Matcha: pochodzenie, właściwości lecznicze, sposób zaparzania

0 187
5/5 - (5 votes)

Matcha nie bez powodu nazywana jest najzdrowszą herbatą świata, ponieważ znajdujące się w niej liczne substancje odżywcze oddziałują w bardzo korzystny sposób na nasze zdrowie. Intensywnie zielony i aromatyczny napój, czyli matcha, to tak naprawdę zielona herbata, tyle że w formie proszku.

Pomimo tego, iż największą popularnością cieszy się ona w Chinach, to jednak coraz częściej można ją spotkać na naszym rodzimym stole. Co jednak warto wiedzieć o tej herbacie, dlaczego warto wprowadzić ją do codziennego menu i w jaki sposób należy ją zaparzać, aby czerpać się jak największą liczbę korzyści?

Tradycyjny japoński rytuał

Matcha to tradycyjna japońska herbata, która stała się popularna dzięki buddyjskim mistrzom Zen, jednak niewiele osób wie o tym, iż tylko w przypadku tego rodzaju herbaty przeprowadza się specjalną ceremonię wpisaną na dobre w japońską kulturę. Pomimo tego, iż matcha uznawana jest za produkt japoński, to jednak sproszkowane liście zielonej herbaty wykorzystywane były już w starożytnych Chinach.

Obecnie w sklepach można bez problemu zakupić matchę, jednak należy uważać, ponieważ na rynku można znaleźć nie tylko oryginalną japońską matchę, ale również chińską podróbkę. W jaki zatem sposób można je od siebie odróżnić? Czytając bardzo dokładnie etykietę, ponieważ tradycyjna matcha pochodzi z rejonów Kioto oraz Aichi.

Czym odznacza się matcha?

Matcha to tradycyjna zielona herbata, jednak w odróżnieniu od np. gunpowder, banchy czy senchy ma ona postać proszku. W jaki jednak sposób ona powstaje? Liście zielonej herbaty po zbiorze poddaje się procesowi suszenia, a następnie są one mielone przy pomocy specjalnych kamiennych młynów.

Dzięki takiemu właśnie procesowi produkcji otrzymany po zaparzeniu napar wykazuje silniejsze działanie niż zielona herbata zaparzana z całych listków.

Jak uprawiana jest matchę?

Matchę od pozostałych gatunków zielonej herbaty odróżnia sposób uprawy, ponieważ krzewy tej herbaty w określonym momencie wzrostu przykrywa się specjalną matą, dzięki czemu zwiększa się produkcja zielonego barwnika, czyli chlorofilu a sama herbata zyskuje znacznie większą liczbę cennych dla zdrowia przeciwutleniaczy.

Pomimo tego, iż cieszy się ona bardzo dużą popularnością w Japonii, to jednak coraz większa liczba Polaków i Europejczyków zaczyna po nią sięgać. Niestety wysokojakościowa matcha nie należy do najtańszych produktów, ponieważ za kilkadziesiąt gramów matchy należy zapłacić nawet 70 zł, to jednak dzięki wysokiemu popytowi jej cena może wkrótce ulec obniżce.

Wartości odżywcze matchy

Matcha to prawdziwa skarbnica cennych dla naszego zdrowia substancji a w szczególności antyoksydantów, które wspomagając walkę z wolnymi rodnikami, pomagają w bardzo skuteczny sposób opóźnić proces starzenia się organizmu.

Oczywiście matchazawiera w swoim składzie identyczne substancje jak każda inna zielona herbata, jednak w dużo większym stężeniu. Co zatem można znaleźć w matchy? Witaminy A, C, E, K, PP, z grupy B, potas, wapń, miedź, cynk, mangan, aminokwasy, flawonoidy, garbniki oraz kumaryny.

