Młody jęczmień – wartości odżywcze, właściwości, zastosowanie

0 461
5/5 - (6 votes)

Młody jęczmień, nazywany również często zielonym jęczmieniem, to prawdziwa bomba witaminowa, pozyskiwana z młodych listków trawy jęczmiennej. Zalicza się go do tak zwanej „superżywności” (superfoods). Jego drogocenne właściwości są znane już od tysięcy lat, jednak w Polsce stał się znany stosunkowo niedawno i od razu zyskał sporo zwolenników, głównie ze względu na swoje nieocenione właściwości prozdrowotne, między innymi zdolność detoksykacji organizmu, usprawnienie pracy układu pokarmowego oraz wzmacnianie odporności.

Jakie wartości odżywcze posiada młody jęczmień?

Zielony jęczmień jest bogactwem witamin oraz makro- i mikroelementów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W jego składzie biochemicznym znajdziemy między innymi:

  • betakaroten
  • witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6, B12), a także witaminy C i E,
  • kwas foliowy,
  • mangan, cynk, wapń, potas, magnez, fosfor, chrom, żelazo,
  • enzymy, na przykład ponadtlenki dysmutazy, oksydaza cytochromu, peroksydaza, transhydrogenaza,
  • naturalne hormony,
  • chlorofil,
  • aminokwasy egzogenne i endogenne.

Warto zwrócić uwagę na to, że zawartość tych składników w młodym jęczmieniu bywa naprawdę wysoka, na przykład witaminy z grupy B występują w nim w ilości 30 razy większej niż w mleku, zawartość żelaza jest 5 razy większa niż w szpinaku, a witaminy C 7 razy większa niż w pomarańczach.

Właściwości zdrowotne młodego jęczmienia

Jak już zostało wspomniane, ze względu na swój bogaty w witaminy i związki mineralne skład, młody jęczmień posiada wiele właściwości korzystnych dla zdrowia człowieka.

Pozytywny wpływ na kości

Spożywanie zielonego jęczmienia pozytywnie wpływa na stan naszych kości, głównie ze względu na bardzo wysoką zawartość wapnia, która jest dwa razy większa niż w mleku. Dlatego też produkt ten jest uważany za bardzo pomocny w walce z osteoporozą.

Dobroczynne działanie na układ krwionośny i serce

Młody zielony jęczmień ma zdolność do obniżania poziomu „złego” cholesterolu we krwi, między innymi ze względu na zawartość rozpuszczalnego błonnika, który przyspiesza metabolizm związków tłuszczowych w organizmie. Oprócz tego młody jęczmień hamuje zlepianie się płytek krwi – w ten sposób zapobiega powstawaniu zakrzepów oraz przeciwdziała chorobom układu sercowo-naczyniowego, a także chorobie wieńcowej serca. Ma działanie przeciwzakrzepowe oraz przeciwmiażdżycowe.

Młody jęczmień w walce z cukrzycą

Istnieją liczne badania potwierdzające, że spożywanie młodego jęczmienia nie tylko zapobiega cukrzycy, ale również może pomóc w walce z tą chorobą. Chrom zawarty w tej zielonej roślinie bierze udział w przemianach węglowodanów. Sok z młodego jęczmienia przyczynia się znacznie do unormowania poziomu cukru we krwi.

Zielony jęczmień a detox organizmu

Młody jęczmień ma bardzo silne właściwości oczyszczające organizm, pozwala na eliminację toksyn oraz metali ciężkich z organizmu. Ma na to wpływ głównie zawartość chlorofilu, błonnika rozpuszczalnego oraz żywych enzymów trawiennych.

Działanie przeciwstarzeniowe

Dzięki zawartości sporych ilości przeciwutleniaczy, młody jęczmień wykazuje silne działanie przeciwstarzeniowe. Naturalne antyutleniacze oraz witamina E wpływają skutecznie na opóźnienie procesów starzenia się organizmu. Spożywanie młodego jęczmienia może poprawić wygląd skóry i ograniczyć pojawianie się zmarszczek.

