Na czym polega dieta budwigowa?
Dieta budwigowa oparta jest na oleju lnianym nierafinowanym tłoczonym na zimno. Łączy się go w odpowiednich proporcjach z chudym twarogiem i tworzy konsystencję pasty. Dzięki połączeniu tych dwu produktów kwasy omega 3 i białko budulcowe są bardzo łatwo przyswajalne przez ludzki organizm.
Oprócz tego należy dopasować konkretne produkty żywnościowe, aby dieta mogła być w pełni skuteczna. Opracowała ją doktorka Johanna Budwig, niemiecka biochemiczka, która pomogła w ten sposób wielu ludziom wyjść z chorób i zachować zdrowie. Sama doczekała się sędziwego wieku.
Jakie produkty żywnościowe preferuje dieta budwigowa?
Dieta budwigowa to przede wszystkim dieta pochodzenia roślinnego z dużą ilością oleju lnianego (lub innego oleju roślinnego tłoczonego na zimno i nierafinowanego). Jedynym produktem odzwierzęcym jest tutaj chudy twaróg i inne odtłuszczone przetwory mleczne. W codziennych posiłkach powinny znaleźć się np. siemię lniane, orzechy, sok z kiszonej kapusty, soki owocowe i warzywne. Ważne są także surowe i gotowane warzywa. Mile widziane są orzechy, kokosy, ananasy i wszystkie produkty roślinne pochodzące z ekologicznych upraw.
Do picia Pani Doktor zaleca napary z herbaty zielonej oraz soki owocowe i warzywne świeżo wyciskane, a także wodę. Ogólna podaż płynów w ciągu doby powinna zamykać się w około 2,5 litra. Nawadnianie organizmu jest tak samo ważne, jak stosowany w tej diecie olej budwigowy.
Czego unikać w diecie dr Budwig?
W diecie tej należy unikać potraw odzwierzęcych, czyli mięsa, wędlin, jaj, masła, śmietany itp. Margaryny i inne masła roślinne także muszą odejść do lamusa. Tak samo białe pieczywo, mąka i glutenowe kasze. Zapomnieć trzeba o istnieniu konserw nie tylko mięsnych, ale także tych roślinnych oraz potraw smażonych.
Co mówią badania naukowe?
Zabrakło badań naukowych odnoszących się do skuteczności tej diety w walce z rakiem, ale z pewnością ten sposób żywienia zdecydowanie polepsza funkcjonowanie ludzkiego organizmu, który staje on odporniejszy na choroby i łatwiej zwalcza stany zapalne. Ludzie na tej diecie cieszą się siłą witalną, są sprawni fizycznie, łatwo przyswajają wiedzę, a praca umysłowa staje się bardzo efektywna.
Pomimo że dieta pani dr Budwig pomogła wielu osobom, należy wspomnieć, iż jest ona mało bogata w witaminę z grupy B12, dlatego należy tę witaminę dostarczyć poprzez np. dodanie do diety suplementów z wit. B12. Warto również włączyć do żywienia rośliny strączkowe. Pamiętajmy również o sporej dawce ruchu na świeżym powietrzu.
Magiczne proporcje oleju lnianego w diecie dr Johanny Budwig
Pani doktor Budwig sama dożyła 94 lat (1909-2003) stosując opracowaną przez siebie dietę. Pomogła także wielu ludziom na całym świecie zachować zdrowie oraz do niego powrócić lub zminimalizować objawy chorób przewlekłych. Kluczowe w terapii były nie tylko konkretne produkty żywnościowe, ale również stosowane proporcje oleju lnianego.
Dla osoby zdrowej, w ciągu doby wystarczą 1-2 łyżki stołowe oleju pochodzenia ekologicznego prawidłowo tłoczonego. Warto sięgnąć po oleje zimnotłoczone od olejznatury.pl Jeżeli w organizmie znajduje się mały stan zapalny typu przeziębienie i jego pochodne i inne łagodne stany zapalne, pani doktor Budwig zalecała w ciągu dnia spożywać 4-5 łyżek stołowych tego specyfiku. Oczywiście w każdym z przypadków konieczne jest spożywanie oleju budwigowego wymieszanego z chudym twarogiem (jogurtem, kefirem). Najlepiej, gdy ma on konsystencję pasty.
Gdy natomiast organizm walczy z poważną chorobą, porcja dobowa oleju powinna wzrosnąć do 8 łyżek stołowych. Niemniej ważne w tym wszystkim jest także dopasowanie ilości łyżek oleju i twarogu do postury osoby, która miałaby go włączyć do swych posiłków. Zatem skorzystanie z obliczeń dietetyka pomoże nam ustalić, w jakich proporcjach przygotować swoją pastę.
Wprowadzenie diety budwigowej powinno być przemyślane. Jeżeli osoba dotychczas odżywiała się tradycyjnie, nie może nagle odrzucić wszystkich produktów i skoczyć jak na głęboką wodę nie umiejąc pływać. Układ trawienny potrzebuje stopniowych zmian, czyli stopniowej eliminacji poszczególnych produktów odzwierzęcych. Powolne odstawianie pokarmów musi być zastępowane sukcesywnie warzywami i owocami.
Dr Budwig zaleca jednak inną metodę. Mianowicie proponuje zmienić sposób żywienia w następujący sposób: przez 3 dni należy wyłącznie spożywać siemię lniane mielone wymieszane z sokiem z papai. Z płynów do picia, jakimi można w tym okresie nawadniać organizm, to szklanka świeżo wyciśniętego soku z marchwi oraz 3 filiżanki zielonej herbaty każdego dnia. Po tym okresie przejściowym już można jeść całkowicie inaczej.