Olejek z oregano – opis, właściwości, zastosowanie, dawkowanie, przeciwwskazania

0 1 364
5/5 - (7 votes)

Charakterystyka olejku z oregano

Oregano jest popularną rośliną zielną występującą na terenie Afryki Północnej, Azji oraz Europy. W Polsce uprawia się ja w całym kraju jako świetny kulinarny dodatek. Często z zioła pozyskuje się olejek, który ma szereg zastosowań.

Aby olejek z oregano był jak najlepszej jakości, należy do jego produkcji użyć świeżych i intensywnie pachnących liści. Kupując taki produkt w sklepie należy zwrócić uwagę, aby posiadał 100% oregano w składzie, a nie np. 20%, gdzie reszta zastąpiona jest oliwą.

Skład olejku

Olejek z oregano jest znany głównie dzięki dwóm składnikom, których jest najwięcej. Są to karwakrol i tymol, których jest w produkcie aż 1,2%. Dodatkowo olejek zawiera takie składniki odżywcze jak witaminy z grupy B, witamina C i K, flawonoidy, potas, cynk, żelazo, magnez i wapń.

Właściwości lecznicze

Produkt ma silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Z tego względu wykorzystuje się go do leczenia pasożytów i zatruć nieświeżym pokarmem. Likwiduje bakterie takie jak Helicobacter Pylori, gronkowiec złocisty, salmonella czy bakteria E.Coli. Może wspomóc leczenie grzybicy. Olejek stosowany w bezpiecznych i rozsądnych dawkach poprawia układ odpornościowy organizmu chroniąc tym samym przed grypą czy przeziębieniami.

Środek wykazuje działanie moczopędne, dlatego można go podawać osobom chorującym na lekką niewydolność nerek, a także przy problemach z oddawaniem moczu. Może być podawany pacjentom po cewnikowaniu, ponieważ są oni bardziej narażeni na zakażenia bakteryjne dróg moczowych.

Dodatkowo wspomaga proces trawienia, a także przyspiesza odchudzanie. Oregano jest częstym składnikiem suplementów diety, a sportowcy chętnie dodają przyprawę do potraw. Olejek staje się coraz bardziej popularny wśród osób aktywnych. Wspomaga również przepływ żółci i ogranicza proces gromadzenia się warstwy lipidowej w tkance podskórnej. Pozostałe właściwości zdrowotne:

  • łagodzenie objawów przeciążeń stawów, m.in. zmniejszanie bólów pleców i kolan
  • wzmacnianie naczyń krwionośnych
  • działanie rozkurczowe (wykorzystywane przy bolesnych miesiączkach)
  • dezynfekcja ran lub skóry w przypadku ryzyka zakażeń
  • wzmaganie pocenia się
  • poprawa sprawności intelektualnej
  • działanie przeciwgnilne i przeciwropne
  • regulacja poziomu cholesterolu
  • aktywizacja wielu enzymów
  • ułatwianie przyswajania żelaza
  • udział w procesie krzepnięcia krwi
  • eliminuje wrzodu
  • rozkurczanie jelit, oskrzeli i dróg moczowych wraz z żółciowymi
  • ułatwianie odkrztuszania
  • wspomaganie leczenia trudno gojących się ran
  • działanie wiatropędne
  • działanie przeciwcukrzycowe

Olejek z oregano ma działanie uspokajające i relaksacyjne. Produkt może być stosowany jako dodatek do kąpieli lub podczas masażu. Wpływa na spokojny, długi sen, przeciwdziała depresji i likwiduje stany stresu czy niepokoju. Jest częstym składnikiem wszelkich maści o działaniu przeciwbólowym.

Wstępne badania sugerują, że olejek z oregano może mieć działanie antynowotworowe. Nie jest to jednak potwierdzone, badania dalej trwają. Wyniki są jednak niezwykle obiecujące.

Dawkowanie

Olejek z oregano jest bardzo silny, dlatego nie wykorzystuje się go w czystej postaci. Przed użyciem w formie doustnej należy rozprowadzić go w wodzie. Zignorowanie tych zaleceń będzie się wiązało z podrażnieniem jamy ustnej i przewodu pokarmowego.

