Melatonina – co to jest, skutki uboczne, obawy

0 2 334
5/5 - (5 votes)

Melatonina jest hormonem i suplementem diety powszechnie używanym jako środek pomagający w zasypaniu i uzyskaniu lepszej jakości snu. Chociaż ma on zdradliwy profil bezpieczeństwa, rosnąca popularność melatoniny wzbudziła pewne obawy wśród większości analityków i lekarzy.  Obawy te wynikają głównie z braku badań nad długofalowymi skutkami, a także z szeroko zakrojonymi działaniami hormonalnymi.

Co to jest melatonina?

Melatonina jest neurohormonem wytwarzanym przez szyszynki w mózgu, głównie w porach nocnych, w trakcie snu. Przygotowuje ciało do snu i jest czasami nazywana „hormonem snu” lub „hormonem ciemności”. Suplementy melatoniny są często używane jako pomoc w zaśnięciu. Pomagają one zasnąć, poprawiają jakość snu i wydłużają czas snu. Jednak nie wydają się one tak skuteczne, jak wiele innych leków nasennych.

Sen nie jest jedyną funkcją ciała dotkniętą przez melatoninę. Hormon ten odgrywa także rolę w obronie przeciwutleniacza organizmu i pomaga regulować ciśnienie krwi, temperaturę ciała i poziom kortyzolu, a także funkcje seksualne i odpornościowe.

W Stanach Zjednoczonych melatonina jest dostępna bez recepty. W przeciwieństwie do innych krajów tj. Australia, większość państw europejskich, gdzie przepisywana jest na receptę i zazwyczaj zalecana osobom starszym cierpiącym na problemy z zasypianiem.

Związku z tym, że jego użycie rośnie, pojawiają się pewne obawy o możliwe skutki uboczne.

Czy melatonina ma jakiekolwiek skutki uboczne?

W kilku badaniach sprawdzono bezpieczeństwo melatoniny, ale żadne z nich nie ujawniło żadnych poważnych skutków ubocznych. Nie wydaje się też powodować żadnych objawów uzależnienia ani objawów odstawienia.

Niemniej jednak, niektórzy lekarze obawiają się, że może to zmniejszyć naturalną produkcję melatoniny w organizmie. Do tej pory istnieje brak pokrycia tej tezy.

W kilku badaniach zgłoszono ogólne objawy, takie jak zawroty głowy, ból głowy, nudności lub pobudzenie. Jednak były one równie częste w grupach leczonych i przyjmujących placebo i nie można ich było przypisać melatoninie.

Suplementy melatoniny są ogólnie uważane za bezpieczne, jeżeli są stosowane przez krótki okres czasu. Nawet duże dawki nie są w takim czasie szkodliwe. Istnieją pewne przesłanki, które mówią, że długotrwałe przyjmowanie suplementu melatoniny może negatywnie wpływać na kondycję organizmu.

Skutki uboczne

Stosowanie u dzieci

Rodzice czasami dają suplementy melatoniny dzieciom, które mają problemy z zasypianiem. Stanowisko Agencji Żywienia i leków do tej pory nie jest jasne i przejrzyste. Nie wygłoszono ani sprzeciwu ani potwierdzenia stosowania melatoniny u dzieci.

W Europie suplementy melatoniny są lekiem na receptę przeznaczonym dla osób dorosłych. Jednak jedno z norweskich badań wykazało, że ich nielegalne zastosowanie u dzieci, z roku na rok wzrasta.  Chociaż nie ma szczególnych powodów do niepokoju, wielu ekspertów niechętnie rekomenduje takie zachowanie w stosunku do dzieci.

Ta niechęć wynika częściowo z szeroko zakrojonych efektów, które nie są do końca zrozumiałe. Dzieci są również uważane za wrażliwą grupę, ponieważ wciąż się rozwijają. Dla bezpieczeństwa dzieci, lepiej nie stosować u nich melatoniny.

Senność w dzień

Jako środek nasenny należy przyjmować suplementy melatoniny wieczorem. Podjęte o innej porze dnia mogą powodować niepożądaną senność. Należy pamiętać, że senność nie jest z natury efektem ubocznym, ale raczej ich zamierzoną funkcją. Mimo to senność jest potencjalnym problemem u osób, które mają zmniejszone tempo redukcji melatoniny, co jest tempem z jakim lek jest usuwany z organizmu. Upośledzona szybkość redukcji wydłuża czas utrzymywania się wysokich poziomów melatoniny po zażyciu suplementów. Chociaż może to nie być problemem u większości zdrowych osób dorosłych. To jednak, zmniejszona redukcja melatoniny u starszych osób dorosłych i niemowląt może powodować pewne niepokoje. Nie zbadano do tej pory, czy ma to wpływ na poziom melatoniny rano po zażyciu suplementu. Jednak nawet gdy suplementy lub zastrzyki melatoniny są podawane w ciągu dnia, nie wpływają one na zdolność utrzymania świadomości i energii.

Badania przeprowadzone na zdrowych ludziach, którym wstrzyknięto 10 lub 100 mg melatoniny lub 5 mg doustnie, nie wykazały żadnego wpływu na czas reakcji, uwagę, koncentrację lub zdolność prowadzenia pojazdu, w porównaniu do spożycia placebo.

Inne obawy

Podnoszono kilka innych problemów związanych z suplementacją melatoniny. Żaden z nich nie został do dnia dzisiejszego obalony bądź potwierdzony.

  • Interakcje z tabletkami nasennymi: Jedno z badań wykazało, że przyjmowanie leku nasennego zolpidem wraz z melatoniną zaostrzyło niekorzystny wpływ zolpidemu na pamięć i wydajność mięśniową człowieka.
  • Zmniejszona temperatura ciała: Melatonina powoduje nieznaczny spadek temperatury ciała. Chociaż na ogół nie stanowi to problemu, może to mieć wpływ na ludzi, którzy mają trudności z utrzymaniem ciepła.
  • Przerzedzenie krwi: Melatonina może również zmniejszać krzepnięcie krwi. W związku z tym należy porozmawiać z lekarzem przed przyjęciem dużych dawek leku z warfaryną lub innymi lekami przeciwzakrzepowymi.

Jak naturalnie zwiększyć poziomy melatoniny?

Na szczęście istnieją naturalne metody zwiększenia poziomu melatoniny w organizmie bez dodatkowej, chemicznej suplementacji.

Kilka godzin przed snem, po prostu należy zgasić wszystkie światła w domu i unikać oglądania telewizji i korzystania z komputera lub smartfona.

Zbyt dużo sztucznego światła może zmniejszyć produkcję melatoniny w mózgu, utrudniając zasypianie. Można także wzmocnić swój cykl snu i czuwania, narażając swój organizm na potężne gromady naturalnego światła w ciągu dnia, szczególnie poranną porą. Inne czynniki związane z niższym naturalnym poziomem melatoniny obejmują stres i pracę zmianową.

Melatonina
Kliknij i sprawdź ceny!

Dodatkowe informacje

Suplementy melatoniny nie są powiązane z żadnymi poważnymi działaniami niepożądanymi, nawet przy bardzo wysokich dawkach. Jednak większość ekspertów zgadza się, że potrzebne są dalsze badania dotyczące długoterminowego zapewnienia bezpieczeństwa.

Dlatego osoby wrażliwe na działanie suplementów, takie jak dzieci oraz kobiety w ciąży lub karmiące piersią, powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem kuracji. Mimo to melatonina ma doskonały profil bezpieczeństwa i wydaje się być skutecznym środkiem wspomagającym sen, który warto wypróbować w problematycznych momentach.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.