Nalewka z malin: wartości odżywcze, właściwości lecznicze, przepisy
Nalewka z malin ceniona jest nie tylko za wyjątkowy smak, ale również za liczne właściwości lecznicze. Większość z nas sięga po nią w okresie jesienno-zimowym, czyli wtedy gdy drastycznie wzrasta ryzyko zachorowania na grypę oraz przeziębienie. Nalewka z malin pomaga wówczas obniżyć zbyt wysoką temperaturę ciała, jednak to nie jedyne jej właściwości. Dlaczego jeszcze warto zaopatrzyć się w nalewkę z malin i w jaki sposób można przygotować ją w domowym zaciszu?
Wartości odżywcze malin
Maliny to jedne z najsmaczniejszych owoców, które nie są niestety dostępne w sklepach przez cały rok, jednak gdy już pojawią się na straganach i w sklepowych chłodniach warto przygotować z nich leczniczą nalewkę. Maliny to prawdziwa skarbnica cennych dla zdrowia minerałów takich jak magnez, wapń, potas oraz miedź. Oprócz tego w tych niewielkich owocach można również znaleźć witaminy z grupy B, witaminę C oraz witaminę E.
Nalewka z malin na grypę i przeziębienie
Nalewka z malin z uwagi na zawartość cennych dla zdrowia kwasów organicznych pomaga oczyścić organizm z nagromadzonych w nim toksyn, jednak to nie jedyne jej właściwości. Nie od dziś wiadomo, iż syrop z malin bardzo dobrze radzi sobie z gorączką i podobnie wygląda sytuacja z nalewką. Dzięki zawartości kwasu salicylowego produkt ten pomaga ochłodzić organizm oraz obniżyć temperaturę ciała, dlatego też wszystkie osoby, które podczas grypy mają wysoką gorączkę, powinny czym prędzej zaopatrzyć się w nalewkę z malin. W tym celu kilka łyżeczek nalewki należy dodać do gorącej herbaty, pamiętając jednak o tym, aby po nalewkę nie sięgać zbyt często, gdyż zawiera on w swoim składzie alkohol.
Nalewka malinowa na problemy żołądkowo-jelitowe
Maliny wykazują silne właściwości przeciwzapalne oraz ściągające, dlatego też po leczniczą nalewką warto sięgać w szczególności wtedy, gdy pojawi się biegunka. Dzięki nalewce rozwój niebezpiecznych bakterii jelitowych zostaje zahamowany, dzięki czemu nieprzyjemne objawy ustępują. Warto przy tym podkreślić fakt, iż wspomniane właściwości wykazują nie tylko same owoce, ale również liście rośliny, dlatego też podczas przygotowywania leczniczej nalewki warto je wykorzystać.
Nalewka z malin w walce z kobiecymi dolegliwościami
Bóle miesiączkowe bywają bardzo nieprzyjemne, jednak, zamiast sięgać po środki przeciwbólowe, których działanie nie pozostaje obojętne dla wątroby, warto wypróbować nalewkę z malin. Wspomniany produkt pomaga rozkurczyć mięśnie gładkie, dlatego też przy jego pomocy można w skuteczny sposób załagodzić ból pojawiający się w trakcie menstruacji. Niezwykle ważne jest również to, iż nalewka z malin z uwagi na zawartość alkoholu wykazuje działanie uspokajające, dlatego też przewrażliwione podczas okresu menopauzy kobiety nie powinny o niej zapomnieć.
Pozostałe właściwości nalewki malinowej
Oprócz wspomnianych powyżej właściwości nalewka z malin pomaga wzmocnić serce, ochraniając je tym samym przed rozwojem wielu niebezpiecznych chorób. Regularne picie tej nalewki pomaga ponadto obniżyć zbyt wysokie ciśnienie krwi, dlatego też osoby zmagające się z nadciśnieniem powinny po nią sięgać w miarę potrzeb. Maliny zawierają dosyć duże ilości żelaza oraz miedzi, czyli dwóch pierwiastków, które wykazują działanie krwiotwórcze. Dzięki temu nalewka malinowa polecana jest przy anemii, jednak w niezbyt dużych ilościach. Oczywiście sięgając po nalewkę z malin, należy pamiętać o tym, iż powstaje ona z czystego alkoholu lub spirytusu, dlatego też nie należy pić jej w zbyt dużych ilościach.
