Osobowość borderline- charakterystyka, kryteria diagnostyczne, ciekawe filmy i książki

0 651
5/5 - (5 votes)

Zaburzenia osobowości stają się coraz bardziej powszechne. Dzieje się tak za sprawą coraz większej ilości obowiązków i oczekiwań wobec ludzi. Psychoterapia nadal dla wielu stanowi temat tabu. Niediagnozowane zaburzenia nawarstwiają się i przekształcają się w groźne choroby psychiczne, które mogą szkodzić osobie chorej i je otoczeniu. Do takich zaburzeń, swoją drogą odkrytych niedawno, należy osobowość borderline. Psychologowie i psychiatrzy utworzyli ten typ zaburzeń w celu lepszej klasyfikacji ludzi z zaburzeniami ze spektrum schizofrenii i nerwicy. Co warto wiedzieć o osobowości borderline? Jakie ciekawe książki powinny przeczytać osoby zainteresowane tematem tych zaburzeń?

Czym jest osobowość borderline?

W skrócie jest to osobowość ,,z pogranicza”. Z jednej strony osoba wykazuje zaburzenia psychotyczne (schizofreniczne), a z drugiej strony zaburzenia ze spektrum nerwicy. Warto jednak zaznaczyć, że mowa tutaj jedynie o poszczególnych zaburzeniach. Osoby borderline nie mają jednak w pełni zdiagnozowanej schizofrenii, gdyż nie doszło u nich do tak poważnego zaburzenia. Osoby, które mają zaburzenia osobowości, bardzo często mają problemy w pracy i w życiu prywatnym, gdyż mogą wywoływać u innych ludzi skrajne emocje, takie jak na przykład wybuchy gniewu. Dodatkowo ich tolerancja na stres jest wręcz na poziomie krytycznym, dlatego nawet niewielki stres, potrafią przekształcić w traumę. Niezwykle często zarzucają kłopoty psychiczne innym, a nie sobie i ewentualne rozwiązania swoich problemów skupiają na zmianie otoczenia, a nie siebie.

Diagnoza borderline

Należy bezwzględnie pamiętać, że zaburzenia osobowości nie są klasyfikowane przez psychiatrów i psychologów jako choroba, którymi jest między innymi choroba afektywna dwubiegunowa, schizofrenia, psychoza, czy przeziębienie. Osobowość człowieka to spektrum zasobów psychologicznych, biologicznych i społecznych człowieka. Te trzy składniki tak naprawdę determinują zdrowie człowieka. Jeżeli chociażby jeden z filarów jest zaburzony, psychika człowieka zostaje wystawiona na poważną próbę. Osobowość to również sposoby radzenia sobie z sytuacjami trudnymi i umiejętność wychodzenia z nich w sposób prawidłowy. Problemy psychologiczne i środowiskowe specjaliści często przyrównują do stresorów, które oddziałują na psychikę człowieka chorobotwórczo, natomiast osobowość wiążą z układem immunologicznym. Od kondycji układu immunologicznego zależy to, czy spotkanie z czynnikiem chorobotwórczym doprowadzi do powstania poważnego zaburzenia.

Kiedy rozpoznaje się osobowość borderline? Kryteria diagnostyczne

Klasyfikacja ICD-10 mówi o dwóch typach osobowości chwiejnej emocjonalnie i wyróżnia dwa typy: podtyp borderline i podtyp impulsywny. W tym przypadku zajmiemy się jednak tylko podtypem borderline, który diagnozowany jest dzięki poniższym kryteriom:

  • Niejasny obraz własnej osoby,
  • brak preferencji i celów życiowych,
  • pozostawanie w niestabilnych, burzliwych związkach, które dostarczają osobie skrajnych emocji,
  • próby uniknięcia porzucenia przez drugiego człowieka,
  • groźby popełnienia samobójstwa i wykonania czynności samouszkodzenia,
  • odczuwanie pustki wewnętrznej.

