Większość kobiet makijaż uważa za podstawową rutynę dnia codziennego. Zaraz po czynnościach pielęgnacyjnych przechodzi do nakładania makijażu. Czasem jest to lekki makijaż tuszujący niedoskonałości, a innym razem makijaż w wersji full glam. Jednak za każdym razem zajmuje sporo czasu i potrzeba do jego wykonania wielu różnych produktów.
A co jakby makijaż był zrobiony już na stałe? Bez problemu można wykonać makijaż permanentny na przykład brwi, kreski na górnej powiece czy konturu ust. Dzięki temu można oszczędzić cenne minuty na spokojne wypicie kawy czy zjedzenie śniadania. Ale czy jest to rozwiązanie naprawdę idealne?
Czym jest makijaż permanentny?
Bardzo wiele osób nie chce robić makijażu na stałe, ponieważ technika jego wykonywania podobna jest do tatuażu. Ale różnica jest zasadnicza. Po pierwsze makijaż permanentny wprowadza się w skórę o wiele płycej niż tatuaż, a po drugie nie używa się barwników chemicznych, a takich zrobionych na bazie ziół, które są mniej inwazyjne. Dlatego też makijaż permanentny utrzymuje się w skórze od 2 do 5 lat, a nie przez całe życie jak ma to miejsce w wypadku tatuażu.
Niestety nie można zrobić pełnego makijażu całe twarzy tą metodą. Jest ona stosowana tylko do makijażu brwi, oczu oraz ust. Dlatego też nawet mając zrobione wszystkie te trzy elementy i tak trzeba będzie korzystać z innych kosmetyków jak na przykład podkład czy tusz do rzęs. Ale warto wiedzieć, że niektóre salony kosmetyczne oferują też wyretuszowanie małych blizn czy przebarwień po trądzikowych tą metodą.
Makijaż zrobiony permanentnie mimo, że jest powszechny i coraz chętniej wybierany jako zabieg estetyczny to wciąż nie jest tani. Jego cena jest nawet wyższa niż tatuażu. Za wykonanie makijażu brwi trzeba zapłacić nawet do 900 złotych, a kontur ust to koszt 600 do 700 złotych. W podobnej cenie będzie zabieg narysowania kreski na górnej powiece.
Kto powinien zdecydować się na makijaż na stałe?
Makijaż permanentny głównie wykonuje się ze względów estetycznych oraz u kobiet, które prowadzą intensywne życie i ze względu na ścieżkę kariery nie mają czasu na makijaż tradycyjny albo też produkty te nie działają za dobrze. Szczególną popularnością taki makijaż cieszy się wśród modelek, prezenterek telewizyjnych czy kobiet uprawiających sporty wodne. Ale może on być ratunkiem dla osób słabo widzących, z powodu choroby pozbawionych brwi i rzęs czy mających nierówne kontury z powodu blizn lub wrodzoną asymetrię ust czy brwi.
Tego typu zabieg ma służyć zatuszowaniu niedoskonałości i podkreśleniu naturalnego wyglądu oczu, ust czy brwi. Można w ten sposób nie tylko wyrównać kontur, ale powiększyć usta czy pokryć je w całości kolorem zbliżonym do naturalnej czerwieni warg. Kreski na powiekach nie muszą być grube i widoczne z daleka, już cienka linia może optycznie zagęścić rzęsy co sprawdzi się u kobiet, które mają ich z natury mało albo są bardzo jasne. Dzięki temu cała oprawa oczu nabierze wyrazistości. Najczęściej jednak koryguje się brwi. Nie tylko ich naturalny kształt i symetryczność, ale też nadaje się im wypełnienia. Ta metoda jest najlepszym rozwiązaniem u osób, które straciły brwi w wypadku lub jako skutek leczenia chemioterapią. Można też zamaskować blizny przecinające brwi i nadać im naturalny wygląd bez defektów skóry.
Okazuje się też, że z powodu stosowania roślinnych barwników makijaż na stałe nie powoduje tak często alergii jak zwykłe kosmetyki do makijażu. Jest więc szansa, że i osoba, która cierpi na różne uczulenia i nie może używać zwykłych produktów do makijażu będzie mogła poddać się temu zabiegowi i uzyskać ładny efekt na kilka lat.
Przeciwwskazania do zabiegu
Oprócz całej gamy wskazań do zrobienia makijażu permanentnego niestety są też liczne przeciwwskazania. Przede wszystkim kobiety w ciąży i karmiące muszą poczekać do zakończenia tego okresu w swoim życiu i dopiero po nim wybrać się na konsultacje w sprawie zabiegu makijażu trwałego. Także osoby z zaawansowaną cukrzycą nie mogą wykonać tego zabiegu kosmetycznego. Dyskwalifikujące są też choroby autoimmunologiczne.
