Macierzanka: charakterystyka, właściwości, zastosowanie

0 614
5/5 - (5 votes)

Macierzanka piaskowa to roślina, której cenne właściwości lecznicze wykorzystywane były już setki lat temu w tradycyjnej medycynie naturalnej, jednak wiele osób aż po dziś dzień sięga po tę niezwykłą roślinę. Macierzanka dosyć blisko spokrewniona jest z tymiankiem, dlatego też nie ma się w zasadzie czemu dziwić, iż swoim aromatem łudząca przypomina tę przyprawę.

Z uwagi na cenne właściwości lecznicze znalazła zastosowanie nie tylko w medycynie, ale również w kuchni, jednak warto również wiedzieć o tym, iż zalety tej rośliny zostały docenione przez przemysł perfumeryjny. W jaki jednak sposób można na łące rozpoznać macierzankę, jakie cenne dla zdrowia właściwości płyną z jej stosowania i czy można dodawać ją do przygotowywanych na co dzień potraw?

Charakterystyka macierzanki

Macierzanka to wieloletnia roślina, którą można spotkać głównie na łąkach oraz polach, jednak coraz częściej hodowana jest również w przydomowych ogródkach. Osiąga wysokość około 10-30 cm, ma dosyć drobne fioletowo-różowe kwiaty a jej łodyga pokryta jest gęsto drobnymi listkami. Roślina kwitnie od czerwca do października i wydziela dosyć charakterystyczny i intensywny zapach (zwłaszcza po roztarciu).

Do Polski dotarła wprost z terenów Morza Śródziemnego, jednak dosyć dobrze radzi sobie w naszym klimacie. W macierzance znajduje się wiele bardzo cennych substancji, które zostały docenione zarówno przez przemysł kosmetyczny, jak i perfumeryjny. Olejek eteryczny z macierzanki dodawany jest do wielu perfum, wzbogacając tym samym ich zapach.

Kiedy można zbierać macierzankę?

Macierzanka to typowa roślina lecznicza, która pomaga uporać się z wieloma bardzo nieprzyjemnymi dolegliwościami. Surowcem leczniczym są przede wszystkim kwitnące pędy rośliny, które można zbierać w pogodne i suche dni najlepiej na początku kwitnienia macierzanki. W jaki jednak sposób należy zbierać ziele macierzanki? Najważniejsze jest to, aby kwitnące pędy ścinać na odpowiedniej wysokości tak, aby surowiec pozbawiony był całkowicie tego, co bezwartościowe, czyli zdrewniałych łodyg.

Kolejnym bardzo ważnym etapem jest suszenie ściętych pędów, które najlepiej rozłożyć na papierze w zacienionym i przewiewnym pomieszczeniu (należy zadbać o to, aby nie było w nim zbyt wilgotno, ponieważ roślina, zamiast się ususzyć, może jedynie zgnić).

Macierzanka na problemy układu pokarmowego

Macierzanka w ziołolecznictwie wykorzystywana była już setki lat temu do walki z chorobami układu pokarmowego, a także do oczyszczania organizmu ze zbędnych produktów przemiany materii oraz toksyn. Obecnie coraz większa liczba osób zaczyna dbać o swoje zdrowie, a podstawowym krokiem ku temu jest oczywiście usunięcie z organizmu tego, co niepotrzebne.

Z tego też względu warto wprowadzić do codziennego menu herbatkę z macierzanki, która nie tylko pomoże oczyścić organizm z toksyn, ale dodatkowo upora się z takimi dolegliwościami trawiennymi jak niestrawność, wzdęcia, zaparcia, biegunka oraz bóle brzucha. Regularne picie wspomnianej herbatki wspomoże prawidłowe funkcjonowanie wątroby, poprzez zwiększenie produkcji soków trawiennych.

