Obrzezanie – kobiet, mężczyzn, zalecenia, korzyści zdrowotne, seks
Obrzezanie, nawet w dzisiejszych czasach, kojarzy się z czymś złym i bolesnym. Ludzie opierają się na wyobrażeniach i informacjach od osób trzecich, które zazwyczaj nic o tym nie słyszeli. Jednakże nie jest to aż tak straszne jak się uważa, a co więcej może przynieść nieoczekiwane korzyści. Czym więc jest obrzezanie i czy naprawdę zasługuje na tak złą renomę?
Co to jest obrzezanie?
Obrzezanie to zabieg polegający na usunięciu, pokrywającego żołądź członka, napletka. W niektórych kulturach ma ono podłoże religijne i wykonuje się go bardziej ze względów tradycyjnych, ale także takie mogą być zalecenia lekarskie. Szacuje się, że wśród całej populacji mężczyzn na świecie, 20-30% z nich zostało poddanych zabiegowi obrzezania. U większości z nich doszło do tego w wieku niemowlęcym albo za czasów bycia dzieckiem. W innym przypadku, gdy stają się chłopcami, a potem mężczyznami, zdarza się to bardzo rzadko.
Względy kulturowe
Wśród niektórych religii, obrzezanie jest koniecznością. W taki sposób więc, Żydzi poddają swoje dzieci, gdy synowie/wnukowie itp. mają równo 8 dni. Wyznawcy islamu czekają nieco dłużej, aż do osiągnięcia wieku młodzieńczego. Wśród chrześcijan, zabieg nie jest w ogóle przeprowadzany. Do niedawna Stany Zjednoczone przeprowadzały obrzezanie praktycznie przy każdych narodzinach chłopca. Traktowało się to jako zabieg rutynowy, we większości przez względy zdrowotne. Jednakże ze względu przeciwników i ich twierdzenia, że to zbyt duża ingerencja w nie do końca ukształtowane ciało człowieka, lekarze zaczęli przeprowadzać ten zabieg wyłącznie po uzyskaniu zgody rodziców lub prawnych opiekunów.
Korzyści zdrowotne
Obrzezanie mężczyzn jest dla ich organizmów pozytywne. Poza tym zdaniem lekarzy, napletek jest potrzebny tylko w czasie porodu, aby ochronić ich żołędzie penisa. W późniejszym czasie, nie ma sensu go posiadać. Poza tym, obrzezanie zaleca się przy występowaniu stulejki.
Klimat
Praktyka obrzezania zaczęła się w ciepłym klimacie. To tam zauważono, że napletek może sprawiać problemy w postaci nagromadzania się pod nim złuszczonego naskórka, a także pozostałości nasienia i moczu. Nie jest to higieniczne czy zdrowe dla mężczyzny oraz jego partnerki. W końcu jest to idealny teren do rozwijania się bakterii oraz powstawania stanów zapalnych. Nawet, w przypadku negatywnego scenariusza, jest to w stanie spowodować bezpłodność.
Poza tym uważa się, że pozbycie się napletka zwiększa szansę na uchronienie się na raka: prącia – w przypadku mężczyzny, i szyjki macicy – jeśli chodzi o współżyjącą z nim kobietę.
HIV
Badania wykazały, że obrzezanie wywołuje zmienienie się flory bakteryjnej prącia. Wpływa to na wirus HIV utrudniając mu atak na mężczyznę. Dowodem na to jest Afryka, gdzie ryzyko „złapania” HIV-a spadło o 40% wśród mężczyzn poddanych usunięciu napletka. Z kolei Francuska Narodowa Agencja Badań (FNAB) zajmująca się wirusowym zapaleniem wątroby oraz AIDS, podaje, że obrzezanie zmniejsza o 55% możliwości rozprzestrzeniania się wirusa, a o 76% zachorowalność z jego powodu.
HPV
Zabieg obrzezania to nie tylko korzyści wskazane dla mężczyzn, ale także ich partnerek. Potwierdzają to dwuletnie badania w Ugandzie, gdzie wirus HPV występował o 28% rzadziej w przypadku kobiet współżyjących z partnerami nie posiadającymi napletka. Warto dodać, że HPV powoduje raka prącia, odbytu, szyjki macicy oraz krtani.
Zabieg obrzezania
Zabieg obrzezania, a dokładnie sposób znieczulenia podczas niego, dzieli się w zależności od wieku pacjenta:
- dzieci – znieczulenie ogólne,
- dorośli – znieczulenie miejscowe.
