Odchudzasz się, a nie widzisz efektów? Oto cztery rzeczy utrudniające odchudzanie
Liczysz każdy zjadany kęs, ćwiczysz w pocie czoła i prowadzisz bardziej aktywny tryb życia niż wcześniej, a waga ani drgnie? Masz już dość, a Twoje myśli coraz częściej koncentrują się wokół słodyczy? Być może zmiana nawyków pozwoli Ci osiągnąć założony cel. Sprawdź kilka błędów, które być może utrudniają Ci odchudzanie!
Zjadasz więcej niż myślisz
Wiele osób podejmując się próby zrzucenia wagi wybiera soki owocowe oraz sałatki. Niestety, są to przebiegłe bomby kaloryczne. Niby zdrowe i odżywcze, ale niweczące nasze próby odchudzania – soki owocowe. Dlaczego? Tylko jedna szklanka soku z ananasa i pomarańczy to aż 130 kcal. Wydawać by się mogło, że możemy je pić bez oporu, jednak nic bardziej mylnego. Równie ryzykowne są sałatki, które w zależności od składu oraz proporcji mogą mieć nawet 500 kcal. Co więcej, sałatka podana z dressingiem powoduje, że z dietetycznego obiadu robi nam się prawdziwa bomba kaloryczna. Należy pamiętać, aby w bilans kaloryczny wliczać absolutnie wszystko – kubek latte czy łyżkę nasion chia. Bardzo prawdopodobną przyczyną nie chudnięcia jest również zbyt mała ilość błonnika w posiłkach. Co więcej, właściwe suplementy pomogą schudnąć. Wybierajmy więc jedynie sprawdzonych producentów.
Tylko ćwiczenia aerobowe
Schody, orbitrek, rowerek i bieżnia. Tak od lat wygląda Twój trening? Po pierwsze, będzie to śmiertelnie nudne, a po drugie nie przyniesie oczekiwanych efektów. Bardzo często możemy spotkać się z tym, że kobiety w celu zrzucenia wagi stosują identyczny zestaw: dieta oraz ćwiczenia aerobowe. O ile na początku naszej drogi zestaw ten faktycznie sprawdza się, o tyle później przestaje przynosić efekty. Wystarczy, że na chwilę zapomnimy o diecie i spędzimy dzień na kanapie, a waga wróci szybciej niż bumerang. Z czasem porcje na naszych talerzach zmniejszą się, a my będziemy spędzać coraz więcej czasu na bieżni. Jest to błędne koło, które się nie kończy. Jeżeli zatem pragniesz mieć wysportowaną sylwetkę, trening siłowy jest właśnie dla Ciebie. Skutecznie spali on nadmiar tkanki tłuszczowej – im więcej mięśni, tym więcej kalorii spalimy w ciągu dnia.
Stresujący tryb życia
Jeżeli mówimy o stresie i wadze, wyróżniamy dwa mechanizmy, które powodują przybieranie na wadze. Pierwszy z nich to mechanizm zaburzający reakcję hormonalną na stres. Kortyzol, hormon stresu, jest wydzielany w zbyt dużych ilościach, a także zbyt długo. Sprzyja on wówczas gromadzeniu się tkanki tłuszczowej nie tylko w obrębie brzucha, ale także przy narządach wewnętrznych. Drugi czynnik jest zwany behawioralnym – związany jest on przede wszystkim ze sposobem przeżywania oraz radzenia sobie z negatywnymi emocjami, czyli – popularne podjadanie. Im mniej jesteśmy bowiem w stanie kontrolować stres, tym częściej sięgamy po przekąski.
Choroby
Niewłaściwy tryb życia to niejedyny powód, przez który nie możemy schudnąć. Niekiedy zrzucenie kilogramów uniemożliwiają choroby:
- zaburzenia hormonalne,
- insulinoodporność,
- hiperinsulinemia
- niedoczynność przytarczyc,
- niedoczynność tarczycy,
- depresja,
- zespół metaboliczny X,
- PCOS,
- cukrzyca.
Przybieranie na wadze lub problem ze schudnięciem mogą być skutkiem wyżej wymienionych chorób, dlatego jeżeli Twoje starania nie przynoszą oczekiwanych efektów przez długi czas, powinnaś się przebadać.