Zielony jęczmień na odchudzanie

Młody zielony jęczmień jest bardzo często wykorzystywany jako suplement diety w okresach redukcji wagi. Istnieją liczne badania potwierdzające, że młody jęczmień pozwala na szybszą utratę zbędnych kilogramów. Ma na to wpływ wiele czynników – detoksykacja organizmu, zwiększenie perystaltyki jelit, regulacja procesów trawiennych, a także normalizacja poziomu cukru we krwi, co ma duże znaczenie nie tylko dla odchudzających się, ale również dla diabetyków. Picie soku z młodego jęczmienia około 20 minut przed posiłkiem regularnie może znacząco przyspieszyć proces odchudzania.

Równowaga kwasowo-zasadowa

Młody jęczmień, a zwłaszcza sok z tego surowca, ma ogromny wpływ na utrzymanie właściwej równowagi kwasowo-zasadowej organizmu, ponieważ jest on produktem silnie zasadotwórczym. Większość pokarmów w diecie człowieka jest kwasotwórcza, dlatego tak ważne jest dostarczenie organizmowi produktów, które przywracają równowagę. Brak równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie może prowadzić do wielu chorób, a także powodować ogólne osłabienie organizmu, chroniczne zmęczenie i problemy ze skórą.

Pomoc w walce z anemią

Zielony sok z młodego jęczmienia skutecznie pomaga walczyć z niedokrwistością, na którą bardzo często cierpią kobiety w okresie dojrzewania oraz kobiety w ciąży. Dzięki temu, że młody jęczmień zawiera spore dawki łatwo przyswajalnego żelaza, pozwala na szybsze tworzenie nowych komórek krwi.

Pozytywny wpływ na układ nerwowy

Dowiedziono również, że regularne spożywanie młodego jęczmienia wpływa pozytywnie na nastrój, pomaga w walce z depresją oraz bezsennością, a także dodaje energii do dalszego działania, podobnie jak kawa.

Młody jęczmień – jak stosować?

Młody zielony jęczmień jest dostępny na rynku w różnych formach, do najczęściej spotykanych należą:

  • młody jęczmień w proszku – bardzo popularna forma. Proszek uzyskiwany jest przez sproszkowanie soku z młodego jęczmienia. Można go oddawać do koktajli, jogurtów, soków i napojów, zup, sosów, surówek i sałatek. Nadaje im charakterystycznego, zielonego zabarwienia, dzięki zawartości zielonego barwnika – chlorofilu. Proszek można również rozpuszczać w szklance letniej wody i pić przed posiłkiem;
  • rozdrobniona trawa jęczmienna – ma formę podobną do proszku uzyskanego z soku, jednak jest mniej przyswajalna, ze względu na wysoką zawartość włókniny;
  • sok z młodego jęczmienia – uważa się, że właśnie ta forma pozwala na najlepsze przyswojenie składników odżywczych przez organizm. Zaleca się picie określonej na opakowaniu dawki soku około 20 minut przed posiłkiem;
  • młody jęczmień – tabletki – w aptekach i drogeriach rekordy popularności biją suplementy z młodym jęczmieniem, zazwyczaj w postaci tabletek lub kapsułek. Należy je zażywać zgodnie z opisem na ulotce lub opakowaniu, najczęściej przed posiłkiem.

Młody jęczmień
Kliknij i sprawdź ceny!

Gdzie kupić młody jęczmień?

Młody zielony jęczmień jest dostępny zarówno w sklepach zielarskich i ze zdrową żywnością, jak i w supermarketach, hipermarketach, sklepach ogólnospożywczych, na targowiskach, w aptekach, drogeriach oraz w sklepach internetowych. Tylko i wyłącznie od nas zależy, gdzie będziemy chcieli kupić młody jęczmień. Cena jest uzależniona przede wszystkim od formy produktu oraz od producenta. Najtaniej wypada młody jęczmień w tabletkach oraz sproszkowana trawa jęczmienna – opakowanie można kupić już za kilkanaście złotych. Zdecydowanie droższy jest sok z młodego jęczmienia – zarówno w postaci płynnej jak i sproszkowanej – opakowanie może kosztować kilkadziesiąt złotych. Przy zakupach warto dokładnie przeczytać opis na opakowaniu, ponieważ sproszkowany sok jest bardzo podobny do sproszkowanej trawy i łatwo jest zostać wprowadzonym w błąd.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.