Ogród tak różnorodny niczym Turcja. Poznaj aranżację ogrodu inspirowaną tulipanami i pięknem kraju

0 102
Rate this post

Turcja to kraj pełen pięknego orientalnego krajobrazu. Kojarzy nam się z dobrej jakości tekstyliami, a także przyprawami i targami, na których koniecznie trzeba zbijać ceny. Oczywiście wielu osobom ten kraj kojarzy się z haremami, Imperium Osmańskim, pięknymi dywanami, a także kawą po turecku, która de facto nie ma nic wspólnego z tą którą nazywamy tak w Polsce. Również ogród może być inspirowany pięknem tego kraju, wszak to z Turcji pochodzi tulband, dziś zwany tam lale, czyli tulipan. Zatem jak go urządzić?

Jakie drzewa wybrać do ogrodu w stylu tureckim?

Tak naprawdę do ogrodu w tureckim stylu przede wszystkim pasują drzewa egzotyczne, można postawić zarówno na te śródziemnomorskie, jak i dalekowschodnie. Zatem dobrym wyborem będą palmy, sosny koreańskie, araukaria oraz rzecz jasna cedr. Nad ogrodem może górować także sekwoja. Ważne by prawidłowo pielęgnować wszystkie wybrane drzewa, to znaczy pamiętać o ich nawożeniu, czy też przycinaniu, jeśli zajdzie taka potrzeba. Bardzo często w przypadku wysoko wyrastających drzew obcina się stożek wzrostu. W ten sposób ogranicza się wzrost drzewek bonsai. Usunięcie źródła aukstyn, powoduje, że dominacja wierzchołkowa zostaje przerwana, a drzewka rozrastają się bardziej jeśli chodzi o średnicę. Można postawić również na drzewka pomarańczowe prowadzone w donicach. Latem można wystawić je na taras.

Krzewy i trawy ozdobne w ogrodzie inspirowanym Turcją

W Turcji rośnie wiele pięknych krzewów i traw ozdobnych. Do tych najczęściej spotykanych należą oleandry, mirty i wawrzyny. Oleandry w naszych warunkach klimatycznych trzeba uprawiać w donicach, bowiem nie są to krzewy mrozoodporne. Zimą powinny być przechowywane w pomieszczeniach, natomiast od kwietnia do jesieni, gdy temperatura nie spada jeszcze poniżej zera mogą zostać wystawione na zewnątrz. Oczywiście zależne jest to w jakich warunkach w zimie były przechowywane. Bo tylko zahartowane rośliny (przechowywane w temperaturze dodatniej ale poniżej 10 stopni) można wystawiać na zewnątrz już wczesną wiosną. Mirt zwyczajny radzi sobie w naszych przydomowych ogródkach także w donicach. Ma charakterystyczne granatowe owoce. Laur także uprawiany jest w doniczkach i można go trzymać na zewnątrz jedynie ciepłą wiosną i latem, nie znosi długotrwałych spadków temperatury poniżej 0. Wśród traw ozdobnych można postawić na orientalne miskanty. Te będą mogły rosnąć w naszym ogrodzie, w glebie.

Kwiaty, czyli geometryczne kwietniki i rabaty

Oczywiście warto postawić również na charakterystyczne dla krajobrazu Turcji kwiaty. Przede wszystkim są to tulipany. Pierwsze wzmianki o tych kwiatach pochodzą już z XV wieku. Jest wiele ciekawych odmian spośród których na pewno znajdziesz te idealnie pasujące do dużych nasadzeń. Zatem, gdzie najlepiej kupić tulipany – cebulki wysokiej jakości, selekcjonowane, możecie zakupić w sklepie cebulki-kwiatowe.pl. Poza nimi na rabacie w tureckim stylu sprawdzą się krokusy i lilie. Można też postawić na maki. Warto wybierać gatunki w czerwonym i białym kolorze, które kojarzą się nie tylko z naszym krajem, ale także z Turcją.

Elementy małej architektury, których nie może zabraknąć w tureckim ogrodzie

Warto również wspomnieć o elementach małej architektury. Wśród nich nie może zabraknąć ręcznie wyplatanych mebli ogrodowych, choć można postawić nie na rattan, a bardziej wytrzymały technorattan. Poza fotelami czy stolikiem przyda się również hamak. To typowy element orientalnego krajobrazu, który kojarzy nam się z ciepłymi krajami. Nasz hamak możemy osłonić albo wybrać model zamknięty w specjalnym ogrodowym namiocie, który zapobiega ugryzieniom przez komary i inne owady. Warto wstawić do ogrodu także huśtawkę i uzupełnić ją o dekoracyjne poduszki z orientalnymi, arabeskowymi wzorami.

W ogrodzie inspirowanym Turcją nie może zabraknąć tulipanów. Te piękne kwiaty są symbolem miłości, przyjaźni, a także prawdziwości uczuć. Zwłaszcza dotyczy to czerwonych odmian, bo pomarańczowe są symbolem zrozumienia i oddania. Warto uprawiać je w swoim ogrodzie i cieszyć się różnorodnością barw i możliwością uzyskania ciętych kwiatów.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.