Migotanie przedsionków – objawy, rodzaje, przyczyny, leczenie, dieta, badania

0 820
5/5 - (5 votes)

Migotanie przedsionków to choroba, która przez większą część swojego trwania potrafi przebiegać niemalże bezobjawowo. Niestety dolegliwość ta może okazać się bardzo niebezpieczna w skutkach. Migotanie przedsionków niejednokrotnie powoduje udar niedokrwienny mózgu, który z kolei potrafi doprowadzić do niepełnosprawności, a nawet śmierci. Aby uchronić się przed niebezpiecznymi konsekwencjami tej choroby, warto zdobyć elementarną wiedzą na jej temat. Co powoduje migotanie przedsionków? Jak się objawia? Jak je leczyć? Co o migotaniu przedsionków mówią najnowsze badania? Wszystko to, a także wiele więcej omówiono w niniejszym artykule.

Migotanie przedsionków – definicja

Migotanie przedsionków jest rodzajem zaburzenia rytmu serca (arytmii). Na skutek tej choroby przedsionki serca pracują nieregularnie i zbyt szybko. Proces ten nazywamy migotaniem. Następujące wówczas skurcze przedsionków mają częstotliwość aż do 700 uderzeń na minutę. Ponadto migotanie sprzyja powstawaniu skrzepów. Powstają one na wskutek zalegania krwi w nieprawidłowo pracującym przedsionku. Gdy skrzep odłączy się od serca i popłynie w żyłach lub tętnicach, może doprowadzić do śmierci chorego. Najczęstszym następstwem migotania przedsionków jest udar niedokrwienny mózgu.

Z powodu nieregularnej pracy serca dochodzi także do niedotlenienia organizmu. Jest to kolejna cecha charakterystyczna migotania przedsionków. W wyniku niedotlenienia serce zmuszone jest do jeszcze silniejszej pracy, co z kolei prowadzi do kolejnych problemów zdrowotnych, takich jak niewydolność serca lub otępienie.

Objawy migotania przedsionków

Tak jak zaznaczono na wstępie, migotanie przedsionków potrafi przebiegać niemalże bezobjawowo. Poza tym choroba ta nie oddziałuje na każdego człowieka w ten sam sposób. Poniższa lista zawiera uogólnione objawy migotania przedsionków, które mogą znacznie różnić się od siebie w zależności od aktualnych czynników warunkujących samopoczucie pacjenta.

  • kołatanie serca
  • przyspieszone bicie serca
  • trudności w odbywaniu wysiłku fizycznego
  • nadmierna potliwość
  • napady zmęczenia
  • bóle i zawroty głowy
  • przypadki omdleń

Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż powyższe objawy są typowe nie tylko dla migotania przedsionków. Dlatego jeżeli zauważyłeś je u siebie lub u kogoś ze swoich bliskich, warto niezwłocznie udać się do lekarza. Specjalista zastosuje odpowiedni system monitorowania, który pozwoli jednoznacznie ustalić, z jaką dolegliwością masz do czynienia. Kiedy migotanie występuje w krótkich odstępach czasowych, obserwacja może zamknąć się w ramach jednej doby. Wówczas z reguły stosuje się rejestrację EKG przy pomocy ‘Holtera’. W przypadku rzadkich napadów dokonuje się dłuższego monitorowania, które może trwać nawet kilka tygodni.

Migotanie przedsionków – rodzaje

Ze względu na stopień zaawansowania choroby wyróżnia się trzy postacie migotania przedsionków.

  • Migotanie napadowe – na tym etapie ataki migotania trwają do 7 dni. Przychodzą, jak i ustępują samoczynnie.
  • Migotanie przetrwałe – ataki są dłuższe i silniejsze, przekraczają 7 dni.
  • Migotanie utrwalone – ataki nie następują w kilkudniowych ciągach, trwają bez przerwy.

Rzecz jasna w początkowej fazie choroby napady migotania są zbyt krótkie, aby mogły zostać zauważone. Niektóre ataki trwają jedynie kilka sekund.

Przyczyny migotania przedsionków

Brak jednoznacznej i bezpośredniej przyczyny prowadzącej do migotania przedsionków. Wśród czynników wywołujących tę dolegliwość należy wymienić przede wszystkim inne schorzenia, takie jak:

  • nadciśnienie
  • zapalenie mięśnia sercowego
  • zapalenia osierdzia
  • wrodzone wady serca,
  • choroba niedokrwienna,
  • choroby zastawek,
  • nowotwory serca,
  • kardiomiopatia,
  • zespół chorego węzła zatokowego,
  • cukrzyca,
  • dolegliwości tarczycy,
  • zatorowość płucna,
  • inne dolegliwości.

Poza tym migotanie przedsionków może pojawić się po niektórych operacjach kardiologicznych, takich jak założenie by-passów. Choroba ta wywoływana jest bardzo często także poprzez niezdrowy tryb życia. Wśród osób wyjątkowo narażonych na migotanie przedsionków znajdują się wszyscy, którzy nadużywają alkoholu i kawy lub zażywają narkotyki i dopalacze.

