Nimesil – opis, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne, dawkowanie
Nimesil należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Ze względu na budowę chemiczną zalicza się go do sulfonamidów. Ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe. Nie działa natomiast przeciwdrobnoustrojowo. Mechanizm jego działania polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenazy, która bierze udział w produkcji prostaglandyn. Efektem jest zmniejszenie wrażliwości receptorów na ból. Substancją czynną jest Nimesulid.
Lek osiąga maksymalne stężenie we krwi po około 2-3 godzinach, a w ponad 97% wiąże się z białkami w osoczu. Nimesil jest metabolizowany głównie przez wątrobę, a wydalany w 50% wraz z moczem (w tym do 3% w postaci niezmienionej) oraz w 30% z kałem. Pierwsze efekty działania widać już po 15 minutach.
Nimesil powinien być wykorzystywany wyłącznie jako lek drugiego wyboru, podczas gdy pierwszy lek zawiedzie.
Wskazania
Zaleca się stosowanie środka w przypadku leczenia ostrego bólu. Pierwotnie był stosowany jako preparat na bardzo bolesne miesiączkowania. Praktycznie wcale nie wykorzystuje się go do leczenia gorączek.
Obecnie jest często stosowany do leczenia objawów bólowych podczas zapalenia stawów i kości.
Przeciwwskazania
Pierwszym przeciwwskazaniem jest uczulenie lub nadwrażliwość na substancję czynną lub którykolwiek składnik leku. Leku powinny unikać osoby wykazujące uczulenie na ibuprofen, aspirynę lub ketaprofen. Podczas terapii wykluczone jest spożywanie alkoholu oraz innych substancji szkodzących wątrobie.
Nimesilu nie mogą stosować osoby z przewlekłymi chorobami nerek, podejrzeniem grypy oraz wrzodami w drogach pokarmowych. Przeciwwskazaniem są także wszelkie krwawienia będące wynikiem chorób.
Wystrzegać powinny się kobiety w III trymestrze ciąży, ponieważ substancja czynna szkodzi płodowi, a także kobiety karmiące piersią. W żadnym wypadku nie należy podawać leku dzieciom poniżej 12 roku życia. Kobiety będące w I lub II trymestrze ciąży oraz planujące ciążę powinny skonsultować się z lekarzem, który oceni, czy stosowanie leku jest konieczne. Osoby starsze również powinny omówić stosowanie leku z lekarzem, ponieważ ze względu na wiek są bardziej narażone na wystąpienie działań niepożądanych.
Ciąża i laktacja jako przeciwwskazania
Jak wspomniano powyżej – III trymestr ciąży oraz okres laktacji są bezwzględnymi przeciwwskazaniami do zażywania Nimesilu. Działanie leku może bowiem narażać płód na przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego, a nawet nadciśnienie płucne i zaburzenia pracy nerek, czego efektem może być małowodzie i niewydolność nerek.
Innym efektem stosowania leku podczas ciąży jest wydłużenie czasu krwawienia oraz hamowanie skurczów macicy. W efekcie poród może się przedłużyć lub opóźnić.
W przypadku kobiet planujących ciążę, Nimesil może mieć wpływ na trudności z poczęciem.
Skutki uboczne
Nimesil powinien być stosowany dopiero jako drugi lek, ponieważ wykazuje wiele skutków ubocznych swojego działania. Na długiej liście działań niepożądanych znajdują się:
- biegunka lub zaparcia
- wymioty
- bóle brzucha
- zapalenie błon śluzowych
- zapalenie wątroby
- wzdęcia
- wrzody dróg pokarmowych
- szumy w uszach
- żółtaczka
- bóle głowy i zawroty
- nadmierna senność, osłabienie i zmęczenie
- koszmary
- niepokój
- problemy ze wzrokiem
- krwawienia z nosa
- siniaki, wybroczyny
- hiperkalemia
- ból podczas oddawania moczu, krwiomocz
- złe samopoczucie
- wstrząs anafilaktyczny
- obrzęk języka, gardła i krtani
- trudności z oddychaniem, skurcz oskrzeli
- zwiększone ryzyko udaru i zawału
- anemia
- uderzenia gorąca
- zaburzenia hematologiczne
- ewentualne reakcje skórne
Jeśli wystąpi którykolwiek z powyższych objawów należy bezzwłocznie udać się do lekarza, który najprawdopodobniej zmieni stosowaną dawkę lub zaleci przerwanie terapii.
Interakcje z innymi lekami
Nie należy łączyć Nimesilu z preparatami przeciwzakrzepowymi (jak np. warfaryna), ponieważ zwiększa to ryzyko krwawień. Kwas acetylosalicylowy oraz inne leki niesteroidowe w połączeniu z Nimesilem zwiększają ryzyko owrzodzeń i krwawienia z przewodu pokarmowego. Furosemid zmniejsza działanie leku oraz może powodować zaburzenia pracy nerek. Pacjenci niewydolnością nerek lub wątroby powinny skonsultować się z lekarzem.
Należy również uważać na: preparaty hamujące agregację płytek (ryzyko krwawień), kortykosteroidy (zwiększenie ryzyka skutków ubocznych), metotreksat (możliwość zatruć), leki moczopędne i przeciwnadciśnieniowe (zmniejszona skuteczność Nimesilu, ryzyko dysfunkcji nerek).
Nie należy jednocześnie stosować innych leków o działaniu przeciwbólowym.
Dawkowanie
Nimesil dostępny jest w postaci granulatu, z którego tworzy się zawiesinę do spożywania doustnego. Zwiększanie zalecanej dawki może zaszkodzić zdrowiu, a nawet życiu. Lek należy przyjmować po spożyciu posiłku, jednak nie dłużej niż przez 15 dni.
Zalecana, bezpieczna dawka wynosi 100 mg leku 2 razy na dobę.
Środki ostrożności
- Podczas stosowania leku należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu oraz kontrolowaniu czynności nerek
- Przemijające uszkodzenia wątroby stwierdzono nawet u pacjentów przyjmujących przez bardzo krótki okres czasu małą dawkę. Należy więc upewnić się, że chora osoba nie ma kłopotów z wątrobą
- W każdym momencie leczenia mogą wystąpić krwawienia, które są podstawą do przerwania terapii
- Wysoką ostrożność należy zachować u pacjentów z niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym, chorobą niedokrwienną serca, zastoinową niewydolnością serca, chorobą tętnic obwodowych, a także chorobą naczyń mózgowych
- W pierwszym miesiącu leczenia występuje największe ryzyko ciężkich reakcji skórnych, należy więc uważnie kontrolować ciało
- Wśród pacjentów przestrzegających ubogokalorycznej diety oraz chorych na cukrzycę należy uwzględnić zawartość sacharozy w leku
- Nie wykazano związku stosowania preparatu z prowadzeniem pojazdów mechanicznych, jednak ze względów bezpieczeństwa należy zrezygnować z tej czynności (środek może bowiem powodować senność, osłabienie i otępienie)