Metronidazol:czym jest, działanie, zastosowanie, przeciwskazania i efekty uboczne

0 522
5/5 - (7 votes)

Metronidazol to zaawansowany lek bakteriobójczy i grzybobójczy należący do kategorii tak zwanych chemioterapeutyków. Standardowe spektrum zastosowania leku Metronidazol jest bardzo szerokie i obejmuje cały szereg zróżnicowanych przypadków, od ciężkich zakażeń bakteryjnych i/lub grzybiczych, przez leczenie wspomagające w przypadku niektórych chorób, aż po leczenie profilaktyczne w przypadku niektórych rodzajów operacji oraz zabiegów chirurgicznych. Ze względu na swoje bardzo silne właściwości bakteriobójcze oraz grzybobójcze lek Metronidazol jest nierzadko stosowany również w obszarze weterynarii.

Trochę faktów i pytań o substancji

Chociaż Metronidazol jest uznawany za jeden z najskuteczniejszych preparatów o działaniu grzybobójczym oraz bakteriobójczym, to jednak stosowanie tego leku wiąże się z pewnym ryzykiem dla zdrowia pacjenta, przede wszystkim w zakresie możliwości występowania mniej lub bardziej poważnych objawów niepożądanych. Metronidazol jest również preparatem silnie obciążającym organizm, w tym w szczególności układ pokarmowy oraz wątrobę, dlatego stosowanie tego leku w przypadku niektórych pacjentów jest odradzane lub wdrażane jedynie w ostateczności.

Czym jest lek bakteriobójczy i grzybójczy Metronidazol? Jak wygląda mechanizm działania leku Metronidazol oraz jakie konkretnie przypadki obejmuje spektrum możliwych zastowowań tego preparatu? W jakich zaś przypadkach leku Metronidazol nie stosuje się lub stosuje się go jedynie w sytuacjach, gdy żadne inne metody nie wykazują skuteczności? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej i postarajmy się udzielić odpowiedzi na powyższe pytania.

Metronidazol: czym jest?

Jak już wspominano, lek Metronidazol to silny preparat o działaniu bakteriobójczym oraz grzybobójczym zaliczany do kategorii tak zwanych chemioterapuetyków. Głowną substancję czynną leku Metronidazol stanowi metronidazol będący pochodną imidazolu. Ze względu na silne działanie obciążające organizm a także ryzyko występowania poważnych skutków ubocznych lek Metronizadolstosuje się jedynie w przypadku zakażeń bakteryjnych o ciężkim przebiegu lub chorób w istotny sposób zagrażających zdrowiu.

Metronidazol nie jest lekiem wykazującym skuteczność wobec wszystkich istniejących typów bakterii oraz grzybów. Udowodniona naukowo skuteczność leku  Metronidazol dotyczy wyłącznie szczepów beztlenowych bakterii i pierwotniaków. Oznacza to, że spektrum zastosowania leku Metronizadol nie obejmuje postępowania leczniczego w przypadku zakażeń bakteriami tlenowymi lub bakteriami względnie beztlenowymi, chyba że przebieg zakażenia jest bardziej skomplikowana a postępowanie lecznicze uwzględnia również inne preparaty o działaniu bakteriobójczym.

 Metronidazol: działanie

Lek przecigrzybiczy i bakteriobójczy Metronidazol jest standardowo stosowany w przypadku przebiegu zakażeń spodowanych aktywnością w organiźmie grzybów oraz szczepów bakterii beztlenowych. Przeciwbakteryjne oraz antygrzybicze działanie leku Metronidazol  nie obejmuje jednak bakterii tlenowych oraz bakterii względnie beztlenowych. Z tego powodu, w przypadku infekcji lub stanu zapalnego spowodowanego przez aktywność w organiźmie bakterii tlenowych i/lub bakterii względnie beztlenowych leku Metronidazol nie stosuje się lub też stosuje się go jedynie w przypadku stanów zapalnych cechujących się bardziej skomplikowaną etiologią i łącznie z innego rodzaju lekami o działaniu przeciwbakteryjnym.

Bakteriobójczy oraz grzybobójczy mechanizm działania, jaki wykazuje lek Metronidazol po wprowadzeniu do organizmu polega na aktywności leku w stosunku do kwasu nukleinowego DNA określonych szczepów bakterii oraz grzybów.  Inaczej mówiąc lek Metronidazol uszkadza DNA określonych rodzajów grzybów oraz bakterii, w rezultacie powodując ich całkowitą eliminację organizmu.