Migotanie przedsionków – leczenie

Istnieje wiele sposobów leczenia migotania przedsionków. To lekarz, który ma pełny obraz stanu pacjenta, ma za zadanie odpowiednio dobrać kurację.

Pierwszy sposób leczenia to stosowanie środków farmaceutycznych. Odpowiednie lekarstwa zapobiegają powstawaniu kolejnych zakrzepów, dzięki czemu pacjent może uchronić się przed niebezpiecznym zatorem lub udarem. Stosuje się także środki zwalniające prace serca.

Kolejna metoda walki z migotaniem przedsionków jest kardiowersja. Polega ona na przywróceniu prawidłowego rytmu bicia serca za pomocą specjalistycznych elektrod.

Równie skuteczny okazuje się być zabieg zwany ablacją. Stosuje się go głównie u pacjentów odpornych na kurację za pomocą leków. Ablacja polega na zniszczeniu lub odizolowaniu obszaru serca dotkniętego arytmią.

Ostatecznością w leczeniu migotania przedsionków są zabiegi chirurgiczne.

Dieta zalecana przy migotaniu przedsionków

Wiele produktów żywnościowych przyczynia się – zarówno pozytywnie, jak i negatywnie – do rytmu pracy serca. Co więc warto jeść, a czego lepiej unikać chcąc chronić się przed migotaniem przedsionków?

Produkty niewskazane przy migotaniu przedsionków

  • Sól. Ten powszechny produkt oddziałuje negatywnie na wiele aspektów funkcjonowania naszego organizmu. Sól znacznie przyczynia się do podwyższenia ciśnienia, a to z kolei zwiększa prawdopodobieństwo zaistnienia migotania przedsionków. Ograniczenie soli w diecie z pewnością wyjdzie Ci na zdrowie!
  • Kawa. Ten popularny napój nie pomaga naszemu sercu w zdrowej i rytmicznej pracy. Kawa zaburza równowagę przepływu krwi oraz nadmiernie stymuluje układ bodźcowo-przewodzący serca.
  • Wędzone mięso. Przetwarzanie produktów spożywczych z reguły powoduje, iż tracą one pozytywne wartości odżywcze, a nawet zyskują pewne niezdrowe związki. Tak też jest w przypadku wędzonego mięsa. Proces wędzenia sprzyja wytwarzaniu tyraminy. Związek ten przyczynia się do wzrostu ciśnienia tętniczego.
  • Produkty słodkie i tłuste. Mówiąc krótko – należy unikać wszystkiego, co jest niezdrowe. Wszelkie słodkości oraz dania pełne tłuszczu z pewnością nie przekładają się pozytywnie na stan naszego serca. Wręcz odwrotnie – przyczyniają się do wielu schorzeń prowadzących do poważnych problemów zdrowotnych.

Produkty wskazane przy migotaniu przedsionków

  • Cytrusy, awokado, ziemniaki. Przy problemach z migotaniem przedsionków warto spożywać produkty żywnościowe bogate w potas. Pierwiastek ten pozytywnie przyczynia się do prawidłowej pracy serca.
  • Migdałecznik arjuna. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się gatunek drzewa, który od tysięcy lat wykorzystywany jest w medycynie ajurwedyjskiej. Kora migdałecznika arjuna jest bogata w antyoksydanty, flawonoidy oraz minerały regulujące pracę serca.
  • Orzechy włoskie. Te niepozorne przekąski obfitują w kwasy tłuszczowe omega-3. Mają one bardzo pozytywny wpływ na pracę ludzkiego serca. Chcąc przeciwdziałać migotaniu przedsionków warto włączyć orzechy włoskie do swojej diety.

Migotanie przedsionków – najnowsze badania

Czy nauka dokonała postępu w badaniach nad migotaniem przedsionków? Oczywiście, że tak. Dzięki pewnym nowym odkryciom spojrzenie na to poważnie schorzenie uległo pewnym zmianom.

Ostatnie badania kliniczne dowiodły korzyści wynikające z leczenia za pomocą kwasu acetylosalicylowego i klopidogrelu. Jest to pewna nowość, zważywszy na fakt, iż do tej pory nie stosowano tych dwóch substancji jednocześnie.

Kolejną nowiną dotyczącą leczenia migotania przedsionków są wyniki badania ATHENA. Celem ich przeprowadzenia była analiza skuteczności leku antyrytmicznego o nazwie dronedaron. Wyniki badań są wyjątkowo pozytywne. Okazało się, że lek nie posiada żadnych działań ubocznych. Jest wysoce prawdopodobne, że dronedadron znajdzie szersze zastosowanie w praktyce klinicznej.

Podsumowanie

Najlepszą metodą walki z każdym schorzeniem sercowym jest odpowiednia prewencja. Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać, niż szukać ratunku wtedy, gdy choroba zbiera już swoje żniwo. Jeśli zauważysz u siebie lub u kogoś z bliskich któreś z objawów wymienionych w tym artykule, konieczne skonsultuj się z wykwalifikowanym lekarzem. Życzymy dużo zdrowia!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.