Filmy o borderline, które musisz zobaczyć!

Bezgranicznie

To film, który jest wręcz lekturą obowiązkową każdego studenta psychologii, czy psychiatrii. Film opowiada o losach Samanthy, która po śmierci swojego męża nie potrafi poradzić sobie z zaistniałą sytuacją i przechodzi załamanie nerwowe. Film doskonale odzwierciedla uczucia osoby dotkniętej borderline i napawa nadzieją na powrót do zdrowia.

Grzeszna miłość

W roli głównej występuje jedyna w swoim rodzaju Angelina Jolie. Bohaterka, która grana jest przez tę jakże znaną aktorkę, z jednej strony jest pewna siebie i mierzy wysoko, a z drugiej strony nie ma poczucia własnej wartości. Akceptacji szuka poprzez odbywanie stosunków płciowych. Tylko wtedy czuje się kochana i akceptowana, jednak kiedy zainteresowanie partnera zanika, zamyka się w swoim kokonie i nie wychodzi z niego. Dopiero po czasie budzi się w niej ponowna chęć otrzymania kolejnej dawki miłości i zmienia się w seksualnego wampira, który pragnie miłości do wypełnienia pustki w swoim życiu. Wielu uważa ten film za tandetny, a sama Angelina otrzymała za rolę nominację do Złotej Maliny, jednak film polecany jest przez specjalistów z dziedziny psychologii, dlatego warto go obejrzeć w wolny wieczór.

Borderline – dowiedz się jeszcze więcej
Kliknij i sprawdź ceny!

Pokolenie P

Niezwykle zdolna Lizzie nie może poradzić sobie z problemami w rodzinie, co doprowadza ją do depresji. Ucieczka w świat narkotyków sprawia, że traci ona porozumienie ze swoją współlokatorką i zarazem przyjaciółką Ruby. Po przepisaniu przez psychiatrę leku, o nazwie Prozac, Lizzie pomimo sukcesów dziennikarskich, zaczyna odczuwać uzależnienie środkiem. Film ten pokazuje nie tylko problem osobowości typu borderline, ale również problem środków przepisywanych przez lekarzy psychiatrów, które uzależniają do tego stopnia, że pacjent popada w kolejne problemy. Oprócz tego konieczne jest odbycie psychoterapii pod okiem fachowców.

Przerwana lekcja muzyki

Kolejny film z udziałem Angeliny Jolie. Zamknięta przez rodziców w zakładzie psychiatrycznym Susanna uczy się akceptacji siebie od poznanej tam Lisy. Film mroczny, tajemniczy i dający do myślenia. Fenomenalna gra aktorska Angeliny Jolie, która wręcz perfekcyjnie odzwierciedla to, w jaki sposób zachowuje się osoba z osobowością borderline.

Książki o borderline, które musisz przeczytać!

Nienawidzę Cię! Nie odchodź!

Pozycja wydana przez wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Opowiada o skrajnych zaburzeniach nastroju oraz o tym, co czuje osobowość borderline. W książce zawarte są również porady dotyczące tego, w jaki sposób można wesprzeć osobę dotkniętą tym problemem i jak można zachęcić ją do terapii. To świetna pozycja zarówno dla samym osób z osobowością typu borderline, jak i dla bliskich.

Uratuj mnie. Opowieść o złym życiu i dobrym…

Ciekawa opowieść o Rachel, która ma osobowość typu borderline. Rachel opowiada o tym, jak od strony osoby zaburzonej wygląda ta przypadłość. Mówi również o tym, w jaki sposób można stracić wszystko w życiu, wdawać się w przypadkowe romanse, popaść w anoreksję, czy narkomanię. Książka jest niezwykle optymistyczna, gdyż Rachel dzięki psychoterapeucie odzyskała władzę nad swoim życiem. Stało się tak nie tylko dzięki terapeucie, ale również dzięki silnej woli i najbliższym, którzy nie opuszczali jej w tych trudnych dla niej chwilach.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.