Macierzanka w walce o zdrowe oskrzela

Macierzanka wykazuje bardzo silne właściwości wykrztuśne, dlatego też sprawdza się idealnie podczas infekcji dróg oddechowych. Dzięki temu, iż pobudza ruchy rzęsek nabłonka dróg oddechowych, a także stymuluje produkcję śluzu, to pomaga w bardzo skuteczny sposób pozbyć się bardzo męczącego suchego kaszlu. Ś

wieży napar z ziela macierzanki działa na nasze drogi oddechowe odkażająco, a także pomaga dokładnie je oczyścić, dlatego też powinny po niego sięgać nie tylko osoby zmagające się z objawami przeziębienia i grypy, ale również palacze. Warto również wiedzieć o tym, iż substancje znajdujące się w macierzance wykazują właściwości antybakteryjne, dlatego też napar z rośliny, to świetne remedium na ból gardła, a także na różnego rodzaju stany zapalne dziąseł i zębów.

Macierzanka na wzmocnienie organizmu

Przy pomocy naparu z macierzanki można w bardzo skuteczny i prosty sposób wzmocnić organizm, dlatego też osoby, które każdego dnia czują się zmęczone, mają problemy z pamięcią i koncentracją, a także brakuje im energii do działania, powinny na stałe wprowadzić do swojego menu ziele macierzanki.

Po napar z tej rośliny najlepiej sięgać tuż przed snem, jednak aby zapewnić swojemu organizmowi energię na cały dzień, warto zastąpić nim poranną kawę lub herbatę.

Macierzanka na kobiece problemy

Bóle menstruacyjne bywają bardzo nieprzyjemne, zwłaszcza pierwszego oraz drugiego dnia okresu, dlatego też każda kobieta, która w tym czasie cierpi, zamiast sięgać po tabletkę przeciwbólową, powinna zamienić ją na herbatkę z macierzanki.

Roślina wykazuje bowiem właściwości przeciwzapalne oraz rozkurczające, dlatego też przyczynia się do eliminacji silnego bólu w trakcie miesiączki.

Leczniczy napar z macierzanki

Z ziela macierzanki można przygotować nie tylko leczniczy napar do picia, ale również napar do kąpieli. W przypadku problemów z układem pokarmowym, w przebiegu przeziębienia lub grypy, a także podczas silnego bólu brzucha 1 łyżkę ziela macierzanki należy zalać szklanką wrzącej wody, zaparzając całość pod przykryciem przez około 15 minut.

Tak przygotowaną herbatkę należy pić trzy razy dziennie przed posiłkiem (jeśli macierzanka ma działać wykrztuśnie) lub po posiłku (jeśli ma poprawić trawienie).

Lecznicza kąpiel z ziela macierzanki

Taka kąpiel pomaga załagodzić nerwobóle, wspomaga leczenie zmian trądzikowych, wzmacnia organizm, a także pomaga się zrelaksować. W jaki jednak sposób należy ją przygotować?

Składniki:

  • 200 g ziela macierzanki,
  • 3-4 litry wrzącej wody

Sposób przygotowania:

Ziele macierzanki należy zalać wrzącą wodą, odstawiając następnie na 20 minut (pod przykryciem) do naciągnięcia. Tak przygotowany napar należy wlać do wanny, wypełniając ją następnie odpowiednią ilością wody o temperaturze nieprzekraczającej 38 stopni Celsjusza (potrzeba tyle wody, aby przykryła ona całe ciało). W tak przygotowanej kąpieli należy zanurzyć się na około 15 minut i gotowe.

Macierzanka
Kliknij i sprawdź ceny!

Macierzanka w kosmetyce

Okłady z zaparzonego ziela macierzanki sprawdzają się idealnie w przypadku takich skórnych problemów, jak owrzodzenia, ukąszenia owadów, czy też oparzenia.

Z uwagi na fakt, iż roślina działa przeciwzapalnie oraz antybakteryjnie, to można na jej bazie przygotować tonik do pielęgnacji skóry tłustej oraz trądzikowej.

Zastosowanie macierzanki w kuchni

Macierzanką można z powodzeniem zastąpić tymianek, dodając ją następnie do potraw mięsnych, rybnych, a także jako dodatek do sosów, sałatek, marynat oraz dressingów.

Świeże ziele macierzanki charakteryzuje się dosyć intensywnym zapachem i smakiem, dlatego też należy pamiętać o tym, aby nie dodawać jej w zbyt dużych ilościach do potraw, ponieważ może zdominować ich smak.

W kuchni najlepiej sprawdza się ususzone ziele macierzanki, które w niewielkich ilościach pomoże podkreślić niezwykły smak każdej przygotowywanej potrawy.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.