Mięśniaki macicy-przyczyny, objawy, leczenie, terapia, zioła w bólu mięśniaków

0 751
5/5 - (5 votes)

Mięśniaki macicy są łagodnymi guzami, które składają się z takich samych włókien mięśni gładkich jak ściana macicy. Są one jednak znacznie gęstsze niż normalne myometrium. W większości przypadków mięśniaki macicy nie powodują bólu ani innych objawów, jednak wyjątkowo duże mogą powodować ucisk na pęcherz lub inne narządy, co prowadzi do specyficznych objawów.

Mięśniaki macicy i ich objawy

Mięśniaki śródbłonka znajdują się poniżej błony surowiczej (błony wyściółki na zewnętrznej stronie macicy). Często pojawiają się zlokalizowane na zewnętrznej powierzchni macicy lub mogą być przyczepione do zewnętrznej powierzchni. W większości przypadków mięśniaki macicy nie powodują objawów ani problemów, a kobieta z mięśniakiem zwykle nie jest świadoma ich obecności. Jednak nieprawidłowe krwawienie z macicy jest najczęstszym objawem mięśniaka. Jeśli znajdują się one w pobliżu wyściółki macicy lub przeszkadzają w dopływie krwi do wyściółki, mogą powodować ciężkie, bolesne i dłuższe miesiączki, lub plamienie między miesiączkami. U kobiet z nadmiernym krwawieniem z powodu mięśniaków może rozwinąć się niedokrwistość z powodu niedoboru żelaza. Mięśniaki macicy ulegające degeneracji mogą czasami powodować silny, zlokalizowany ból. Mięśniaki mogą również powodować wiele objawów w zależności od ich wielkości, umiejscowienia w macicy i tego, jak blisko przylegających narządów się znajdują. Duże mięśniaki mogą powodować:

  • Ucisk na pęcherz i miednicę
  • ból miednicy, w tym ból podczas seksu,
  • Nacisk na pęcherz moczowy z częstym lub nawet niedrożnym oddawaniem moczu,
  • Oraz ucisk w odbytnicy z bolesną lub trudną defekacją.

Podczas gdy mięśniaki nie zakłócają owulacji, niektóre badania sugerują, że mogą upośledzać płodność i prowadzić do trudności związanych z zajściem w ciążę. W szczególności, mięśniaki pod śluzówkowe, które deformują wewnętrzną jamę macicy, są najsilniej związane ze spadkiem płodności. Czasami, mięśniaki są przyczyną nawracających poronień. Jeśli nie zostaną one usunięte w tych przypadkach, kobieta może nie być w stanie utrzymać ciąży.

Przyczyny wzrostu mięśniaków macicy

Uważa się, że zaburzenia genetyczne, zmiany w czynniku wzrostu (białka powstające w organizmie, które kierują szybkością i rozmiarem proliferacji komórkowej), nieprawidłowości w układzie naczyniowym (naczyniach krwionośnych) i reakcja tkanki na uraz, mogą odgrywać rolę w rozwoju mięśniaków. Historia rodzinna jest kluczowym czynnikiem, ponieważ u kobiet z tej samej rodziny rozwija się często włókniaki.  Estrogen w wielu przypadkach stymuluje wzrost mięśniaków. W pierwszym trymestrze ciąży około jedna trzecia mięśniaków powiększa się, a następnie kurczy po porodzie. Na ogół włókniaki mają skłonność do kurczenia się po menopauzie, ale terapia hormonalna po menopauzie może powodować utrzymywanie się objawów. Ogólnie rzecz biorąc, guzy te są dość powszechne i występują u około 70% wszystkich kobiet przed osiągnięciem wieku 50 lat. Mięśniaki macicy mogą mieć wielkość zaledwie kilku milimetrów, ale mogą być również bardzo duże (wielkości grejpfruta a nawet większe).

Mięśniaki macicy a rak

W większości przypadków włókniaki macicy, które nie powodują problemów u kobiety, mogą być pozostawione bez leczenia. W niektórych przypadkach nawet mięśniaki, które nie powodują objawów, wymagają usunięcia lub przynajmniej bliskiej obserwacji. Szybki wzrost jest powodem do uważniejszego obserwowania, ponieważ rzadka rakowa postać mięśniaka (określana jako mięsak gładko komórkowy) może być szybko rosnącym guzem i nie można go odróżnić od łagodnego włókniaka za pomocą badania USG, lub innych badań obrazowych.  Jednak ten typ guza występuje w przypadku mniej niż 1% mięśniaków macicy.  Kolejne ryzyko pozostawienia tych guzów bez leczenia polega na tym, że czasami rosną one do rozmiarów, które ostatecznie powodują istotne objawy, a zatem wymagają usunięcia. Jeśli mięśniaki rozwiną się zbyt mocno, operacja ich usunięcia może stać się trudniejsza i bardziej ryzykowna.

