty, czyli oset.
Ostropest plamisty, krótka historia
Ostropest plamisty występuje na całym świecie, to gatunek introdukowany, czyli taki, który zupełnie przypadkowo znalazł się na prawie na każdym kontynencie. Powszechnie występuje w Europie, Afryce, Australii, Nowej Zelandii, obu Amerykach i Azji. Doskonale radzi sobie w stanie dzikim i w każdym klimacie. W naszym kraju pozostaje w stanie uprawnym, miejscami dzikim.
Właściwości zdrowotne ostropestu
Ostropest plamisty ceniony jest przede wszystkim za swoje działanie antyhepatotoksyczne, a także:
- łagodzi stres oksydacyjny
- ma działanie przeciwnowotworowe
- ochrania przede wszystkim wątrobę przez negatywnym oddziaływaniem alkoholu i innych używek
- łagodzi stany zapalne organizmu, przede wszystkim na tle cukrzycowym
- jego zdolność zapobiegania uszkodzeniom komórek wątroby wykorzystywana jest w leczeniu WZW wszystkich typów
- jest korzystny dla kobiet z problemami zaburzeń miesiączkowania czy z endometriozą
- łagodzi zatrucie grzybami
- poprawia laktację matek karmiących piersią
- obniża stężenie cholesterolu we krwi
- hamuje wytrącanie się blaszek miażdżycowych
Swoje właściwości lecznicze ostropest plamisty zawdzięcza przede wszystkim sylimarynie i flawonoidom zawartych w owocach ostropestu. Sylimaryna chroni wątrobę przed negatywnym działaniem substancji toksycznych i pomaga w jej regeneracji.
Ostropest a wątroba
- Ostropest plamisty wykorzystuje się w procesie leczenia wątroby następującym po toksyczno-metabolicznym jej uszkodzeniu zewnętrznymi toksynami. Chroni ją przed działaniem trucizn pochodzących choćby z trujących grzybów, pestycydów, alkoholu, dwusiarczku węgla. Przyspiesza usuwanie tychże toksyn z organizmu i wspiera regenerację organu.
- Pomaga również w obniżaniu stężenia bilirubiny, czyli barwnika , który jeżeli występuje w nadmiarze organizmu powoduje żółty odcień skóry i gałek ocznych.
- Ostropest łagodzi również skutki uboczne różnego rodzaju leczenia farmakologicznego. Potrafi chronić wątrobę przed negatywnymi skutkami zażywania leków przeciwnowotworowych, przeciwwirusowych czy antybiotyków. Ale tym samym, może osłabiać działanie niektórych leków, dlatego warto zawsze skonsultować terapię z lekarzem.
- Roślina stymuluje regenerację starych komórek wątroby i wspiera wytwarzanie nowych.
- Jako aktywny przeciwutleniacz przeciwdziała uszkodzeniom wątroby przez wolne rodniki.
- Ostropest posiada właściwości przeciwkrwotoczne i przeciwzakrzepowe poprzez proces wzmacniania ścianek wewnątrz naczyń krwionośnych.
- Pomaga w problemach układu pokarmowego, regulując wydzielanie soków trawiennych.
- Zapobiega przewlekłemu zapaleniu wątroby, także temu, który jest skutkiem nieprawidłowej diety.
- Zapobiega marskości wątroby i jej stłuszczeniu także u kobiet ciężarnych.
Ostropest na żołądek
Ostropest stosuje się także w terapii kamicy żółciowej, a przede wszystkich roślina ta sprawdza się w profilaktyce wielu chorób związanych z układem pokarmowym poprzez wspieranie i regulację pracy żołądka. Wywiera też pozytywny wpływ na funkcjonowanie dróg żółciowych i samego woreczka żółciowego. Dobrze jest stosować go u osób cierpiących na różnego rodzaju dolegliwości żołądkowo-jelitowe, takie jak: refluks, niedokwaśność, wzdęcia i zgagi.
Ostropest plamisty
Kliknij tutaj i sprawdź ceny!
Działanie przeciwkrwotoczne ostropestu
Z uwagi na swoje działanie przeciwkrwotoczne ostropest plamisty stosuje się przy uporczywych krwotokach z nosa, jelita grubego, żylaków odbytu oraz przy niektórych krwawieniach macicznych. Kobietom cierpiącym na endometriozę pomaga w regulowaniu częstotliwości i obfitości krwawienia miesiączkowego.
Ostropest pomaga również w łagodzeniu bólów migrenowych a także jest przydatny w łagodzeniu objawów choroby lokomocyjnej.
Skutki uboczne i przeciwwskazania
Obserwując osoby, które systematycznie i w długim okresie czasu spożywały ostropest plamisty zauważono, że u niektórych z nich występowały:
- biegunki
- niestrawność
- zgaga
- swędzenie
- bóle głowy
- bóle stawów
Szczególnie ostrożne przy zażywaniu ostropestu powinny być osoby , które jednocześnie uczulone są na kiwi czy karchochy, choć to rzadka dolegliwość. Roślina ta ze względu na zdolność obniżania cukru we krwi powinna być ostrożnie stosowana przez osoby cierpiące na cukrzycę. Ostropest plamisty może również ograniczyć skuteczność niektórych środków antykoncepcyjnych.
Olej z ostropestu plamistego
Warto zwrócić uwagę na jedne z produktów pozyskiwanych z ostropestu plamistego, czyli olej pochodzący z nasion rośliny. Można go używać jako dodatek do dań, ale stosować również jako środek kosmetyczny, ponieważ doskonale wpływa na skórę, rozjaśnia ją, zmniejsza zaczerwienienia i poprawia jej zdolność regeneracji oraz leczy stany zapalne skóry, jednocześnie opóźniając proces starzenia się skóry.