Nieregularny okres- 11 najczęstrzych przyczyn, badania, leczenie

0 296
5/5 - (5 votes)

Prawidłowy cykl menstruacyjny może wynosić maksymalnie 35 dni i minimalnie 22 dni. Przeważnie cykle menstruacyjne wahają się w granicy od 20 do 45 dni, w niektórych przypadkach rozbieżności te stają się większe. Jeśli każdy z cyklów, trwa taką samą ilość dni, wtedy można nazwać je cyklami regularnymi. Gdy występują odstępstwa od tej reguły, wówczas można mówić o nieregularnym okresie.

W trakcie takich nieregularnych cyklów miesiączka występuje albo bardzo rzadko, albo niezwykle często, a wszystkie przerwy między krwawieniami występują w różnych odstępach. Nieregularne okresy bardzo często zdarzają się u kobiet w trakcie menopauzy, wiele z nich ma również powiązanie z okresem dojrzewania. Nieregularne okresy u osoby bardzo młodej, są normalnością.

Mają one związek z kształtowaniem się dopiero u nastolatki równowagi hormonalnej, wraz z biegiem lat okres staje się regularny. W trakcie karmienia piersią okres również może stać się na jakiś czas nieregularny. Prawidłowy cykl menstruacyjny nazywany jest Eumonorrhoea, natomiast nieregularny cykl ma określenie Oligomenorrhoea, w trakcie niego odstępy pomiędzy krwawieniami wynoszą więcej niż 35 dni. Polymenorrhoei jest to natomiast określenie zbyt częstych miesiączek, wtedy cykle trwają mniej niż 22 dni. Sposób leczenia nieregularnych miesiączek ustala indywidualnie lekarz i zależy on od przyczyn, z jakiego powodu wystąpiły. Przeważnie w trakcie kuracji wykorzystuje się dawki niewielkiej ilości hormonów.

11 najczęstszych przyczyn zaburzeń miesiączkowania to:

1. Zaburzenia funkcji osi podwzgórzowo-przysadkowej

mogą powodować nieregularne miesiączki albo ich całkowity zanik. Częstym schorzeniem odpowiadającym za zaburzenia tych funkcji jest zespół policystycznych jajników, czyli PCOS.

2. Brak czynności osi podwzgórzowo- przysadkowej

występuje wtedy całkowity zanik miesiączki, mimo tego, iż kobieta posiada dobrze zbudowane narządy płciowe. Częstą chorobą odpowiedzialną za brak wydzielania hormonów mających na celu pobudzenie przysadki jest zespół Kallmanna.

3. Zanik czynności jajników

Brak jakichkolwiek krwawień od samego początku występujący wraz z zaburzeniem rozwoju płciowego takim jak: zespół Turnera (zaburzenie genetyczne), zespół SwyeraPOF (przedwczesne wygasanie czynności jajników).

4. Wady macicy

Zanik krwawień po zabiegach takich jak łyżeczkowanie jamy macicy, brak krwawień od samego początku, którego powodem jest na przykład zespół Ashermana.

5. Guzy w okolicy przysadkowo-podwzgórzowej,

Które produkują prolaktynę (guz przysadki) powodujący zarazem zaburzenia widzenia, jak i zaburzenia miesiączkowania i mlekotok.

6. Wszelkie możliwe uszkodzenia w rejonie podwzgórzowo-przysadowej, które są powodem zaniku miesiączek lub ich nieregularności.

7. Zaburzenia osi podwzgórzowo-przysadkowej

mające powiązanie z hiperprolaktynemią– brak miesiączki lub jej nieregularne występowanie ma miejsce między innymi w, chorobie Cushinga, czyli nadczynności nadnerczy, chorobie Addisona, czyli niedoczynności nadnerczy, w trakcie długotrwałego stresu i ciężkiego wysiłku fizycznemu.

8. Do zatrzymania miesiączki lub jej opóźnienia dochodzi w trakcie wszelakiego rodzaju infekcji.

Taki stan może powodować między innymi grypa, która bardzo wyczerpuje ludzki organizm, cykl zazwyczaj wraca jednak szybko do normy wraz z ustaniem choroby.

