Operacja stulejki – najważniejsze informacje na temat stulejki i jej leczenia
Operacja stulejki to nic innego, jak po prostu częściowe usunięcie napletka lub jego całkowite wyeliminowanie. Liczba mężczyzn, którzy borykają się z problemem jakim jest stulejka jest dość spora i wzrasta tak naprawdę każdego dnia. Operacja stulejki może wydawać się zabiegiem bolesnym, jednak prawda jest taka, że zabieg ten wcale nie stanowi źródła przykrych dolegliwości bólowych. Jeśli zdecydujesz się oddać swojego penisa pod skalpel chirurgiczny, powinieneś wiedzieć, że wystarczy ku temu zastosować znieczulenie miejscowe. Masz jednak pełne prawo do tego, aby poddać się znieczuleniu ogólnemu, jeśli nie istnieją poważne przeciwwskazania do tego działania. Czy warto zdecydować się na operację stulejki? Większość osób zwleka z jej przeprowadzeniem do ostatniej chwili, jednak prawidłowa odpowiedź jest tylko jedna. Warto, a wręcz jest to najwyższą koniecznością jeśli w męskim życiu pojawił się kłopot ze stulejką.
Operacja stulejki w ujęciu kulturowym
Operacja stulejki ma swoje korzenie już w starożytnym Egipcie, gdzie żywym było twierdzenie, że zabieg ten stanowi niezwykle istotny segment w życiu mężczyzny ze względów higienicznych. Obrzezanie stanowi z resztą bardzo ważną kwestię dla Arabów oraz Żydów. Judaizm na przykład nakazuje na przykład, że każdy chłopiec musi zostać obrzezany w ósmym dniu swojego życia. Rzecz podobnie ma się w Islamie, choć tam obrzezani są już nastolatkowie. W niektórych kręgach kulturowych obrzezanie jest formą tradycji.
Niektóre rejony na naszym globie uznały operację stulejki stosunkowo niedawno. To bardzo dobrze, ponieważ jeszcze kilka lat temu zabieg ten uchodził za wstydliwy i to własnie z tego względu wielu mężczyzn zwlekało z jego przeprowadzeniem do ostatniej chwili. Na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki, operacja stulejki przyjęło się jako normalny zabieg w gronie mężczyzn, którzy stanowią przedstawicieli klasy średniej i lubią czuć, że są zadbani. Obrzezani mężczyźni cieszą się ogromnym powodzeniem wśród amerykańskiego społeczeństwa. Amerykanki zwykły twierdzić, że tacy panowie są o wiele bardziej higieniczni oraz estetyczni.
Operacja stulejki – co warto o niej wiedzieć?
Chirurgiczne usunięcie napletka lub jego części stanowi mało inwazyjny zabieg. Nie oznacza to jednak, że nie należy być do niego odpowiednio przygotowanym. Prawidłowe postępowanie przed przeprowadzeniem operacji jest bardzo ważny, aby została ona przeprowadzona prawidłowo, a czas rekonwalescencji przebiegł w możliwie pomyślny sposób. Pierwszą, ważną sprawą jest poddanie się serii podstawowych badań krwi oraz potwierdzenie tego, czy nasza szczepiona przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B wciąż jest aktualne. Przed zabiegiem nalezy także zacząć zwracać szczególną, większą niż zazwyczaj, higienę w okolicy męskich genitaliów. Koniecznym jest także wyeliminowanie leków, które wpływają na krzepliwość krwi.
Stulejka może być częściowa, lub całkowita. W zależności od tego, z którą z nich mamy do czynienia dobierana jest odpowiednia metoda zabiegowa. W każdej z nich jednak chodzi przede wszystkim o to, aby odprowadzić napletek od rowka żołędzi penisa. Jeśli operacja dotyczy chłopców, którzy nie są starsi niż trzy lata, stulejka jest warunkowana fizjologią i dziecko powinno zostać przebadane przez lekarza urologa. Stulejka może być bowiem wrodzona i wówczas ulegać rozwinięciu wraz z całą plejadę procesów chorobowych, a w efekcie być dość uciążliwa w męskim życiu. Jeśli chodzi o przyczyny, w wyniku których dochodzi do wystąpienia stulejki nabytej, to główną z nich jest chroniczne zapalenie w okolicy napletka, które zazwyczaj powodowane jest brakiem dostatecznej higieny lub trwającą i nieleczoną infekcją w okolicy męskich genitaliów.