Badania naukowe dowodzą również, że  Metronidazol zwiększa wrażliwość niektórych rodzajów komórek nowotworowych. Z tego powodu czasami stosuje się lek  Metronidazol również pomoczniczo w przebiegu radioterapii chorób nowotworowych: w tym przypadku  Metronidazol powoduje zwiększenie wrażliwości niektórych komórek nowotworowych na promieniowanie jonizujące, tym samym zwiększając skuteczność naświetlań.

 Metronidazol: zastosowanie

Jak wspominano, lek Metronidazol to preparat przecigrzybiczy i przeciwbakteryjny cechujący się naprawdę szerokim spektrum zastosowania. Standardowe przypadki, w których Metronidazol znajduje zastosowanie stricte lecznicze to:

  • 1. Niektóre rodzaje ostrych zakażeń grzybiczych i/lub bakteryjnych spowodowane przez aktywność grzybów lub bakterii beztlenowych
  • 2. Przebieg a czasami również leczenie zapobiegawcze Sepsy
  • 3. Choroby przewlekłe lub stany zapalne spowodowane przez pierwotniaki z rodzin: Trichomonas vaginalis, Giardia lamblia oraz Entamoeba histolytica
  • 4. Niektóre infekcje grzybicze i/lub bakteryjne pochwy
  • 5. Niektóre rodzaje chorób lub stanów zapalnych skóry, w tym zwłaszcza trądzik różowaty oraz okołowargowe zapalenie skóry
  • 6. Zapalenie otrzewnej

Oprócz wymienionych powyżej zatosowań o charakterze stricte leczniczym lek jest stosowany również zapobiegawczo w postępowanie przedoperacyjnym lub pooperacyjnym. W takiej sytuacji wdrożenie leku Metronidazol ma na celu przede wszystkim zmininalizowanie ryzyka występienia posoczniczy krwotocznej(SEPSY) stanowiącej uogólnioną reakcję organizmu na zakażenie grzybami lub bakteriami.

Oczywiście, powyższe przypadki, w jakich stosuje się lek przecigrzybiczy i przeciwbakteryjny Metronidazol nie wyczerpują całego spektrum zastosowania tego preparatu. Często Metronidazol stosowany jest również w leczeniu niespecyficznych stanów zapalnych określonych narządów a także jako element terapii kombinowanej w przebiegu zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych o bardziej skomplikowanej etiologii(powodowanych przez łączne występowanie większej liczby różnego rodzaju bakterii i/lub grzybów).

 Metronidazol w weterynarii

Metronidazol jest lekiem znajdującym dość szerokie i, niestety, nie zawsze legalne zastosowanie w szeroko rozumianej weterynarii. Standardowo lek ten powinien być stosowany tylko i wyłącznie w leczeniu poważnych stanów zapalnych spowodowanych przez określone grupy grzybów i/lub bakterii. W praktyce lek ten często jest stosowany „na wszelki wypadek” na przykład w hodowli zwierząt przeznaczonych do uboju, w tym zwłaszcza drobiu. Spożywanie mięsa zwierząt leczonych lekiem  Metronidazol często powoduje, że ludzie nabierają odporności nie tylko na sam  Metronidazol ale również na inne leki z grupy chemioterapeutyków, co może stanowić poważne zagrożenie w przypadku konieczności leczenia z uwzględnieniem tej kategorii preparatów.

 Metronidazol: przeciwskazania i efekty uboczne

Leku Metronidazol nie stosuje się u kobiet w ciąży oraz będących w trakcie karmienia piersią. Istotnym przeciwskazaniem dla wdrożenia leczenia z zastosowaniem leku Metronidazol są takie problemy zdrowotne, jak poważna niewydolność nerek, niewydolność wątroby lub skłonność do występowania obrzęków.

Efekty niepożądane w przebiegu leczenia Metronidazololem obejmują przede wszystkim różnego rodzaju dolegliwości skórne. Znacznie rzadziej występują dolegliwości ze strony układu nerwowego.

Przed rozpoczęciem terapii z uwzględnieniem leku Metronidazol należy poinformować lekarza o wszystkich chorobach i problemach zdrowotnych a także o innych zażywanych lekach oraz suplementach diety.

 Podsumowanie

Lek Metronidazol należy do wysoce skutecznych preparatów o działaniu przeciwgrzybiczym oraz przeciwbakteryjnym. Należy jednak pamiętać, że Metronidazol silnie obciąża organizm, przez co wdrożenie tego leku powinno następować tylko w tych wypadkach, gdy jest to naprawdę konieczne. Rozpoczęcie terapii każdorazowo powinno być poprzedzone możliwie jak najszerszym rozpoznaniem ogólnego stanu organizmu pacjenta, w tym zwłaszcza reakcji alergicznych, skłonności do występowania obrzęków, stanu wątroby i nerek a także innych stosowanych leków.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.