Nalewka z malin na spirytusie
Składniki:
- 1 kg świeżych malin,
- 0,5 kg cukru,
- 0,5 l spirytusu
Sposób przygotowania:
Maliny przebrać dokładnie, pozbywając się tych, które są zepsute. Owoce wypłukać pod bieżącą wodą, osuszyć, wrzucić do dosyć dużego słoika (umytego i wyparzonego), zasypać cukrem i zalać spirytusem. Słoik z malinami odstawić na około 6 tygodni w ciepłe miejsce, wstrząsając słoikiem co kilka dni, aby cukier szybciej się rozpuścił. Po upływie wyznaczonego czasu owoce należy przecedzić (na gazie), rozlewając nalewkę do butelek.
Nalewka z malin na wódce
Składniki:
- 1 kg świeżych malin,
- 0,4 kg cukru,
- 1 l wódki
Sposób przygotowania:
Nalewka z malin na bazie spirytusu jest dosyć mocna, jednak można przygotować jej słabszą wersję. Maliny należy przebrać, opłukać pod bieżącą wodą, wrzucić do słoika i zalać alkoholem tak, aby w całości były przykryte. Słoik z malinami i wódką szczelnie zamknąć ustawiając go na około 6 dni w ciepłym miejscu. Po upływie wyznaczonego czasu płyn zlać do butelki, pozostawiając w nim jednak maliny, zasypując je cukrem oraz energicznie nim wstrząsając. Gdy cukier całkowicie się rozpuści, powstały syrop należy wymieszać ze zlanym wcześniej płynem, rozlewając tak powstałą nalewkę do butelek. Tak powstałą nalewkę należy odstawić na 3 miesiące w chłodne i ciemne miejsce, dzięki czemu będzie ona nadawała się do wypicia.
Syrop z malin
Kliknij i sprawdź ceny!
Nalewka z malin z miodem
Składniki:
- 2 kg świeżych malin,
- 0,5 l miodu płynnego,
- 0,5 l spirytusu,
- 0,5 l wódki
Sposób przygotowania:
Maliny dokładnie wypłukać pod bieżącą wodą i osuszyć, wrzucając je do wyparzonego słoika warstwami. Każdą warstwę należy zalać miodem. Gdy owoce puszczą sok, do słoika należy wlać wódkę i spirytus, odstawiając słoik na około 3 tygodnie w ciepłe miejsce. Po upływie tego czasu zawartość słoika należy przecedzić przez gazę, zlewając powstały płyn do butelek i odstawiając w ciemne miejsce na 6 miesięcy. Dosyć długo, jednak nalewka potrzebuje nieco czasu.
Nalewka z malin z ginem
Składniki:
- 1 kg świeżych malin,
- 0,5 l wódki,
- 0,5 l spirytusu,
- 100 ml ginu,
- 0,5 kg cukru
Sposób przygotowania:
Maliny opłukać pod bieżącą wodą, osuszyć i włożyć do słoika zasypując je cukrem. Słoik należy szczelnie zamknąć, potrząsając nim przez chwilę, wlewając do niego alkohol oraz odstawiając go na około 2 tygodnie w słoneczne miejsce. Przez cały ten czas należy pamiętać o tym, aby co kilka dni wstrząsnąć słojem, dzięki czemu cukier znacznie szybciej się rozpuści. Po tym czasie słoik należy ponownie umieścić w ciepłym, jednak nienasłonecznionym miejscu na 2,5 miesiąca. Zawartość słoika należy następnie przelać przez gazę, odstawiając nalewkę w ciemne i chłodne miejsce na pół roku.
Nalewka z malin z wanilią
Składniki:
- 1 kg świeżych malin,
- 500 ml białej żubrówki,
- 2 laski wanilii,
- 200 g brązowego cukru
Sposób przygotowania:
Maliny przebrać, opłukać pod bieżącą wodą i osuszyć. Tak przygotowane owoce wsypać do dużego, wyparzonego słoika, dodając do niego przekrojone laski wanilii oraz żubrówkę. Słoik bardzo dobrze zakręcić, odstawiając na 1 miesiąc w ciepłe miejsce. Po upływie tego czasu płyn zlać, dosypując do niego brązowy cukier oraz odstawiając na 2 tygodnie w ciemne miejsce. Po tym czasie nalewka będzie już gotowa.