9. Zażywanie leków.

Nawet na okres do trzech miesięcy po skończeniu przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, może dochodzić do nieregularnych okresów. Nieprawidłowe cykle występują również wraz z przyjmowaniem pewnych leków między innymi preparatów na nadciśnienie, psychotropowych czy długie stosowanie kortykosterydów. Nie powinno się samemu zaprzestać ich stosowania, należy skonsultować wystąpienie wówczas takich okresów z lekarzem.

10. Nieprawidłowa waga.

W trakcie bardzo intensywnego odchudzania lub w przypadku osoby bardzo chudej okres może stać się nieregularny lub nawet całkowicie się zatrzymać. Cykl unormuje się, kiedy organizm zacznie być lepiej odżywiany i nabierze znowu siły. Miesiączka również występować za rzadko lub za często, gdy osoba ma sporą nadwagę. Zdarza się tak, gdyż tkanka tłuszczowa wytwarza żeńskie hormony, czyli estrogeny, a one sprawiają, iż poziom ich staje się nieprawidłowy.

11. Niedoczynność tarczycy.

Hormony tarczycy takie jak T3 i T4 mają za zadanie regulować pracę jajników. Jeśli ich poziom jest zbyt niski, wytwarzana jest zbyt duża ilość estrogenów, przez co dochodzi do rozregulowania cykli. Wtedy konieczne może okazać się przyjmowanie syntetycznych hormonów tarczycy, które nie posiadają skutków ubocznych, wówczas cykle wrócą do normy.

Jakie badania należy wykonać w przypadku nieprawidłowej miesiączki?

Nawet jeśli zostały zauważone małe zmiany w menstruacji, kobieta powinna skonsultować je ze swoim ginekologiem. Lekarz każe wówczas wykonać takie badania jak:

  • podstawowe badanie hormonalne przeprowadzane z krwi
  • USG

Jeśli nie wystarczą one do diagnostyki, wówczas zostaną wykonane:

  • kariotyp
  • wziernikowanie macicy

 W jaki sposób można leczyć nieregularne menstruacje?

  • W trakcie wystąpienia takiego schorzenia jak zespół policystycznych jajników, pacjentka musi przyjmować przez pewien czas hormony.
  • Jeśłi lekarz stwierdził nadczynność tarczycy, może on wówczas podjąć leczenie z wykorzystaniem tyreostatyki ( leki mające na celu zmniejszenie wydzielania hormonów).
  • W przypadku stwierdzenia choroby autoimmunologicznej, leczenie jest o wiele trudniejsze i wymaga konsultacji z wieloma specjalistami, gdyż takie schorzenia  wówczas ma wpływ na pracę innych narządów.
  • Gdy, przyczyna występowania nieregularnych miesiączek spowodowana jest jedynie zaburzeniami psychicznymi, pomóc w takim przypadku może psychoterapeuta. Zaburzenia hormonalne takie jak niedoczynność tarczycy, mogą być powodem wystąpienia depresji. W trakcie niedoczynności tarczycy innymi objawami są również rozdrażnienie, kłopoty z pamięcią, częste zmęczenie, senność, znużenie. Należy wówczas wykonać badania z krwi T4,T3 i TSH, jeśli lekarz po dostaniu wyników stwierdzi jakieś nieprawidłowości, wówczas pacjentka będzie musiała przyjmować leki, które wyrównają poziom hormonów w organizmie.
  • Jeśli została stwierdzona ciężka choroba na przykład rak jajnika, wówczas niezbędna jest operacja.

Czy wystąpienie problemów z nieregularnymi miesiączkami, może powodować utrudnienia w zajściu w ciąże?

Zarówno tak jak i nie. Jeśli nieregularne okresy mają powiązanie z zaburzeniami owulacji, mogą one utrudnić starania się o dziecko. W trakcie wystąpienia cykli bezowulacyjnych kobieta jest wówczas płodna. Testy płodności okazują się bardzo przydatne do ustalenia owulacji, jak i inne naturalne metody planowania rodziny.

Warto między innymi obserwować swoją temperaturę ciała, śluz szyjowy, czynnik szyjkowy i pozostałe objawy w trakcie owulacji. Jeśli one w ogóle nie wystąpią, wtedy oznacza to, iż cykl był bezowulacyjny. W przypadku, gdy spóźniający się okres lub jego brak zdarzają się bardzo często na przykład co miesiąc, wówczas kobieta powinna udać się do lekarza. Należy wówczas wykonać badania, aby ustalić przyczynę zaburzeń miesiączkowania i owulacji.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.