MCHC – przyczyny niskiego poziomu, niedokrwistość, objawy, diagnoza i leczenie
Niskie średnie stężenie hemoglobiny w krwinkach (MCHC) pokazuje, że czyjeś krwinki czerwone nie mają wystarczającej ilości hemoglobiny. Hemoglobina jest białkiem bogatym w żelazo, a jej brak może wskazywać na anemię.
Hemoglobina jest odpowiedzialna za czerwony kolor krwi i krążenie tlenu w organizmie. Brak tlenu spowodowany niskim stężeniem hemoglobiny może powodować zmęczenie i inne objawy niedokrwistości .
Średnie stężenie hemoglobiny w krwinkach (MCHC) jest standardową częścią pełnej morfologii krwi (CBC), która jest wykonywana podczas analizy krwi, a wartość MCHC jest używana do oceny ciężkości i przyczyny niedokrwistości.
Niska hemoglobina może pomóc lekarzowi ustalić przyczynę anemii, chociaż lekarze nie będą leczyć tego stanu w oparciu o tylko i wyłącznie niski stan MCHC.
Przyczyny niskiego poziomu MCHC
Niedokrwistość charakteryzuje się niskim poziomem hemoglobiny. Może to być spowodowane normalnymi stanami zdrowotnymi, takimi jak ciąża lub dieta uboga w żelazo. W rzadkich przypadkach może to być spowodowane chorobami zagrażającymi życiu np. nowotwór. Do czynników, które powodują niski poziom hemoglobiny należą:
- Niska produkcja komórek krwi,
- Proces niszczenia czerwonych krwinek jest szybszy, niż ich produkcja,
- Utrata krwi.
Przyczyny utraty krwi obejmują powstanie ram, owrzodzeń, hemoroidów oraz nowotwory. Może być również spowodowane naturalnymi procesami biologicznym, takimi jak częste oddawanie krwi i menstruacja. Następujące typy niedokrwistości są związane z niskim stężeniem hemoglobiny:
Niedokrwistość konsekwencją niskiego MCHC
Niedokrwistość z niedoboru żelaza
Niedokrwistość wywołana niedoborem żelaza jest stanem, który może być spowodowany dietą ubogą w żelazo lub niezdolnością do wchłaniania żelaza. Kiedy ilość czerwonych krwinek jest niewystarczająca, inne krwinki stają się mniejsze i bledsze.
Niedokrwistość złośliwa
Może to być spowodowane przez nieprawidłową dietę, która wywołuje niedobór witaminy B12. Choroba atakuje również osoby, które nie mogą wchłonąć witaminy B12.
Niedokrwistość aplastyczna
Ten stan chorobowy charakteryzuje się zmniejszoną liczbą czerwonych krwinek, białych krwinek i płytek krwi.
Niedokrwistość hemolityczna
Powstaje, gdy czerwone krwinki są usuwane z organizmu przed końcem ich życia i nie są odpowiednio szybko zastępowane przez szpik kostny.
Inne choroby związane z MCHC
W rzadkich przypadkach niedokrwistość może wskazywać na inne, bardziej poważne choroby. Przede wszystkim chodzi o:
- Nowotwór lub białaczkę,
- Wady szpiku kostnego,
- guzy żołądkowo-jelitowe,
- chorobę nerek i wątroby,
- zaburzenia zapalne.
Choroba nerek może powodować anemię, ponieważ nerki nie są w stanie wyprodukować wystarczającej ilości erytropoetyny. To typ hormonu, który sygnalizuje, że szpik kostny wytwarza czerwone krwinki. Chemioterapia w leczeniu nowotworów może również wpływać na wytwarzanie nowych czerwonych krwinek, co w konsekwencji prowadzi do anemii. Następujące schorzenia medyczne mogą niszczyć krwinki czerwone szybciej, niż można je wyprodukować:
- powiększona śledziona,
- porfiria,
- zakażenie dróg moczowych,
- zapalenie naczyń krwionośnych.