Leczenie mięśniaków macicy

Ponieważ większość mięśniaków przestaje rosnąć lub nawet się kurczy, gdy kobieta zbliża się do menopauzy, lekarz może zasugerować jedynie ich obserwację. Dzięki takiemu podejściu, lekarz ginekolog dokładnie monitoruje objawy choroby, aby upewnić się, że nie ma istotnych zmian lub oraz czy mięśniaki macicy nie rosną. U kobiet, których mięśniaki są duże lub powodują znaczące objawy, może być konieczne leczenie.     Leczenie mięśniaków może obejmować:

  • Usunięcie macicy. Histerektomia obejmuje chirurgiczne usunięcie całej macicy. Mięśniaki są głównym powodem tego zabiegu.
  • Terapia chirurgiczna, wykorzystuje procedurę zwaną miomektomią. Dzięki takiemu podejściu lekarze usuwają mięśniaki macicy, pozostawiając macicę nietkniętą, aby umożliwić przyszłą ciążę.
  • Stosowanie antagonistów hormonu uwalniającego gonadotropinę (agoniści GnRH). Takie podejście obniża poziom estrogenu i powoduje „medyczną menopauzę”. Czasami leki GnRH są wykorzystywane do zmniejszenia mięśniaka, co ułatwia leczenie chirurgiczne.
  • Czynniki antyhormonalne. Niektóre leki przeciwstawiają się estrogenom (takim jak progestagen i danazol) i wydają się skuteczne w leczeniu mięśniaków. Anty-progestyny, które blokują działanie progesteronu, są również stosowaną metodą leczenia mięśniaków.
  • Embolizacja tętnicy macicznej. Zwana również embolizacją macicy jest nowszą techniką minimalnie inwazyjną (bez dużego nacięcia w jamie brzusznej). Tętnice zaopatrujące mięśniaki w krew są identyfikowane, następnie embolizowane (zablokowane).
  • Przeciwzapalne środki przeciwbólowe.Ten rodzaj leku jest często skuteczny u kobiet, które doświadczają sporadycznego bólu miednicy.

Naturalne metody przeciwbólowe przy mięśniakach macicy

Leki farmaceutyczne nie muszą być jedyną drogą do ulgi w bólu. Naturalne zabiegi przeciwbólowe – takie jak ziołolecznictwo, to coraz bardziej popularny sposób radzenia sobie z bólem. Chociaż badania nad lekami ziołowymi są wciąż we wczesnej fazie, uważa się, że wiele ziół zapewnia leczenie bólu i zmniejsza stan zapalny. Do roślin łagodzących ból należą:

  • Zawarta w papryczkach chili, kapsaicyna może być przydatna dla niektórych osób w łagodzeniu bólu. Kapsaicyna działa poprzez zubożenie związku, który przenosi uczucie bólu od obwodowego do ośrodkowego układu nerwowego.
  • Wyciąg z imbiru może pomóc w bólu związanym z obecnością mięśniaków macicy, ponieważ zawiera substancje fitochemiczne, które pomagają zatrzymać stan zapalny.
  • Feverfew, czyli złocień maruna był używany od wieków w leczeniu bólów głowy, żołądka i bólu zębów. Obecnie jest również stosowany w migrenach i reumatoidalnym zapaleniu stawów, a także bólach miednicy.
  • Kurkuma. Ta przyprawa jest używana w celu złagodzenia bólu stawów i zgagi oraz w celu zmniejszenia stanu zapalnego. Nie jest jasne, jak kurkuma działa przeciw bólowi lub stanom zapalnym, ale jej aktywność może być spowodowana substancją chemiczną o nazwie kurkumina, która ma właściwości przeciwzapalne. Kurkuma jest zwykle bezpieczna w użyciu, ale stosowanie wysokich dawek lub długotrwałego stosowania może powodować niestrawność. Ponadto osoby z chorobą pęcherzyka żółciowego powinny unikać stosowania kurkumy.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.