Naczyniak – rodzaje, objawy, leczenie, naczyniak wątroby

0 1 983
5/5 - (5 votes)

Naczyniaki to niezłośliwe nowotwory wywodzące się z drobnych naczyń krwionośnych, czyli włośniczek. Zmiany te powstają w wyniku nadmiernego rozrostu mastocytów oraz komórek śródbłonka, czyli komórek wyściełających ścianę naczynia.

Naczyniaki przechodzą przez 2 fazy rozwojowe. Niestety nie zostały one zbyt dokładnie poznane ani opisane przez medycynę. Pierwsza faza to proliferacja, czyli okres rozrostu naczyniaka, a druga to inwolucja, czyli zanik narośli.

Większość naczyniaków pojawia się w obrębie skóry głowy i szyi. Te zlokalizowane bardziej powierzchniowo mają postać czerwonych punkcików o średnicy 1–3 mm, lekko wypukłych. Z kolei te głębiej położone prześwitują przez skórę niebieskawą barwą. W około połowie przypadków zanikłe naczyniaki pozostawiają blizny, przebarwienia skóry oraz poszerzenia drobnych naczyń.

Naczyniak – rodzaje

Naczyniaki występują głównie u dzieci oraz niemowląt. Aż 10% maluchów rodzi się z tego typu zmianami naczyniowymi. Co więcej, dolegliwość dotyka dziewczynki aż do 5 razy częściej niż chłopców. Tak czy inaczej, w zdecydowanej większości przypadków po 10. roku życia wszelkie naczyniaki znikają.

Naczyniaki dzieli się głównie ze względu na kolor i kształt. Tym sposobem, wśród najczęściej pojawiających się zmian wyróżniamy:

  • naczyniaki płaskie,
  • zwykłe,
  • jamiste.

Charakterystyczny dla naczyniaka płaskiego jest czerwony lub różowo-czerwony kolor oraz płaska struktura o nieregularnych konturach. Co ciekawe, jego kolory zmieniają się podczas intensywnego wysiłku. Naczyniaki płaskie pojawiają się z reguły na za czole, karku lub powiece. Oczywiście zdarza się, że zmiana wyrośnie w innym miejscu. Niestety naczyniak płaski nigdy nie znika sam z siebie.

Naczyniaki zwykłe to kolejny niezwykle popularny typ naczyniaków.Tego typu zmiany skórne spotykają z reguły noworodków i na szczęście nie utrzymują się długo. Po jakimś czasie znikają same.

Trzeci i ostatni rodzaj naczyniaka – jamisty – może dotknąć ludzi w każdym wieku. Ta zmiana naczyniowa z reguły przypomina kształtem truskawkę, ma sinoczerwony kolor, jest wypukła oraz miękka. Jeśli naczyniak jamisty dotknie noworodka, jest ogromna szansa na jego samoistne zniknięcie. Narośl rośnie razem z dzieckiem około roku. Następnie wzrost naczyniaka zostaje powoli zahamowany, a zmiana zaczyna się wchłaniać. Sytuacja może zakończyć się w ten sposób również w przypadku dorosłych.

Do rzadszych odmian naczyniaków zaliczamy poniższe typy:

  • naczyniak włośniczkowy – diagnozuje się je u noworodków lub w przeciągu kilku tygodni od urodzenia (częściej dotyczą dziewczynek). W większości przypadków samoistnie zanika między 6. a 7. rokiem życia
  • naczyniak limfatyczny – występuje od urodzenia lub pojawia się w pierwszych latach życia
  • naczyniak gwiaździsty – występuje u dzieci, często u młodych kobiet, prawie nigdy u mężczyzn

Każdego naczyniaka możemy określić nowotworem naczyń krwionośnych. Niestety, niektóre z nich okazują się być guzami złośliwymi. Wyróżnia się wśród nich trzy podstawowe:

  • naczyniakomięsak krwionośny
  • mięsak Kaposiego
  • obłoniak złośliwy

Naczyniak – przyczyny

Mimo ogromnego rozwoju medycyny niestety nie jesteśmy w stanie zawsze podać jednoznacznej przyczyny powstawania naczyniaków. Niemniej jednak istnieje kilka czynników, które mogą nas umieścić w gronie podwyższonego ryzyka.

Jednym z nich są predyspozycje genetyczne. Jeśli członkowie Twojej rodziny (szczególnie rodzice oraz dziadkowie) mają tendencje do naczyniaków, to i Ty z pewnością jesteś bardziej narażony na ich pojawienie się na Twoim ciele.