Matcha i jej wpływ na zdrowie

Matcha z uwagi na dosyć sporą zawartość antyoksydantów może zapobiec rozwojowi bardzo niebezpiecznych chorób takich jak różnego rodzaju nowotwory, cukrzyca, nadciśnienie, a także zawał serca. Z tego też względu osoby, które z genetycznego punktu widzenia narażone są na rozwój wskazanych powyżej chorób, powinny każdego dnia wypić co najmniej jedną filiżankę magicznego napoju.

Po matchę warto również sięgać w celach profilaktycznych w trosce o to, aby opóźnić w czasie ewentualne ryzyko pojawienia się niebezpiecznych dla zdrowia chorób. Matchą można ponadto zastąpić poranną kawę, ponieważ jest ona od niej zdrowsza, a ponadto dostarcza taką samą ilość pobudzającej kofeiny.

Właściwości odprężające matchy

Matcha podobnie zresztą, jak i inne rodzaje herbat wykazuje właściwości odprężające, ale tylko pod warunkiem jej odpowiedniego przygotowania. W takim przypadku niezwykle ważny jest czas parzenia herbaty. Matcha, którą parzy się do 5 minut, wykazuje działanie pobudzające, natomiast wydłużając ten czas o dodatkowe 3 minuty, uzyskuje się napar o działaniu odprężającym i rozluźniającym.

Filiżankę tak przygotowanej matchy warto wypić przed snem, po całym dniu spędzonym w pracy lub podczas stresujących sytuacji, które w dzisiejszych czasach zdarzają się coraz częściej.

Matcha w walce z nadmiarem kilogramów

Z niezwykłych właściwości matchy mogą skorzystać nie tylko osoby dbające o swoje zdrowie, ale również te, które chciałyby pozbyć się kilku nadprogramowych kilogramów. Znajdujący się w herbacie związek EGCG wspomaga metabolizm, co przekłada się pozytywnie na spadek masy ciała.

Nie należy jednak spodziewać się spektakularnych efektów w postaci utraty kilkunastu kilogramów, jednak aby zobaczyć jakieś efekty (utratę nawet kilku niewielkich kilogramów) warto pamiętać również o aktywności fizycznej, ponieważ bez niej utrata kilogramów jest niezwykle trudna.

Matcha
Kliknij i sprawdź ceny!

W jaki sposób należy zaparzać matchę?

Tradycyjny napój przygotowywany jest ze sproszkowanych liści zielonej herbaty, które należy zalać wodą o odpowiedniej temperaturze, wynoszącej około 70 stopni Celsjusza.

Dzięki temu herbata zachowa wszystkie swoje najcenniejsze właściwości lecznicze, a także niezwykły smak i aromat. Aby jednak przygotować matche w domowym zaciszu należy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych akcesoriów, wśród których można wymienić:

  • matchawan,
  • chashaku,
  • chasen,
  • sitko

Wspomniane powyżej nazwy akcesoriów brzmią dosyć egzotycznie, jednak można je obecnie bez problemu zakupić w każdym sklepie specjalizującym się w sprzedaży herbat z różnych stron świata, a także w wielu sklepach internetowych. Do czego jednak służą poszczególne przedmioty? Matchawan to niewielkie naczynie w kształcie miseczki (zwane również czarką), z którego pije się przygotowaną herbatę.

Chashaku to wykonana z bambusa łyżeczka służąca do nakładania matchy, natomiast chasen to miotełka, która również została wykonana z bambusa i przy jej pomocy można ubijać herbatę, dzięki czemu na jej powierzchni pojawia się charakterystyczna pianka.

Ostatnim niezbędnym przyrządem jest sitko, przez które należy przesiać herbatę, dzięki czemu w napoju nie pojawią się żadne grudki. Jeśli zestaw do zaparzania matchy zostanie już zakupiony (do momentu jego kupna można zaparzyć matchę w tradycyjnym kubku) można przystąpić do przygotowania herbaty. 1 łyżeczkę suszu należy wsypać do miseczki, zalewając ją gorącą wodą (temperatura ok. 70 stopni) i mieszając dosyć szybkim ruchem miotełką, dzięki czemu cały proszek się rozpuści, a na powierzchni napoju pojawi się pianka.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.