W przypadku znieczulenia miejscowego może pojawić się obawa, że zastrzyk będzie boleć. Jednakże uczucie to porównywalne jest do lekkiego uszczypnięcia w członka.
Do zabiegu wykorzystuje się specjalne nożyczki, mały skalpel albo specjalne narzędzia, które ułatwiają dokładnie cięcie. Przypominający naparstek przedmiot zakłada się na żołądź, a pierścień na napletek. Mają one pomóc zrobić precyzyjnie okrągłe cięcie. Resztę napletka przyszywa się do żołędzi. Wszystko trwa 30-45 minut. Na zagojenie się rany trzeba poczekać około 2-4 tygodnie. Dopiero po tym czasie można na nowo rozpocząć współżycie. Innym sposobem jest użycie jednorazowej opaski wykonanej z tworzywa sztucznego. Nosi ona nazwę Plastibell. Normalne funkcjonowanie w życiu codziennym nie jest utrudnione.
Komplikacje
Nieprzewidziane negatywne efekty przy usuwania napletka zdarzają się rzadko i wynoszą około 0,2-0,5%. Najczęstszymi powikłaniami są:
- infekcje,
- krwawienie,
- krwiaki,
- martwica skóry.
Kobiety
Obrzezanie u kobiet polega na częściowym lub całkowitym usunięciu łechtaczki. Niekiedy dodaje się do tego również mniejsze wargi sromowe. Obrzezanie u płci żeńskiej nie polepsza higieny intymnej, jest ono wykonywane częściej z powodu tradycji. W niektórych kulturach jest ono przeprowadzane w niehumanitarnych warunkach, bez znieczulenia i zasad higieny, a wszystko przebiega dość drastycznie.
Co po zabiegu?
Po skończonym obrzezaniu lekarze zalecają stosowanie okładów w postaci gazy z wazeliną, a także przemywanie miejsca samą wodą kilka razy w ciągu dnia. Jeśli wystąpią małe zmiany, doktor przepisuje specjalną maść z dodatkiem antybiotyku lub zaleca używać wazeliny. Po zagojeniu się rany, żadne dodatkowe/specjalne czynności nie są potrzebne. Wystarczy jedynie przestrzegać podstawowych zasad higieny osobistej. Jednakże to w przypadku chłopców/mężczyzn.
Jeśli niemowlaki poddawane są zabiegowi obrzezania bez zastosowania znieczulenia:
- czują stres,
- czują ból,
- wyższe ciśnienie krwi,
- wyższy poziom kortyzolu,
- większe zapotrzebowanie na tlen,
- szybsze bicie serca,
- płacz,
- problemy ze snem.
Obrzezanie a seks
Istnieją dwie opinie na temat zależności obrzezania, a seksu. Zdaniem jednych, podczas stosunku pojawiają się problemy, a w opinii innych, seks jest lepszym doznaniem niż dotychczas. Z powodu tego konfliktu, przeprowadzenie dotychczas przeprowadzonych badań pozwoliło wysnuć wniosek, że brak napletka nie pogarsza odczuwania podczas seksu. Ponadto jest on w stanie nawet je poprawić.
Ponadto mężczyźni z przedwczesnym wytryskiem, po obrzezaniu, rzadziej „kończyli” zbyt wcześniej. Jednakże warto zaznaczyć, że zabieg był wykonywany ze względów zdrowotnych. Także intensywność odbierania bodźców podczas współżycia znacznie się poprawiła. Jedynie w przypadku zaburzeń wzwodu nie znaleziono jednej konkretnej odpowiedzi – nie da się więc stwierdzić czy brak napletka rozwiązuje problem, pogarsza, czy w ogóle na niego nie wpływa. Dodatkowo z seksem może związana być także stulejka. Jeśli występuje może znacznie przeszkadzać w stosunkach płciowych. Obrzezanie wyeliminuje w taki sposób ten problem wraz z bólem i ewentualnym krwawieniem i pozwoli cieszyć się z seksu.
Warto też porównać jak seks z obrzezanymi mężczyznami wpływał na kobiety. Ich zdaniem stosunek z ludźmi bez napletka częściej powodował u nich suchość pochwy oraz trudności w osiągnięciu orgazmu. Jednakże jest to porównanie seksu obrzezany vs nieobrzezany. Możliwe, że powyższe problemy w ogóle nie występowałyby tylko z jedną grupą partnerów.