Czasami naczyniaki pojawiają się wskutek pewnych chorób lub jako objawy im towarzyszące. Na przykład, naczyniak jamisty może się pojawić w przebiegu schorzeń, takich jak zespół PHACES, rozsiana naczyniakowatość noworodkowa lub zespół PELVIS. Naczyniak gwiaździsty niejednokrotnie dotyka osoby cierpiące na problemy z wątrobą. Z kolei rozwój mięsaka Kaposiego ma bezpośredni związek z zakażeniem wirusem opryszczki typu HHV-6.

Co robić, gdy pojawi się naczyniak?

Najważniejsze jest zachowanie spokoju i cierpliwości. Warto także być bardzo ostrożnym, aby w żaden sposób nie naruszyć zmiany naczyniowej. Większość naczyniaków nie wymaga leczenia. Musi to jednak ustalić wykwalifikowany lekarz, który ma doświadczenie w tego typu przypadkach. Z reguły zmiany naczyniowe wchłaniają się do 10 roku życia. Gdyby jednak problem nie znikał, należy poprosić lekarza rodzinnego, aby skierował nas do specjalisty chorób naczyń: angiologa lub chirurga naczyniowego.

Naczyniak – leczenie

Naczyniaki zanikające wraz z wiekiem nie wymagają leczenia. Czasami jednak pojawiają się pewne komplikacje lub cięższe stany, które dobrze jest rozwiązać z pomocą lekarza. Warto wspomnieć w tym miejscu o dużych naczyniakach lub takich, które w jakiś sposób utrudniają normalne funkcjonowanie. W takiej sytuacji lekarz może zdecydować o rozpoczęciu terapii glikokortykosteroidami. Stosuje się je także w przypadku naczyniaków krwawiących. Glikokortykosteroidy podaje się zarówno miejscowo w formie ostrzykiwania zmiany, jak i doustnie, czy też dożylnie. W wyjątkowo trudnych przypadkach lekarz może zalecić podjęcie leczenia operacyjnego. Rzecz jasna rozwiązanie to trwale usuwa problem, niemniej jednak jest ono mocno inwazyjne, w związku z czym z reguły się go unika.

Naczyniak wątroby

Naczyniak wątroby to nieprawidłowa zdolność do namnażania komórek sieci naczyń w organizmie. Jest to łagodny nowotwór, który z reguły nie pociąga za sobą żadnych negatywnych konsekwencji oraz nie powoduje przerzutów. Na naczyniaka wątroby z reguły cierpią kobiety od 40 roku życia wzwyż. Prawdopodobnie duży wpływ na powstawanie tego rodzaju zmian mogą mieć zmiany hormonalne zachodzące w tym wieku u pań. Poza tym naczyniaki wątroby mogą być dziedziczone.

Jak rozpoznać, że mamy do czynienia akurat z naczyniakiem wątroby? Z reguły do końca życia nie dowiadujemy się o tym, że posiadaliśmy tego rodzaju nowotwór w swoim organizmie. Zdarza się jednak, że naczyniak osiąga pokaźne rozmiary i zaczyna uciskać na wątrobę. Wtedy osoba dotknięta zmianą naczyniową może narzekać na bóle i tym podobne nieprzyjemne doznania. Jest to niebezpieczny objaw, gdyż duży naczyniak teoretycznie może w każdej chwili pęknąć. Zdarza się to skrajnie rzadko, niemniej jednak nie da się wykluczyć tej możliwości. Z kolei pęknięcie naczyniaka może spowodować uszkodzenie całej wątroby, a w następstwie śmierć. Z tego powodu wyjątkowo duże naczyniaki poddaje się leczeniu chirurgicznemu.

Zanim jednak naczyniak urośnie do tak niebezpiecznych rozmiarów, można stosunkowo łatwo powstrzymać jego rozwój. Obecna medycyna ma na to kilka sprawdzonych sposobów. Jeden z nich to embolizacja, czyli odcięcie dopływu krwi do naczyniaka, co skutkuje jego obumarciem. Ponadto zaleca się podjęcie działań opartych na medycynie naturalnej. W regeneracji wątroby świetnie sprawdza się ziele o nazwie ostropest plamisty

Podsumowanie

Naczyniaki możemy zaliczyć do wyjątkowo łagodnych zmian nowotworowych. Jeśli jednak Ty lub ktoś z Twoich bliskich doświadczył w ostatnim czasie objawów opisanych w niniejszym artykule, dobrze byłoby jak najszybciej udać się do odpowiedniego lekarza. Nie jest dobrze lekceważyć jakichkolwiek – nawet najmniejszych – zaburzeń w funkcjonowaniu naszego organizmu.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.