Kupić, sprzedać czy wynająć – co się najbardziej opłaca. Tendencje łódzkiego rynku nieruchomości

Kitchen brass utensils, chef accessories. Hanging kitchen with white tiles wall and wood tabletop.Green plant on kitchen background side view
0 38
Rate this post

Tempo rozwoju Łodzi zadziwia – zarówno krajowych, jak i zagranicznych inwestorów, i przyciąga coraz więcej kapitału do miasta. Tak, ten potężny ośrodek gospodarczy, węzeł komunikacyjny, siedziba wielu firm i uczelni wyższych o światowej renomie cieszy się coraz większą popularnością jako destynacja do przeprowadzki bądź też ulokowana kapitału.

W obrębie miasta powstają nowe kompleksy mieszkalne, w tym realizowane na potrzeby inwestycyjne, a popyt na mieszkania wciąż przerasta podaż.

Co się najbardziej opłaca w 2022 roku – kupić nowe mieszkanie w Łodzi, sprzedać czy wynajmować? Odpowiadamy w dzisiejszym digescie.

Kupić nowe mieszkanie w Łodzi – gdzie, za ile, jakie

Na terenie Łodzi obecnie działa ponad 80 firm deweloperskich – mimo to, one nie zawsze są w stanie nadążyć za popytem, jaki cechuje łódzką mieszkaniówkę.

W Łodzi powstają bardzo różnorodne inwestycje na każdą kieszeń – a te najdroższe i prestiżowe kosztują tyle, co zwykłe mieszkanie w Warszawie.

Jeśli planujesz zakup własnego mieszkania w Łodzi, na pewno ciekawi Cię:

  • jakie są oferty na rynku pierwotnym;
  • i w jakiej części miasta można kupić lokum w przystępnej cenie.

Najtaniej kupimy takie nieruchomości, jak:

  • mieszkania w nowoczesnych inwestycjach wielorodzinnych w obrębie takich dzielnic, jak Polesie, Bałuty, Górna, Rokicie, Złotno i innych;
  • mieszkanie w niektórych inwestycjach położonych na Śródmieściu;
  • segmenty w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej;
  • lokale w obrębie kompleksów wykonanych w koncepcji willi miejskich.

Nieco droższe są inwestycje o podwyższonym standardzie i dodatkowych udogodnieniach, lub też kompleksy położone w bezpośrednim sąsiedztwie centrum.

Dużo nowych inwestycji powstaje też na przedmieściach Łodzi – w podmiejskich wsiach i miasteczkach. Takie kompleksy z reguły wyróżniają się kameralnością i są najbardziej przystępne cenowo. Są często wybierane przez młode rodziny z dziećmi.

Czy warto sprzedawać nieruchomości w 2022 roku?

Na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi nie udzielimy – możemy tylko podsumować, co sądzą na ten temat eksperci i wyciągnąć wnioski z przeglądu tendencji rynkowych.

Toteż w ciągu ostatnich lat bardzo istotnie wzrosła liczba osób inwestujących w mieszkania – bowiem rynek nieruchomości jest jednym z najstabilniejszych sektorów gospodarki, a ponadto wyróżnia się niesłabnącym wzrostem. W dużych miastach Polski dochodzi do kilkunastoprocentowych wzrostów cen mieszkań w skali roku! I Łódź nie jest wyjątkiem.

Dla właściciela nieruchomości oznacza to, że już po upływie kilku lat może wygenerować więcej dochodu od sprzedaży lokalu, a przez te lata skutecznie wynajmować mieszkanie i pozyskiwać stabilny dochód pasywny.

Jeśli sprzedaż mieszkania jest jednak koniecznością – też nie będziemy stratni, gdyż obecnie rynek wtórny pod względem drożyzny wcale nie ustępuje pierwotnemu, zwłaszcza gdy chodzi o atrakcyjne lokalizacje na mapie miasta.

Wynajem w Łodzi – oferty i możliwości

Łódź to miasto przyciągające studentów i osoby czynne zawodowo oraz poszukujące lepszej pracy – a to główne grupy zapewniające popyt na wynajem długoterminowy. Dla właścicieli mieszkań to dobra wiadomość – bo lokal zawsze będzie generował stały dochód.

Obecnie ceny wynajmu w Łodzi są dość umiarkowane – zwłaszcza w porównaniu do Warszawy czy Krakowa, ale stawki powoli, lecz stabilnie idą w górę. A więc czy warto inwestować w wynajem mieszkania, jeśli chcesz przeprowadzić się do Łodzi na stałe?

Grupa ekspertów przeprowadziła interesujące zestawienie – wyliczyła średnie wydatki na wynajem oraz ich stosunek do rat kredytów hipotecznych. Okazało się, że średnio 23 lata wynajmu kosztuje tyle co własne mieszkanie. Biorąc pod uwagę to, że kredyt hipoteczny i tak zaciągamy na mniej więcej 20 lat, a ceny wynajmu bardzo szybko idą w górę – wygra ten, kto kupił mieszkanie na kredyt. Poza tym, w 2022 roku ruszył program rządowego wsparcia Mieszkanie Bez Wkładu, który przewiduje gwarantowanie kredytów mieszkaniowych oraz dodatkowe korzyści dla rodzin z dziećmi.

Poniższy tekst został stworzony przez zespół portalu Korter, który wywodzi się z Ukrainy – główna strona projektu (lun.ua) specjalizuje się w ukraińskim rynku nieruchomości. Nasz zespół, który w 85 % składa się z Ukraińców i Ukrainek, nie przestaje pracować i rozwijać się na polskim rynku, a także wspierać ukraińską gospodarkę w tym trudnym dla nas czasie. Dziękujemy za wsparcie.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.