Nafta kosmetyczna jest lekko żółtą cieczą, której zapach jest niezbyt przyjemny. Znajduje się ona w składzie rozmaitych kosmetyków. Można ją też zakupić jako autonomiczny artykuł kosmetyczny. Warto bliżej przyjrzeć się jej właściwościom, rodzajom, a także zastosowaniom.
Jakie są jej właściwości?
- pobudza cebulki włosów do zwiększenia tempa wzrostu, dzięki doprowadzeniu do szybszego krążenia krwi w skórze głowy. Dlatego jest polecana dla osób cierpiących na nadmierną utratę włosów,
- to emolient, czyli substancja wykazująca się właściwościami natłuszczającymi,
- pomaga osobom, które mają włosy wypadające, zniszczone, przesuszone czy farbowane,
- chroni skórę przed negatywnym oddziaływaniem warunków atmosferycznych,
- zapewnia efektywną poprawę struktury włosów,
- nawilża skórę,
- zmniejsza przetłuszczanie się włosów,
- jest wskazana dla osób ze skórą przesuszoną, suchą oraz skłonną do podrażnień,
- zwiększa elastyczność włosów, dlatego pomaga osobom zmagającym się z problemem rozdwajających się końcówek,
- przeciwdziała elektryzowaniu się włosów,
- poprawia stan skóry,
- sprawia, że włosy stają się bardziej nabłyszczone, nawilżone oraz wygładzone,
- stosowana w trakcie specjalnych zabiegów umożliwia regenerację naskórka znajdującego się na dłoni,
- wspomaga leczenie łupieżu,
- przyczynia się do wytworzenia na powierzchni włosów szczelnej bariery, która zapewnia ochronę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych oraz utratą wilgoci. W konsekwencji przestają być łamliwe oraz suche,
- ma pozytywny wpływ na kondycję paznokci,
- zapewnia efektywną walkę z nastroszonymi włosami. Umożliwia ich łatwe rozczesywanie,
- może doprowadzić do podrażnienia skóry głowy, szczególnie jeżeli jest ona wrażliwa. Wówczas może wystąpić swędzenie, pieczenie oraz łuszczenie.
Rodzaje
W składzie samej nafty kosmetycznej nie znajdują się składniki odżywcze. Z tego powodu kosmetyki zawierające naftę są wzbogacone o rozmaite substancje odżywcze oraz pielęgnacyjne. Nafta kosmetyczna uzupełniona o:
- witaminę E oraz A – zapewnia wzmocnienie oraz szybszy wzrost włosów, ponadto skóra głowy oraz włosy są dodatkowe chronione przed szkodliwym wpływem wolnych rodników, które przyczyniają się do procesów starzenia,
- tatarak – wykazuje się działaniem antyseptycznym, a także wzmacniającym,
- lecytynę – prowadzi do odżywienia oraz delikatnego rozjaśnienia włosów,
- olej rycynowy – działa wzmacniająco oraz regenerująco,
- sok z pokrzywy – przeciwdziała łupieżowi i łojotokowi, ma właściwości odkażające,
- czarną rzepę – ma działanie wzmacniające, a także antyseptyczne,
- z drożdżami – ma właściwości odżywcze, dzięki zawartości witaminy B,
- biopierwiastki,
- olej z drzewa herbacianego i aloes – zapobiega nadmiernej utracie włosów, wzmacnia włosy, wykazuje się właściwościami nawilżającymi oraz bakteriobójczymi.
Nafta kosmetyczna
Kliknij tutaj i sprawdź ceny!
Jakie są zastosowania nafty kosmetycznej?
Jako maseczka na włosy
Nafta kosmetyczna może być elementem domowej maseczki stosowanej na włosy. Ważne jest to, że jej przygotowanie nie jest zbyt długotrwałe. Z tego powodu jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie mają zbyt wiele wolnego czasu. Składniki niezbędne do jej wykonania to:
- 2 łyżki nafty kosmetycznej,
- łyżeczka oleju, można zastosować m.in. olejek rycynowy, oliwę z oliwek, nierafinowany olej kokosowy, arganowy lub jojoba. Polecanym rozwiązaniem jest wykorzystanie nierafinowanego oleju kokosowego, gdyż dzięki niemu włosy mogą zyskać przyjemny zapach,
- 1 surowe żółtko.
Wszystkie te elementy należy ze sobą wymieszać, a następnie nałożyć na włosy oraz skórę głowy. Na głowie warto umieścić reklamówkę foliową lub termoczepek. Ciepło spowoduje, że działanie maseczki będzie intensywniejsze. Po upłynięciu 30 minut należy maseczkę spłukać, a w dalszej kolejności dokładnie umyć włosy za pomocą delikatnego szamponu do włosów. Dzięki takiej maseczce włosy rosną szybciej. Zalecane jest jej stosowanie nie więcej niż raz w tygodniu. Ważne jest to, aby nie używać większych dawek nafty kosmetycznej, gdyż wówczas mogą wystąpić problemy z jej zmyciem, a dodatkowo fryzura może uzyskać nieświeży wygląd.
Na ciało i twarz
Nafta kosmetyczna jest wartościowa dla osób mających atopowe zapalenie skóry lub niezwykle suchą cerę, ulegającą łatwemu podrażnieniu. Należy ją nałożyć na skórę po zaaplikowaniu w nią kosmetyków nawilżających. Sprawi ona, że nawilżające działanie tych produktów będzie bardziej długotrwałe. Warto jednak zauważyć, że nafta kosmetyczna nie jest wskazana dla osób z intensywnie zanieczyszczoną skórą twarzy, gdyż może doprowadzić do jeszcze mocniejszego jej zapychania, a konsekwencji wpłynąć na rozwój znacznej liczby zaskórników.
W ciężkich warunkach pogodowych
Nafta kosmetyczna może umożliwić łatwiejsze przetrwanie ciału w okresie mroźnej zimy oraz upalnego lata. Warto skórę oraz włosy zabezpieczyć niewielką ilością nafty. Zapewni im to dobrą ochronę przed podrażnieniami, wysuszeniami oraz zniszczeniami. Jest ona polecana również dla kobiet, które przez swoją pracę są narażone na uszkodzenie swoich dłoni. Wystarczające będzie dla nich przeprowadzenie raz na tydzień zabiegu, który polega na moczeniu dłoni przez kwadrans w odrobinę podgrzanej nafcie (można do niej dodać sok z cytryny, zestaw witamin czy też ulubiony olejek). Dzięki niemu dłonie staną się miększe, a paznokcie mocniejsze.