Laryngolog: czym się zajmuje i kiedy warto do niego pójść?
Laryngolog to lekarz specjalista posiadający naprawdę szeroki zakres kompetencji. Do zadań laryngologa należy między innymi diagnostyka oraz leczenie różnego rodzaju chorób, infekcji oraz stanów zapalnych występujących w obrębie uszu, nosa oraz gardła. Sam wyraz otolaryngologia(tak brzmi pełna i poprawna nazwa specjalizacji lekarza laryngologa) pochodzi ze złożenia kilku wyrazów pochodzenia greckiego, a więc otos(ucho), rhinos(nos) oraz laryngos(gardło czy też krtań). Można więc powiedzieć, że cały zakres kompetencji czy też specjalizacji lekarza laryngologa zawiera się już w samej nazwie tej gałęzi medycyny.
Lekarz specjalista nie taki groźny
Bardzo często uważa się, że lekarz specjalista laryngolog powinien być odwiedzany tylko w określonych przypadkach, a mianowicie w podejrzeniu występowania oraz przebiegu chorób lub schorzeń, których leczenie oraz diagnostyka wykracza poza kompetencje lekarza pierwszego kontaktu.
Warto jednak zdawać sobie sprawę, że taki pogląd jest jak najbardziej błędny. Oprócz bowiem leczenia istniejących już schorzeń czy chorób lekarz specjalista laryngolog jest również kompetentny do przeprowadzania profilaktycznych badań obszaru gardła, nosa oraz uszu. Regularne wizyty kontrolne u lekarza laryngologa często pozwalają na wczesne wykrycie oraz efektywne leczenie wielu poważnych chorób, w tym między innymi zmian o charakterze nowotworowym lub przednowotworowym. Chociaż regularne wizyty kontrolne u lekarza specjalisty laryngologa są rozwiązaniem zalecanym wszystkim pacjentom, to jednak istnieją również grupy osób, które koniecznie powinny co pewien czas odwiedzać tego specjalistę.
Czym dokładnie zajmuje się lekarz specjalista laryngolog? Jaki jest zakres kompetencji laryngologa oraz w jakich wypadkach szczególnie warto zdecydować się na regularne wizyty o charakterze kontrolnym? Przyjrzymy się tej kwestii nieco dokładniej i postarajmy się udzielić odpowiedzi na powyższe pytania.
Laryngolog: czym się zajmuje oraz jaki jest obszar jego kompetencji?
Jak wspominano, zakres kompetencji lekarza specjalisty laryngologa zawiera się już, w ogólnych zarysach, w samej nazwie tej specjalizacji. Przypomnijmy więc, że do przedmiotów zainteresowania ze strony lekarza specjalisty, jakim jest laryngolog należą przede wszystkim trzy obszary naszego organizmu, a mianowicie:
- 1. Gardło(w tym także język, podniebienie oraz jama ustna)
- 2. Nos
- 3. Uszy
Oczywiście, ten ogólny spis zakresów kompetencji lekarza specjalisty laryngologa bynajmniej nie jest wystarczający. Mówiąc bardziej precyzyjnie, do zakresu kompetencji lekarza specjalisty laryngologa należy diagnostyka oraz leczenie między innymi takich jednostek chorobowych, jak zaburzenia słuchu, ciało obce w uchu, podejrzenie wrodzonej lub nabytej wady słuchu, poważniejsze stany zapalne gardła, problemy z tchawicą, krtanią lub innymi narządami znajdującymi się w obrębie gardła, podejrzenie zmian nowotworowych usytuowanych w okolicach gardła, nosa lub uszu, nieżyt nosa, podejrzenie nieprawidłowej budowy przegrody nosowej i wiele innych.
Co ważne, do kompetencji lekarza specjalisty laryngologa należy również chirurgia szczękowa a także diagnostyka oraz leczenie(w tym leczenie chirurgiczne) problemów z gruczołami ślinowymi(śliniankami), chorób występujących w obrębie języka oraz zatok przynosowych.
Chrapanie to często spotykana dolegliwość, której leczeniem również zajmuje się lekarz laryngolog. Nieleczone chrapanie może prowadzić do groźnych dla zdrowia bezdechów. Warto przy tym wspomnieć, że na stronie przychodni laryngologicznej Mille Medica z Warszawy można zamówić pakiet DobraNoc, dzięki któremu możliwe jest zbadanie czy podczas snu występują bezdechy.
