Żelatyna znana jest nam wszystkim jako produkt spożywczy, wpływający dodatnio na tężenie różnych substancji. To z jej pomocą przyrządzić możemy różne dodatki do ciast i deserów w postaci galaretek, kremów czy kisieli. Żelatyna może być także całkiem wdzięcznym produktem kosmetycznym. Wszystko dlatego, że zawiera wysokie ilości kolagenu, czyli substancji pochodzącej z kości zwierząt, o bardzo dużym składzie białkowym. To dzięki kolagenowi skóra naszej twarzy jest zdrowa i długo cieszy się sprężystością. Także nasz organizm wytwarza naturalny kolagen. Z biegiem lat pojawia się go coraz mniej, czym tłumaczyć można przyczyny starzenia oraz coraz mniej korzystny wygląd skóry. Oczywiście, są kremy na bazie kolagenu, ale one jedynie częściowo załatwiają problem. Lekarze polecają nie tylko kosztowne kosmetyki, ale również przygotowywanie różnych maseczek domowymi metodami. Są one bardzo pomocne w walce z różnymi dolegliwościami skóry, działają przeczyszczająco i ujędrniająco. Ich ogromną zaletą jest nie tylko skuteczność, ale także niska cena. Nie trzeba więc inwestować w super drogie kremy, by czuć się piękną i zadbaną.
Bogactwo rozwiązań na maseczki z użyciem żelatyny
Maseczki mogą być różne, ważne, by ich głównym trzonem była właśnie żelatyna, jako nośnik kolagenu, najważniejszego składnika dla odżywienia skóry. Do przygotowania maseczki żelatynowej w wersji classic potrzebujemy jedynie:
- 2 łyżki żelatyny
- 2 łyżki ciepłej, ale nie gorącej wody
Sposób przygotowania:
- rozpuszczamy żelatynę w wodzie tak, by wytworzyła się charakterystyczna galaretka
- po przestygnięciu nakładamy specyfik na twarz
- przy nakładaniu omijamy okolice oczu
- warstwa maseczki powinna być dość gruba
- po około pół godzinie można zmyć maseczkę letnią wodą
Nic nie szkodzi też na przeszkodzie, aby do masy na bazie wody oraz żelatyny dodawać inne składniki, wzbogacające skuteczność działania preparatu uzyskanego domowymi metodami. Do multibiałkowej maseczki z żelatyny potrzebne nam będą:
- 3 łyżki żelatyny
- 3 łyżki ciepłego mleka
Sposób przygotowania:
- rozpuszczamy żelatynę w gorącym mleku
- po przestygnięciu możemy nałożyć ją nie tylko na twarz, ale także na skórę dekoltu
- maseczka ma właściwości silnie przeczyszczające, dlatego można ją trzymać na skórze nawet ponad pół godziny
Recepty na inne maseczki na bazie żelatyny
Maseczka z żelatyny oraz owoców cytrusowych idealnie naciąga skórę i dostarcza jej niezbędnej witaminy C. Potrzebne są:
- 2 łyżki żelatyny
- 3 łyżki soku z wybranego, wyciśniętego owocu cytrusowego (cytryna, pomarańcza, grapefruit)
- 2 łyżki ciepłej wody (jeśli chcemy wzmocnić intensywność maseczki, można zrezygnować z wody i podgrzać tylko sok
Sposób przygotowania:
Do podgrzanej wody z sokiem dodajemy żelatynę i mieszamy na konkretną masę. Po ostudzeniu nakładać można na twarz, szyję oraz dekolt. Wszystko zmywa się podobnie, jak przy wcześniej opisanych maseczkach, najlepiej po 20 minutach, góra pół godziny.
Maseczka z żelatyny z dodatkiem zielonej herbaty to sposób na udany, naturalny lifting skóry oraz jej ujędrnienie. Oto składniki:
- 2 łyżki mocnej, zielonej herbaty
- 1 łyżka żelatyny
Sposób przygotowania:
Wszystko ze sobą łączymy i po wystygnięciu nakładamy na twarz. Ta maseczka świetnie wygładza zmarszczki i sprawia, że nasza twarz znów cieszy się gładkością. Spowalnia także pojawianie się nowych zmarszczek i zgrubień na skórze.
Żelatyna spożywcza
Kombinuj, łącz, próbuj…
Podane przykłady maseczek na bazie żelatyny są jedynie częścią z bezkresnego zasobu natury. Wiele zależy też od naszej fantazji oraz inwencji. Jeśli ktoś nie boi się eksperymentowania na własnej skórze, z pewnością opracuje swoją własną, oryginalną recepturę na maseczkę oczyszczającą, ujędrniającą lub przeciwzmarszczkową. Statystyki dobitnie pokazują, że największymi eksperymentatorkami w dziedzinie przygotowywania domowych maseczek są dziewczyny w wieku nastoletnim oraz kobiety po dwudziestym roku życia. Nie powinno to specjalnie nikogo dziwić. W okresie młodzieńczym zazwyczaj ma się największą ochotę na zmiany, mało myśli się o konsekwencjach wyborów, lubi się poznawać nowe rzeczy. Młode dziewczyny są bardzo otwarte na nowości kosmetyczne, a jeśli w dodatku czuwają nad nimi mamy pamiętające swoje własne próby szukania skutecznego i taniego kosmetyku, przygotowywanego w domowym zaciszu, to wiadomo, ze może dojść do ciekawych odkryć.
Dla pięknej skóry i dobrego samopoczucia
Maseczkę z żelatyny można łączyć z całym szeregiem naturalnych składników, przydadzą się między innymi:
- węgiel w tabletkach lub kapsułkach
- mąka kukurydziania
- przetarty, świeży ogórek
- ugotowane ziarenka siemienia lnianego
- posiekana papaja
- posiekana natka pietruszki
- rozgnieciony banan
- gorzka czekolada w kąpieli wodnej
- rozmiażdżone ziarna słonecznika
- wyciąg z aloesu
W zależności od tego, jaki specyfik zdecydujemy się dodać do maseczki żelatynowej, osiągać ona będzie różną konsystencję. Maseczkę na twarz najlepiej będzie nakładać specjalnym pędzelkiem, a także plastikową szpachelką. Łatwo rozprowadza się maseczkę kawałkiem waty lub okrągłym wacikiem. Większość maseczek najlepiej zmyć po pół godziny od nałożenia na twarz lub inne miejsca na ciele.