Zakaźne choroby skóry również są powodem odmowy wykonania zabiegu. W wypadku łuszczycy czy łojotokowego zapalenia skóry nie można zrobić makijażu brwi, a przy nużycy oczu. Mimo, że w ten sposób można zakryć pewne niedoskonałości skóry i drobne blizny to niestety nie da się tego typu zabiegu przeprowadzić na miejscach pokrytych bliznowcami.
Jak wygląda zabieg makijażu trwałego?
Przede wszystkim nie w każdym gabinecie kosmetycznym można wykonać ten zabieg. A nawet jeśli jest on oferowany trzeba dokładnie sprawdzić kompetencje osoby, która będzie go robić, ponieważ tylko kosmetyczka – linergistka może wykonać taki makijaż poprawnie, ponieważ jej kwalifikacje poświadczone są co najmniej kursem i zdanym egzaminem, a także doświadczeniem w takiej pracy. Dlatego po pierwsze zapisać się trzeba do linergistki, a nie zwykłej kosmetyczki.
Wybór salonu
Po sprawdzeniu kwalifikacji osoby, która ma wykonać zabieg, linergistka przeprowadza wywiad i wypisuje tzw. kartę konsultacyjną. Ma to na celu przeprowadzenie zabiegu w bezpieczny dla klientki sposób. Poinformować trzeba między innymi o alergiach, chorobach czy jeśli taki zabieg był już przeprowadzany o jego efektach i np, długości utrzymania się pigmentu w skórze.
Kolor i kształt makijażu
Kolejno przechodzi się do projektowania koloru i kształtu makijażu tak, aby np. kontur ust był zgodny z oczekiwaniami, a jego kolor dopasowany do naturalnego koloru ust. Linergistka dosłownie rysuje takie projekt i dobiera wraz z klientką kolorystykę. Aby zabieg był komfortowy używa się miejscowego znieczulenia np. w żelu, dzięki temu nie odczuwa się bólu, a jedynie efekt drapania po skórze. Podczas zabiegu pigment wprowadzany jest tuż pod skórę na głębokość około 0,3-0,8 mm. A same specyfiki to ziołowe barwniki, które są bezpieczne dla zdrowia.
Czas trwania
Sam zabieg pigmentacji może trwać od pół godziny do godziny na jeden obszar. Linergistka stara się jak najdokładniej wprowadzać barwnik igłą w danym obszarze dlatego długość zabiegu jest uzależniona od jego wielkości czy też ilości pracy przy np. tuszowaniu drobnych blizn. Po zabiegu w naskórku zostaje nadmiar pigmentu, który będzie złuszczał się przez kilka dni. Dlatego też zaraz po zabiegu kolorystyka jest o wiele mocniejsza od zakładanej, ale spokojnie po złuszczeniu się naskórka pojawi się wybrany przez klientkę kolor.
Pielęgnacja po zabiegu
Po zabiegu potrzebna jest szczególna pielęgnacja skóry, a także nakładanie przepisanego kremu dermatologicznego, którego zadaniem jest przyspieszenie procesu gojenia skóry. Czasem potrzebna jest korekta efektu, ale wykonuje się ją dopiero po około miesiącu od zabiegu, a w międzyczasie skóra się regeneruje i dochodzi do siebie. Dlatego też przez około 6 tygodni trzeba unikać ostrego słońca, a skórę myć delikatnymi preparatami nawilżającymi. Dobrze przeprowadzony zabieg zapewnia efekt na kolejne 2 do 5 lat.
Czy ten zabieg jest bezpieczny?
Zdecydowanie tak, jeśli przeprowadzany jest przez licencjonowaną i doświadczoną linergistkę. Nie warto pokusić się na bardzo niską cenę w zwykłym gabinecie kosmetycznym, gdzie takiej osoby nie znajdziemy. Za doświadczeniem idzie jakość i precyzja wykonania zabieg. Sam zabieg może być bolesny mimo zastosowania kremu znieczulającego, ale ból czy opuchlizna po zabiegu powinny zniknąć w ciągu kilku godzin.
Jeśli zabieg został przeprowadzony w sterylnych warunkach to nie ma prawa dojść do zakażenia. Ponieważ przy makijażu trwałym stosuje się ziołowe barwniki to do reakcji alergicznych dochodzi niezwykle rzadko, ale jeśli już taką przeszliśmy obligatoryjnie trzeba o tym powiedzieć przed zabiegiem. Dlatego tak ważne jest, aby w kwestionariuszu podać jak najbardziej rzetelne informacje na temat swojego zdrowia czy alergii skórnych, bowiem poddanie się zabiegowi podczas np. leczenia opryszczki lub zakażeń bakteryjnych może być groźne dla zdrowia całego organizmu, a nie tylko rzutować na efekt makijażu permanentnego.