Mięta – składniki odżywcze, właściwości lecznicze, ciekawostki
Mięta jest popularnym ziołem, które można stosować zarówno postaci świeżej jak i suszonej. Mięta wykorzystywana jest jako przyprawa w wielu potrawach i jako składnik pierwotny w naparach. Olejek miętowy jest często głównym składnikiem w pastach do zębów, gumie, cukierkach i produktach kosmetycznych. Mięta jako roślina posiada wiele swoich odmianach. Uznaje się, że obecnie na świecie istnieje ponad 20 jej gatunków, z czego najpopularniejszą jest mięta pieprzowa oraz mięta zielona.
Informacje w pigułce
- Mięta ma jedną z najwyższych zdolności antyoksydacyjnych wśród wszystkich dostępnych żywności na świecie. jakiejkolwiek żywności. Regularne stosowanie świeżych ziół i przypraw takich jak mięta w gotowaniu, smażeniu i przygotowaniu posiłków pozwala ograniczyć spożycie sodu, co w konsekwencji jest bardzo korzystne dla zdrowia człowieka.
- Mięta pomaga w trawieniu posiłków. Ponadto, posiada kojące i łagodzące ból właściwości. Nie bez przyczyny napary z mięty są zalecane podczas bólu brzucha czy żołądka.
Składniki odżywcze
Choć mięta jest bardzo popularną rośliną leczniczą nie jest ona stosowana w dużych ilościach. To błędne podejście, ponieważ mięta zawiera w sobie duże pokłady składników odżywczych. Około 15 gramów mięty zawiera:
- 6 kalorii,
- 12% witaminy A,
- 9% żelaza,
- 8% manganu,
- 4% kwasu foliowego.
Ze względu na swój dynamiczny smak mięta jest często dodawana do przepisów w niewielkich ilościach, więc spożywanie nawet 10 gramów okazuje się bardzo trudne.
Właściwości lecznicze
Mięta jest w rzeczywistości rodzajem lub grupą około 15-20 gatunków roślin, w tym mięty pieprzowej i mięty zielonej. Uważa się, że mięta ma wiele zalet zdrowotnych i może być wykorzystywana w wielu schorzeniach.
Alergie
Mięta jako roślina zawiera duże ilości przeciwutleniaczy i kwasu rozmarynowego. Związku z czym uznawana jest za środek przeciwzapalny. Ta właściwość mięty została przebadana pod kątem skuteczności w łagodzeniu sezonowych objawów alergii, ujawniając obiecujące naturalne leczenie.
Karmienie piersią
Karmienie piersią oferuje znaczne korzyści zarówno niemowlętom, jak i rodzicom, ale może powodować ból i uszkodzenie brodawki sutkowej. Badanie opublikowane w kwietniu 2007 r. na terenie Stanów Zjednoczonych, podaje, że woda z mięty pieprzowej może pomóc i zapobiec pęknięciom sutków i bólu sutków u matek karmiących piersią po raz pierwszy.
Przeziębienie
Mięta zawiera mentol, naturalny, aromatyczny lek zmniejszający przekrwienie, który pomaga rozdzielić flegmę i śluz, ułatwiając przy tym wykrztuszanie Mentol ma również działanie chłodzące i może pomóc złagodzić ból gardła , szczególnie w połączeniu z herbatą.
Niestrawność i gazy
Mięta to uspokajające i kojące zioło, które było używane od tysięcy lat, aby pomóc w rozstroju żołądka lub niestrawności. Niestrawność może wystąpić, gdy pokarm przedostaje się do żołądka zbyt długo przed przejściem do reszty przewodu pokarmowego. Uważa się, że mięta zwiększa wydzielanie żółci i sprzyja przepływowi żółci, co pomaga przyspieszyć i ułatwić trawienie (a także może wspierać zdrowy poziom cholesterolu ). Mięta pieprzowa ma również właściwości łagodzące ból i dyskomfort powodowany przez gazy i wzdęcia. Nie bez kozery, herbata miętowa jest popularnym domowym sposobem na tego typu schorzenia. Wiele badań wykazało, że metabolizm przyspiesza, gdy ludzie spożywają spore ilości olejku miętowego wraz z posiłkiem. Tym samym, problem niestrawności znika. Ponadto, badanie kliniczne u osób z niestrawnością wykazało, że połączenie oleju z mięty pieprzowej i oleju kminkowego w kapsułkach miało działanie podobne do leków stosowanych w leczeniu niestrawności. Pomogło to w poprawie bólu żołądka i innych objawów trawiennych.