Jakie rodzaje stulejek występują?
Stulejki można podzielić na dwa rodzaje. Wyróżniamy zatem stulejki:
- takie, podczas których napletek penisa jest dłuższy niż powinien i jednocześnie dość mocno rozciągnięty. Wówczas w okolicy pomiędzy żołędzią penisa, a samym napletkiem dochodzi do gromadzenia się nadmiaru moczu, co zazwyczaj w konsekwencji prowadzi do pojawienia się groźnych stanów zapalnych, podrażnień oraz infekcji.
- Drogi przykład rodzaju stulejki to taki, który pozwala na zaobserwowanie, że napletek jest z kolei zbyt krótki i w efekcie przylega do żołędzi penisa zdecydowanie zbyt silnie. Wówczas często dochodzi do poważnego stanu zapalnego stulejki, a mężczyzna dotknięty taką dolegliwością może mieć kłopoty na przykład podczas oddawania moczu lub w trakcie stosunku seksualnego.
Stulejka nigdy nie powinna być bagatelizowana. Jeśli mężczyzna zaobserwował u siebie którykolwiek z jej objawów poniesieni on niezwłocznie udać się do lekarza rodzinnego i podjąć decyzję o odpowiednich krokach w związku z jej leczeniem.
W jaki sposób wygląda leczenie stulejki?
Jak już zostało wspomniane wcześniej, jeszcze do nie tak dawna twierdzono, że stulejka stanowi rodzaj wrodzonej wady i nie można jej nabyć w trakcie życia. Najnowsze badania dowodzą jednak, że jest wręcz przeciwnie, a sama stulejka może być tak samo nabyta jak możliwym jest urodzenie się z podobnym problemem. Jedno nie wyklucza wcale drugiego.
Jeśli mamy do czynienia ze stulejką wrodzoną, wówczas ważnym jest aby podjąć możliwie szybko kroki w kierunku jej leczenia. Warto jak najszybciej zasięgnąć porady lekarza urologia, aby ten mógł postawić prawidłową diagnozę. Badanie stulejki, podobnie jak jej późniejsza operacja nie należy do bolesnych zabiegów. Leczenie stulejki w większości przypadków polega na poddaniu się zabiegowi chirurgicznemu.
Z operacją nie powinno się zwlekać do ostatniej chwili, ponieważ jedną z konsekwencji stulejki są problemy związane z oddawaniem moczu oraz trudności w życiu seksualny,. Ponadto stulejka może stanowić punkt wyjścia dla występowania bardzo poważnych stanów zapalnych prącia, a także okolicy znajdującej się pod napletkiem penisa.
Zabiegi chirurgiczne
W niektórych przypadkach dobrym wyjściem wydaje się być obrzezanie penisa, które jest niczym innym jak zupełnym i całkowitym usunięciem fałdu napletka. Po takim zabiegu pacjent zobowiązany jest do tego, aby możliwie bardzo dbać o okolice genitaliów. Pełna kontrola nad higieną okolic intymnych jest bardzo ważnym elementem życia po operacji stulejki. Koniecznie pamiętaj, że przed operacją nie wolno na siłę próbować odciągnąć napletka.
Możliwe jest wówczas, że dojdzie do martwicy penisa oraz poważnego stanu zapalnego lub infekcji. Zauważenie którychkolwiek z objawów związanych ze stulejką to punkt wyjścia dla konsultacji lekarskiej. Nie należy podejmować absolutnie żadnych działań na własną rękę. Może być to tragiczne w skutkach. Należy pamiętać, że operacja stulejki jest prostym i praktycznie bezbolesnym zabiegiem. Warunkiem jest jednak, aby możliwie szybko ją zdiagnozować i podjąć odpowiednie kroki. Nie wolno dopuścić do tego, aby rozwinął się stan zapalny w okolicy krocza. Może to być powodem wystąpienia późniejszych reakcji bólowych oraz komplikacji.