Zalecana dawka wynosi 2 krople olejku na szklankę wody. W okresie przeziębień i zwiększonej zachorowalności na grypę dopuszcza się dawkę od 3 do 5 kropel rozpuszczonych w szklance wody, 2-3 razy dziennie. Tej kuracji nie należy jednak stosować dłużej niż 7 dni.

W sklepach i aptekach można zakupić olejek z oregano w formie kapsułek do połykania. Jest to alternatywa dla tradycyjnego spożywania rozcieńczonego w wodzie olejku. Przed użyciem należy zapoznać się z zalecaną dawką na opakowaniu i bezwzględnie jej przestrzegać.

Wielu producentów olejków nie zaleca stosowania produktu na czczo, ponieważ mogą wówczas wystąpić dolegliwości żołądkowe.

Jak wykonać domowy olejek z oregano?

W warunkach domowych niestety nie da się przygotować ekstraktu z zioła, jednakże można z łatwością zrobić olejek jako wyciąg z rośliny. Właściwości będą delikatniejsze, ale równie korzystne.

Sposób wykonania: świeże liście oregano należy umieścić w słoiku, a następnie zalać oliwą z oliwek. Słoik następnie należy umieścić w gorącej wodzie na około 10 minut, po czym wyjmujemy go i odstawiamy na 2 tygodnie w ciepłe i nasłonecznione miejsce. Po upływie 14 dni liście odcedzamy, a powstały olejek przelewamy do docelowych, ciemnych butelek.

Domowy olejek oregano można stosować jako maść, dodatek do kremów i toników, składnik płukanki do włosów lub tradycyjnie – doustnie.

Wpływ na urodę

Przede wszystkim olejek z oregano korzystnie wpływa na proces starzenia się – opóźniając go. Liczne przeciwutleniacze obecne w składzie hamują działanie wolnych rodników, a tym samym osłabiają i spowalniają oznaki starzenia się, takie jak np. powstawanie zmarszczek.

W przypadku chęci poprawy urody i wyglądu olejek stosuje się zewnętrznie. Można go dodać do gorące kąpieli lub zastosować jako składnik inhalacji. W przypadku bolących dziąseł czy zębów można rozsmarować go na wybranym obszarze. Olejek z oregano bardzo dobrze nawilża skórę i zapobiega jej przesuszaniu się.

W celu wykorzystania olejku na skórę twarzy mona go rozcieńczyć z płynem micelarnym bądź tonikiem, nałożyć odrobinę tak przygotowanej mieszanki na wacik kosmetyczny, a następnie przetrzeć nim skórę twarzy. Stanie się ona oczyszczona, nawilżona i odmłodzona. Dodatkowo korzystnie wpłynie to na drobne uszkodzenia naskórka czy trądzik.

Olejek z oregano
Kliknij i sprawdź ceny!

Przeciwwskazania

Olejku nie należy zażywać dłużej niż 4 tygodnie. Jest przeciwwskazany kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Dodatkowo powinny z niego zrezygnować osoby z chorobami układu pokarmowego oraz z chorobami sercowo-naczyniowymi. Zbyt duże dawki u mężczyzn mogą skutkować problemami z potencją. Do pozostałych przeciwwskazań należą: cukrzyca, okres 2 tygodni przed planowaną operacją bądź zabiegiem, jednoczesne stosowanie leków rozrzedzających krew i przeciwzakrzepowych.

Nie należy podawać produktu dzieciom.

Osoby ze skłonnościami do uczuleń i alergii przed zastosowaniem powinny skonsultować się z lekarzem.

Ciekawostki

Współcześnie oregano ma znacznie więcej zastosowań w kuchni niż w medycynie, nie należy jednak zapominać o jego korzystnym wpływie na organizm. Dawniej mężczyźni stosowali olejki z oregano własnej produkcji w celu przyspieszenia porostu włosów, z kolei starożytni Rzymianie wykorzystywali go w przypadku ukąszeń owadów czy skorpionów. Starożytni Grecy stosowali okłady z liści oregano do łagodzenia bólów mięśniowych.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.