Zespół jelita drażliwego
Stwierdzono, że stosowanie oleju z mięty pieprzowej jest skutecznym i bezpiecznym leczeniem dla osób cierpiących na bóle brzucha lub dyskomfort związany z Zespołem jelita drażliwego. 2,5 kapsułki powlekane dojelitowo są najbardziej skuteczne i zapobiegają rozpuszczaniu się kapsułki w żołądku, co z kolei może powodować zgagę.
Zespół jelita drażliwego jest powszechnym zaburzeniem przewodu pokarmowego. Charakteryzuje się objawami trawiennymi, takimi jak ból brzucha, gazy, wzdęcia i zmiany w jelitach. Chociaż leczenie zespołu jelita drażliwego często obejmuje drastyczne zmiany w diecie i przyjmowanie leków, badania pokazują, że stosowanie olejku z mięty pieprzowej jako ziołowego środka może również być pomocne. Zasadniczą właściwością mięty w leczeniu zespołu drażliwego jelita jest to, że posiada ona w sobie związek mentolu, który pozytywnie i relaksująco wpływa na mięśnie przewodu pokarmowego.
Wrzody żołądka
W badaniach na zwierzętach stwierdzono, że mentol chroni wyściółkę żołądka przed negatywnym działaniem indometacyny i etanolu, co może potencjalnie zapobiegać owrzodzeniom żołądka związanym z piciem alkoholu i regularnym stosowaniem środków przeciwbólowych.
Ulga w bólu
Zastosowanie zewnętrznego ekstraktu z mięty pieprzowej powoduje zwiększenie progu bólu u ludzi. Stwierdzono, że mięta jest tak samo skuteczna w łagodzeniu bólu, jak syntetyczna aspiryna.
Skóra
W przypadku stosowania miejscowo w olejku miętowego, maści lub balsamu mięta działa uspokajająco i schładzająco na skórę, która została poddana ukąszeniu owadów, wysypce lub innym reakcjom.
Zdrowie jamy ustnej
Mięta jest naturalnym środkiem przeciwbakteryjnym i pomaga odświeżyć oddech.
Ciekawostki
Cały czas przeprowadzane są badania na temat innych właściwości mięty w funkcjonowaniu organizmu człowieka. Niektóre z nich dają obiecujące tezy.
Mięta
Kliknij i sprawdź ceny!
Poprawa funkcji mózgu
Oprócz spożywania mięty, istnieją pewne przesłanki, że wdychanie aromatu olejków eterycznych z rośliny może zapewnić korzyści zdrowotne, w tym poprawę funkcji mózgu.
Jedno z badań, podczas którego analizowano odczucia 144 młodych osób, wykazało, że wdychanie pięciominutowego aromatu olejku miętowego przed jego wykonaniem spowodowało znaczną poprawę pamięci i polepszyło koncentrację. Inne badanie wykazało, że wdychanie tych olejków podczas jazdy samochodem zwiększa czujność i zmniejsza poziom frustracji, niepokoju i zmęczenia.
Jednak nie wszystkie badania zgadzają się, że olejek miętowy może korzystnie wpływać na funkcjonowanie mózgu. Jedno z badań wykazało, że chociaż aromat mięty był ożywczy i prowadził do mniejszego zmęczenia, nie miało to żadnego wpływu na funkcjonowanie mózgu.