Łosoś pieczony- Sprawdzone i szybkie przepisy na obiad, kolację oraz lunch
Łosoś to jedna z najzdrowszych i najsmaczniejszych ryb. To jedna z najchętniej kupowanych ryb przez konsumentów. Na półkach polskich sklepów można spotkać aż trzy jej odmiany- łosoś norweski, łosoś bałtycki oraz łosoś pacyficzny. Warto więc zapoznać się z wartościami odżywczymi oraz pysznymi przepisami na pieczonego łososia!
Łosoś- Co to jest?
Łosoś to ukochana przez polaków ryba. Gości na wielu stołach polskich domów. Cena tej ryby jest wyższa, niż ryb innych gatunków, takich jak na przykład dorsz, czy miruna, jednak jej smak oraz korzyści zdrowotne są bez wątpienia jej warte. Można zakupić go w formie wędzonej, mrożonej oraz w pusztach pod postacią dań gotowych. Większość ludzi preferuje pieczoną postać tej ryby. Czy łosoś to ryba, która warto jeść, czy raczej unikać?
Łosoś- Źródło białka
W każdym gatunku łososia znaleźć można pełnowartościowe białko. Warto podkreślić, że w 100 gramach ryby znajdzie się około 20 g białka! Nie ma tutaj znaczenia gatunek ani hodowla. Łosoś to idealny pokarm dla kulturystów, ponieważ zawiera on cenne składniki egzogenne, wchodzące w skład BCAA- leucyna, izoleucyna oraz walina. Dzięki temu tkanka mięśniowa będzie przyrastać dużo szybciej, a ciało będzie wyglądało wręcz imponująco.
Łosoś- Źródło kwasów tłuszczowych
Łosoś to ryba tłusta, dlatego osoby pozostające na diecie powinny ograniczać lub dokładnie ważyć ilość tej ryby przed spożyciem. Oczywiście kaloryczność jest uzależniona od miejsca pozyskiwania, gdyż łososie łowione na wolności są mniej kaloryczne, niż te z hodowli. Łososie zawierają cenne kwasy Omega-3 i Omega-6, dzięki którym:
- Normalizuje się ciśnienie krwi,
- następuje działanie przeciwzakrzepowe,
- zmniejszone zostaje ryzyko choroby wieńcowej serca,
- zmniejszone zostaje ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2,
- układ immunologiczny działa na zwiększonych obrotach,
- ustają objawy depresji,
- skóra staje się promienna i gładka.
Łosoś pieczony- Sprawdzone i szybkie przepisy!
Do pracy- Sałatka z pieczonym łososiem, chili oraz świeżym ananasem
Składniki:
- 300-350 g filetu z łososia,
- ostra papryczka chili,
- sałata rzymska,
- sałata roszponka,
- 1/2 ananasa,
- kolendra,
- 2 łyżki: sosu sojowego, syropu klonowego, soku z limonki.
Sposób przygotowania:
Łososia należy oczyścić oraz oderwać ciemną jego część pod spodem. Następnie należy go opłukać, osuszyć oraz pokroić w kostkę (około 1,5 cm) i włożyć do naczynia, po czym skroić całość sokiem z limonki, sosem sojowym. Marynować pod przykryciem około 15 minut, po czym piec w piekarniku do 190 stopni Celsjusza około 13 minut. Ananasa następnie pokroić w plastry, wyciąć skórkę oraz wykroić miąższ i pokroić go w kostkę. Dodać papryczkę bez ziaren (ilość w zależności od preferencji). Łososia należy wymieszać z kolendrą oraz sałatami. Dodać ananasa i pokropić syropem klonowym
Obiad- Pieczony łosoś z sosem curry
Składniki:
- 350 g łososia wraz ze skórką,
Marynata do łososia:
- Ok. 4 łyżki sosu sojowego,
- ok. 2 łyżki syropu klonowego,
- 3 łyżeczki soku z limonki lub cytryny
Sos curry:
- 200 ml mleka kokosowego,
- 1 czubata łyżeczka cukru,
- 1 łyżka sosu rybnego,
- 1,5 łyżeczki czerwonej pasty curry
Ryż i fasolka
- Ok. 100 g ryżu długoziarnistego,
- 200 g mrożonej lub świeżej fasolki szparagowej,
- świeża kolendra (opcjonalnie).
