Mięśnie Kegla – czym są? Jakie są sposoby na ich wzmocnienie?

0 342
5/5 - (5 votes)

Mięśnie Kegla są to mięśnie łonowo-guziczne, które są odpowiedzialne przede wszystkim za kontrolę i podtrzymywanie dna macicy oraz pęcherza. Ze względu na swoje ulokowanie bywają także nazywane mięśniami dna miednicy.

Osłabienie mięśni Kegla u kobiet może być spowodowane przede wszystkim porodem, a także neuropatią nerwu sromowego (zmniejszenie czucia oraz funkcji zakończeń nerwowych w tym obszarze). Na osłabienie mięśni dna miednicy wpływa także znacząco wiek, co prowadzi w konsekwencji do wielu niedogodności i schorzeń, a także siedzący tryb życia i brak odpowiedniej dawki ruchu.

Najlepszym sposobem na „odkrycie” mięśni Kegla jest spróbowanie zatrzymania strumieniu moczu podczas wizyty w toalecie – mięśnie napięte podczas tej czynności są to właśnie mięśnie Kegla. Innym sposobem na wyczucie mięśni Kegla, co jest bardzo pomocne podczas początków ćwiczeń jest włożenie do pochwy dwóch palców. Najlepiej jest to wykonać w pozycji leżącej – napięcie mięśni powinno spowodować zaciśnięcie się pochwy wokół palców. Na samym początku, gdy mięśnie dna miednicy są dość słabe i niewyćwiczone ucisk jest słaby. Z czasem jednak na wskutek ćwiczeń ucisk staje się coraz silniejszy – na tej podstawie można również wnioskować o efektywności podejmowanych przez dłuższy okres czasu ćwiczeń mięśni Kegla.

Dlaczego warto ćwiczyć mięśnie Kegla? Zalety ćwiczeń

Regularne wykonywanie ćwiczeń pobudzających i wzmacniających mięśnie Kegla jest bardzo ważne dla każdej kobiety. Takie działania mają bardzo szerokie działanie profilaktyczne, które zapobiegną między innymi problemom ze strony układu moczowego – przede wszystkim związanym z nietrzymaniem moczu oraz wypadnięciem pęcherza bądź macicy. Ćwiczenia mięśni Kegla poprawiają odporność cewki moczowej i dróg moczowych, a także odbytnicy.

Dodatkowo ćwiczenia mięśni Kegla:

  • pozwolą szybciej wrócić do formy po porodzie naturalnym i okresie ciąży,
  • zapewniają lepsze podtrzymywanie narządów wewnętrznych jamy brzusznej,
  • pozwalają na zwiększenie odczuwanej satysfakcji seksualnej u kobiety płynącej ze stymulacji bądź stosunku seksualnego, a pośrednio – wpływają również na lepsze doznania u mężczyzny podczas seksu.

Wiele kobiet przyznaje również, że odkąd rozpoczęły regularne ćwiczenia mięśni Kegla bóle miesiączkowe stały się mniej doskwierające, a ogólny dyskomfort podczas okresu również uległ znacznemu obniżeniu.

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla?

Mięśnie Kegla najlepiej jest ćwiczyć po pełnym wypróżnieniu pęcherza – zapobiegnie to problemom związanym przede wszystkim z ewentualnymi infekcjami dróg moczowych.

Chcąc wykonać ćwiczenia należy wygodnie usiąść bądź położyć się. Napięcie mięśni Kegla powinno początkowo trwać około 5 sekund – podobnie jak czas rozluźnienia mięśni. Ćwiczenie wykonujemy w serii 5 powtórzeń.  Z czasem należy zwiększać liczbę powtórzeń oraz nieznacznie wydłużać czas napięcia mięśni oraz ich rozluźnienia. Warto pamiętać, aby podczas wykonywania ćwiczeń regularnie oddychać – nie należy wstrzymywać oddechu bądź wykonywać ćwiczeń na wdechu, ponieważ zmniejsza to znacznie efektywność ćwiczeń i powoduje szybsze męczenie się.

Podczas wykonywania ćwiczeń należy skupić się wyłącznie na napinaniu i rozluźnianiu mięśni dna macicy – błędem jest jednoczesne napinanie mięśni brzucha czy pośladków.

Efekty wykonywania ćwiczeń – tak jak w przypadku każdego treningu – nie są widoczne od razu. Wystarczy jednak kilka tygodni, aby poczuć zdecydowaną różnicę. Najłatwiej jest ją zauważyć podczas stosunku seksualnego bądź w przypadku występowania już problemów z nietrzymaniem moczu – dyskomfort powinien stopniowo ustępować.

Niewątpliwą zaletą ćwiczeń mięśni Kegla jest możliwość ćwiczeń podczas wykonywania codziennych czynności – podczas siedzenia przy biurku, a nawet odkurzania. Wszystko zależy przede wszystkim od wytrzymałości oraz komfortu – z czasem ćwiczenia stają się coraz łatwiejsze, a ich wykonywanie w ciągu dnia automatyczne. Ćwiczenia najlepiej jest wykonywać codziennie – eksperci zalecają, aby ćwiczyć nawet trzy razy dziennie. Warto jednak pamiętać, że nawet ćwiczenia raz dziennie przyczyniają się do wzmocnienia tych rejonów, co w efekcie daje cenne zalety.

Kulki gejszy – pomocny gadżet do ćwiczeń mięśni Kegla

Kulki waginalne, które można wykorzystać w celu wzmocnienia mięśni dna macicy są polecane przez wielu lekarzy ginekologów, położnych oraz seksuologów. Regularne treningi przy użyciu kulek gejszy są bardzo efektywne i w krótkim czasie pozwalają przywrócić sprawność mięśni Kegla (na przykład po porodzie), a także umożliwiają utrzymanie dobrej ich kondycji w okresie pomenopauzalnym. Używanie do ćwiczeń kulek waginalnych może stanowić alternatywę dla standardowych ćwiczeń, a także stanowić ciekawe urozmaicenie w pożyciu seksualnym – dla celów erotycznych produkowane są między innymi kulki waginalne połączone z wibratorami.

Trening mięśni Kegla z wykorzystaniem kulek waginalnych polega na wprowadzeniu kulek do pochwy oraz noszeniu ich podczas wykonywania codziennych obowiązków – wszystko to za sprawą tego, że do rozedrgania i efektywności kulek przyczynia się ruch, przede wszystkim energiczny chód oraz wykonywanie zróżnicowanych ruchów miednicą.

Ćwiczenia z użyciem kulek gejszy rozpoczyna się od ćwiczeń trwających kilka minut. Po przyzwyczajeniu się do ciężaru i specyfiki przyrządu, a także pobudzeniu mięśni Kegla do pracy i wytężonego wysiłku (związanego z koniecznością utrzymania kulek w pochwie poprzez odpowiedni ucisk mięśni dna miednicy) kobieta może ćwiczyć w ten sposób nawet godzinę lub dwie dziennie.

Mięśnie Kegla u mężczyzn

Ćwiczenia mięśni Kegla są wartościowe nie tylko dla kobiet, ale również dla mężczyzn. Przede wszystkim wpływają na silniejsze doznania seksualne, a także umożliwiają dłuższy stosunek i wielokrotny orgazm. Wzmocnienie mięśni dna miednicy u mężczyzny pozwala zapobiec problemom związanym z oddawaniem moczu, a także schorzeniom prostaty. Dodatkowo ćwiczenia mięśni Kegla stosowane są w leczeniu przedwczesnego wytrysku, a także zmniejszają prawdopodobieństwo zachorowania na raka gruczołu krokowego.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.