Do podspecjalizacji, które wchodzą w skład szeroko rozumianej otolaryngologii zaliczają się:
- otologia
- chirurgia podstawy czaszki
- audiologia
- otolaryngologia dziecięca
- foniatria
- rynologia
- neurootologia
- westybulologia
- onkologia laryngologiczna
W praktyce oznacza to więc, że poszczególne jednostki chorobowe występujące na przykład w obrębie uszu, problemów ze słuchem, narządu głosu lub nosa oprócz samej wizyty u lekarza specjalisty, jaki jest laryngolog, mogą wymagać również konsultacji a następnie leczenia u lekarza będącego specjalistą w którejś z wymienionych powyżej poddziedzin otolaryngologii.
Laryngolog: kiedy i dlaczego warto regularnie odwiedzać tego specjalistę?
Jak wspominano, oprócz leczenia już zaistniałych chorób oraz dolegliwości lekarz specjalista laryngolog jest również kompetentny do przeprowadzania badań kontrolnych o charakterze profilaktycznym. Jest to szczególnie wskazane między innymi w przypadku takich grup pacjentów, jak osoby młode oraz dzieci, osoby o wysokiej podatności na stany zapalne gardła, nosa lub uszu a także osoby regularnie pijące alkohol i/lub palące papierosy.
W przypadku dzieci oraz osób młodych regularna profilaktyczna opieka ze strony lekarza specjalisty laryngologa pozwala na wczesne wykrycie na przykład nieprawidłowej budowy przegrody nosowej, problemów ze słuchem lub różnego rodzaju nieprawidłowości występujących w obrębie gardła. Odpowiednio wczesne wykrycie na przykład wady słuchu lub nieprawidłowej budowy przegrody nosowej pozwala na szybsze podjęcie leczenia, co w przypadku dzieci oraz osób młodych ma bardzo duży wpływ na skuteczność oraz efekty terapii.
Kiedy pójść?
W przypadku osób palących papierosy i/lub pijących alkohol lekarz specjalista laryngolog jest w stanie odpowiednio wcześnie rozpoznać potencjalnie niebezpieczne zmiany na przykład w obrębie gardła, dzięki czemu ewentualne leczenie daje o wiele większe szanse sukcesu, niż terapia podjęta w późniejszych stadiach choroby.
To jednak nie wszystko. Wiele obecnie mówi się o tym, że nowotwory jamy ustnej oraz gardła aktualnie coraz częściej dotyczą również osób młodych, które nie piją alkoholu ani nie palą papierosów. Ten stan rzeczy jest związany z coraz powszechniejszym występowaniem wirusa HPV. Jak wiadomo, wirus ten jest odpowiedzialny przede wszystkim za nowotwory szyjki macicy występujące u kobiet. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że niektóre szczepy wirusa HPV(łącznie jest ich około 100) mogą również powodować nowotwory w obrębie jamy ustnej lub gardła. Do zakażenia dochodzi najczęściej przez uprawianie seksu oralnego, rzadziej przez pocałunki lub inną formę aktywności seksualne. Infekcja bardzo często przebiega właściwie bez występowania specyficznych objawów. Z tego powodu, lekarz specjalista laryngolog będzie dla nas przydatny również wówczas, gdy podejrzewamy, że możemy być nosicielami wirusa HPV.
Laryngolog: jak często należy go odwiedzać?
Częstotliwość wizyt u lekarza specjalisty, jakim jest laryngolog, każdorazowo zależy od indywidualnej specyfiki danego przypadku a także zaleceń konkretnego lekarza. W przypadku wizyty o charakterze profilaktycznym i zapobiegawczym najczęściej zaleca się wykonywanie badań co 6 lub, ewentualnie, co 12 miesięcy. W trakcie badania należy poprosić lekarza o dokładne przebadanie całego obszaru gardła, jamy ustnej, nosa oraz uszu. W ten sposób zwiększamy nasze szanse na odpowiednio wczesne wykrycie jakichkolwiek potencjalnie niebezpiecznych zmian.
Podsumowanie
Jak widać, lekarz specjalista laryngolog to wbrew obiegowemu przekonaniu nie tylko medyk od „chorób gardła i uszu”. W skład specjalizacji znanej jako otolaryngologia wchodzi wiele innych, szczegółowych elementów a regularne wizyty kontrolne u laryngologa stanowią rekomendowany sposób między innymi w zakresie profilaktyki przeciwnowotworowej.
Leczenie laryngologiczne jest w Polsce refundowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Jeżeli jednak mamy problem z dostępem do lekarza lub też odnosimy wrażenie, że leczący nas z państwowych środków laryngolog nie jest odpowiednio kompetentny, warto skorzystać z wizyty prywatnej, najlepiej u lekarza posiadającego tytuł naukowy, dobrą renomę oraz duże doświadczenie.