Objawy
Nieznacznie niskie stężenie hemoglobiny nie zawsze powoduje zauważalne objawy i nie zawsze może być oznaką choroby. Niektórzy ludzie nie zdają sobie sprawy, że mają niską hemoglobinę, dopóki nie wykonają rutynowych badań krwi. Do zasadniczych symptomów niskiego poziomu MCHC należą:
- osłabienie i zmęczenie,
- duszności,
- bladość skóry i dziąseł,
- arytmia serca,
- zimne dłonie lub stopy,
- zawroty głowy lub ból głowy,
- problemy z koncentracją,
- ból w klatce piersiowej.
Diagnoza
Istnieje wiele przyczyn anemii. Pierwszym krokiem w opracowaniu planu leczenia jest ustalenie, jaki rodzaj niedokrwistości występuje, oraz ocena jej nasilenia. Test MCHC pomoże wskazać lekarzowi właściwy kierunek leczenia. Niedokrwistość może zostać zdiagnozowana podczas zwykłego badania krwi. Jej wartość jest niepokojąca, gdy jest mniejsza niż 13,5 g na decylitr (g / dL) u mężczyzn lub mniej niż 12,0 g / dl u kobiet. U dzieci prawidłowe wartości hemoglobiny różnią się w zależności od wieku. W diagnozowaniu problemów zdrowotnych związanych z hemoglobiną istotne jest również przeanalizowanie innych parametrów tj.:
- Witamina B12 i kwas foliowy,
- Ferrytyna i nasycenie żelaza.
Kwas foliowy i witamina B-12 pomagają ciału wytwarzać czerwone krwinki. Ferrytyna jest białkiem krwi zawierającym żelazo, podczas gdy nasycenie żelaza jest ilością dostępnego żelaza.
Leczenie
Leczenie niedokrwistości, a więc niskiego poziomu MCHC może obejmować zmiany diety, wprowadzenie suplementów diety, leków lub transfuzję krwi. Niektóre z tych zabiegów mogą być wykonywane tylko i wyłącznie w warunkach szpitalnych.
Ciężka niedokrwistość z niedoborem żelaza może wymagać zastrzyków żelaza, dożylnej terapii żelazem lub transfuzji krwi. Celem jest przywrócenie poziomów czerwonych krwinek, hemoglobiny i żelaza.
Średnio u dorosłych mężczyzn potrzeba 8,7 miligrama (mg), a dorosłe kobiety potrzebują 14,8 mg żelaza dziennie. Po przebytej menopauzie kobiety mogą zmniejszyć spożycie żelaza do 8,7 mg na dobę.
Syntetyczna postać ludzkiego białka erytropoetyny może być czasami stosowana zamiast transfuzji krwi. Ten lek pobudza szpik kostny do wytwarzania większej liczby czerwonych krwinek i do zwiększenia stężenia hemoglobiny.
Chociaż to leczenie zostało zatwierdzone przez światowe instytuty medyczne, to do niektórych zastosowań, takich jak niedokrwistość spowodowana chemioterapią, nie zostało zatwierdzone dla wszystkich rodzajów niedokrwistości. W dalszym ciągu jest zalecane, aby unikać transfuzji krwi.
Zapobieganie
Niektórym rodzajom niedokrwistości można zapobiec, stosując dietę, która ma wystarczającą ilość żelaza, witaminy B12, kwasu foliowego i witaminy C do produkcji zdrowych komórek krwi. Dzięki takiej metodzie, poziomy MCHC znacznie wzrosną i pomogą wyleczyć pewne niedobory.
Czerwone mięso, drób i owoce morza są dobrym źródłem żelaza. Wegetarianie i weganie mogą potrzebować zwiększyć spożycie żelaza, które mogą zdobyć z fasoli, soczewicy, tofu i grochu.
Pomocne mogą być również wzbogacone w żelazo produkty spożywcze. Należą do nich zboża, mleko sojowe i orzechowe oraz niektóre soki pomarańczowe.