Sposób przygotowania
Łososia dokładnie opłukać i wysuszyć z pomocą papierowego ręcznika. Do wcześniej przygotowanego naczynia żaroodpornego należy dodać marynaty i wymieszać, a na to położyć łososia ciemną skórą do góry. Naczynie wstawić do piekarnika, nastawić temperaturę około 190 stopni Celsjusza i piec bez przykrycia 18 minut. Po tym czasie należy ostrożnie zdjąć z łososia skórę i wszelkie pozostałości po ciemnej części, przewrócić rybę na drugą stronę. Sos zostanie wykorzystany do ryżu oraz fasolki. Ryż należy ugotować w lekko osolonej wodzie niecałe 10 minut. Po upływie czasu należy ryż opłukać, odcedzić i wysypać ponownie do garnka. Fasolkę należy gotować oddzielnie około 5 minut, a następnie dodać ją na ryż. Całość pokropić sosem uzyskanym podczas pieczenia łososia, wymieszać i podgrzać przed podaniem. W osobnym rondelku należy umieścić pastę curry i łyżkę mleka kokosowego. Gotować około minuty i dodać do tego resztę mleka. Zagotować i doprawić cukrem oraz sosem rybnym. Całość gotować do momentu aż wszystko zgęstnieje. Na talerzu umieścić ryż, fasolkę, na to położyć łososia i polać sosem curry. Do dekoracji warto dodać świeżej kolendry.
Obiad (propozycja 2)- Pieczone paluszki z łososia dla niejadków
Składniki:
- Ok. 600 g filetu z łososia,
- bułka tarta, mąka (do obtoczenia paluszków),
- 1 łyżeczka startej skórki cytryny na drobnych oczkach,
- 2 jajka,
- sól,
- 3 łyżki oliwy extra virgine.
Sposób przygotowania:
Piekarnik należy rozgrzać do temperatury 180 stopni Celsjusza i włożyć blaszkę. Z łososia wyciąć ości pęsetą oraz oczyścić filet z ciemnej skóry. Całość oprószyć solą i pokroić w paski o szerokości około 2 cm. Na jednym talerzu należy umieścić bułkę tartą wraz ze skórką z cytryny, a na drugim mąkę. W 3 talerzy należy roztłuc jajka. Paluszki z łososia obtoczyć w mące, jajku i bułce tartej. Wyjąć z piekarnika umieszczoną uprzednio tackę, polać ją oliwą, a na niej umieścić paluszki, które dokładnie obtaczamy oliwą z tacy. Paluszki odsunąć od siebie i piec na górnej półce w piekarniku i piec około 10 minut. Jeżeli piekarnik ma opcję grilla, wówczas warto paluszki umieścić jeszcze wyżej i piec jeszcze 4 minuty do zarumienienia się panierki. Paluszki można podawać wraz z ugotowanymi ziemniakami lub frytkami oraz surówką z kapusty.
Kolacja- Łosoś pieczony w papilotkach z imbirem oraz jarmużem lub szpinakiem
Składniki:
- 2 liście jarmużu lub szpinaku,
- 2,5 łyżki soku z limonki lub cytryny,
- 2 łyżki świeżo startego imbiru,
- 2,5 łyżki sosu sojowego,
- 1 łyżka oleju sezamowego,
- 2 łyżeczki syropu klonowego,
- papier do pieczenia, folia aluminiowa (do pieczenia).
Sposób przygotowania:
Jarmuż lub szpinak należy opłukać po zimną wodą i odciąć od liści twarde łodygi. Listki należy umieścić w miseczce oraz skropić sokiem z limonki i sosem sojowym (pół łyżki). Skórę z łososia należy odciąć, następnie łososia opłukać i pokroić na dwa filety. Umieścić filety w misce, dodać starty imbir, około 2 łyżek soku z limonki oraz syrop klonowy w połączeniu z sosem sezamowym. Zamarynowanego łososia należy odstawić i odczekać około godziny. Piekarnik należy rozgrzać do temperatury 190 stopni Celsjusza. Na blaszce od piekarnika umieścić folię aluminiową, a na niej po kawałkach papieru do pieczenia. Na to należy położyć łososia, zamarynowane wcześniej liście jarmużu lub szpinaku i polać resztą marynaty. Papier przykryć i utworzyć z obu filetów osobne paczuszki z listkami i marynatą wewnątrz, po czym piec około 19 minut.
Czy kobiety w ciąży mogą jeść łososia?
Bez względu na miejsce pochodzenia, łosoś to ryba niezanieczyszczona związkami rtęci, dlatego jest to potrawa w pełni bezpieczna dla kobiet w ciąży oraz dla kobiet karmiących piersią. Spożywanie tej ryby należy jednak ograniczyć do 340 g tygodniowo. Ryba ta jest bardzo ważna dla rozwoju układu nerwowego płody, gdyż zawiera kwasy Omega-3.