Kubeczek menstruacyjny: charakterystyka, zakładanie, dezynfekcja, zalety i wady

0 340
5/5 - (5 votes)

Miesiączka to niestety nieodłączny element życia każdej kobiety, który co miesiąc komplikuje życie, jednak sięgając po odpowiednie środki higieniczne, można sobie w skuteczny sposób pomóc z tym problemem.

Jeszcze do niedawna większość kobiet sięgała głównie po podpaski i tampony, jednak od pewnego czasu rosnącą popularnością zaczyna cieszyć się kubeczek menstruacyjny. Produkt ten to bardzo ekonomiczne rozwiązanie, z którego można korzystać nawet przez kilka lat, jednak czym tak naprawdę jest wspomniany kubeczek i w jaki sposób należy go używać?

Czym jest kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny wydaje się sporą nowością w ginekologii, jednak został wynaleziony przez nieznaną kobietę na początku XX wieku. Niestety początkowo nie cieszył się zbyt dużą popularnością aż do 2001 roku, gdy został spopularyzowany przez pewną Brytyjkę. Czym jednak jest wspomniany kubeczek? Kubeczek menstruacyjny to niewielki pojemnik, który produkowany jest z medycznego silikonu i który należy włożyć wprost do wnętrza pochwy.

Dzięki temu produktowi, w którym zbiera się krew menstruacyjna, można w skuteczny sposób uniknąć ewentualnych podrażnień, które dosyć często pojawiają się w trakcie noszenia tamponów oraz podpasek. Bardzo dużą zaletą takiego rozwiązania jest również fakt, iż kubeczki menstruacyjne dostępne są w różnych rozmiarach, dzięki czemu każda kobieta z pewnością znajdzie jakiś dla siebie.

Jak dobrać rozmiar kubeczka menstruacyjnego?

Obecnie w aptekach i specjalistycznych sklepach można bez problemu zakupić kubeczki menstruacyjne, które dostępne są w różnych rozmiarach, jednak najczęściej producenci dzielą swoje produkty na rozmiary od S do XL. Poszczególne kubeczki różnią się między sobą długością, średnicą oraz pojemnością, dzięki czemu każda kobieta może wybrać taki, który sprosta wszystkim jej wymaganiom.

W jaki jednak sposób należy dobrać rozmiar kubeczka menstruacyjnego? W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę obfitość miesiączki, natomiast w drugiej rozmiar pochwy. W sytuacji, gdy dana kobieta zmaga się z dosyć obfitymi miesiączkami, to powinna zdecydować się na największy kubeczek, natomiast w przypadku małego krwawienia lub małego rozmiaru pochwy najlepiej powinien sprawdzić się najmniejszy kubeczek.

Jak należy zakładać kubeczek menstruacyjny?

Przed założeniem kubeczka menstruacyjnego należy w szczególności pamiętać o tym, aby dokładnie umyć ręce oraz się rozluźnić, ponieważ w innym przypadku założenie kubeczka może sprawić wiele problemów. Kubeczek należy włożyć do pochwy szerszą stroną, ściskając jego boki, a następnie składając go na pół, tworząc w ten sposób literę S lub U. Aby jednak uzyskać pożądany kształt, kubeczek należy trzymać dosyć mocno w miejscu pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym.

Przed aplikacją kubeczka należy się rozluźnić oraz ustawić w wygodnej pozycji, dzięki czemu wszystko powinno przebiegać bez komplikacji. W następnym kroku należy rozchylić wargi sromowe, wkładając złożony kubeczek poziomo do pochwy, pamiętając jednak o tym, aby nie wsuwać kubeczka zbyt głęboko, ponieważ w takim przypadku może dojść do wycieku krwi menstruacyjnej. Wiele kobiet obawia się stosowania kubeczka z uwagi na strach przed jego wyciągnięciem, jednak nie należy się tego obawiać. Aby go usunąć, wystarczy jedynie pociągnąć delikatnie za jego końcówkę, ściskając go podstawę oraz pociągając go w dół. Gdy kubeczek zostanie już usunięty, należy go opróżnić z krwi, dokładnie myjąc i dezynfekując.

Jak często należy opróżniać kubeczek menstruacyjny?

Niektórzy lekarze, uważając, że kubeczek można opróżniać raz na 12 godzin, jednak ze względów higienicznych warto robić to nieco częściej, czyli co najmniej 2-3 razy w ciągu dnia a najlepiej po każdej wizycie w toalecie.

Czy kubeczek może być stosowany również nocą? Oczywiście, że tak, jednak jest to w głównej mierze uzależnione od obfitości miesiączki. Pierwsza aplikacja kubeczka z pewnością sprawi wiele problemów, jednak z czasem wszystko powinno przebiegać dosyć sprawnie i bez komplikacji.

Dezynfekcja kubeczka menstruacyjnego

Odpowiednia dezynfekcja kubeczka menstruacyjnego ma na celu dokładne pozbycie się bakterii, które w trakcie trwania miesiączki pojawiają się i mogą niestety doprowadzić do rozwoju niepożądanej infekcji. Po każdym opróżnieniu kubeczka należy go bardzo dokładnie opłukać pod bieżącą wodą, wyparzyć przy pomocy wrzątku oraz osuszyć przy pomocy ręcznika papierowego.

Gdy czynności te zostaną wykonane, nie należy zapomnieć o bardzo dokładnym umyciu rąk, najlepiej przy pomocy antybakteryjnego mydła. Oczyszczony i zdezynfekowany kubeczek nadaje się do ponownej aplikacji, jednak po zakończonym okresie należy pamiętać o tym, aby zapakować go w sterylne opakowanie.

Kubeczek menstruacyjny Lady Cup
Kliknij i sprawdź ceny!

Rodzaje kubeczków menstruacyjnych

Kubeczki menstruacyjne należy wybierać nie tylko ze względu na ich rozmiar, ale również biorąc pod uwagę ich twardość. Obecnie w sklepach można znaleźć trzy rodzaje takich kubeczków, a mianowicie:

  • kubeczki soft,
  • kubeczki classic,
  • kubeczki sport

Kubeczki soft charakteryzują się sprężystością oraz miękkością, jednak podczas ich aplikacji należy wykazać się sporą wprawą. Czy każda kobieta może zdecydować się na taki kubeczek? Tak, jednak warto pamiętać o tym, iż kubeczek soft przeznaczony jest raczej dla mało aktywnych kobiet, które nie uprawiają żadnej aktywności fizycznej. Jeśli chodzi o kubeczki classic, to są idealne dla wszystkich tych pań, które większość swojego dnia spędzają w pozycji siedzącej, natomiast kubeczki sport przeznaczone są dla kobiet, które prowadzą dosyć aktywny tryb życia.

Kilka ważnych informacji dotyczących kubeczków menstruacyjnych

Kubeczek menstruacyjny może być stosowany wyłącznie przez jedną kobietę, dlatego też nie można pożyczać go przyjaciółkom. W trakcie wypróżniania nie należy wyciągać kubeczka, ponieważ nie stanowi on żadnej przeszkody w trakcie wykonywania tej czynności.

Warto również wiedzieć o tym, iż wspomniany kubeczek menstruacyjny nie stanowi żadnej formy zabezpieczenia przed niechcianą ciążą, czy też chorobami przenoszonymi drogą płciową, dlatego też w trakcie stosunku należy zabezpieczyć się w inny sposób.

Zalety kubeczka menstruacyjnego

Kubeczek menstruacyjny to bardzo ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ dzięki niemu można zaoszczędzić na zakupie tamponów i podpasek. Nadaje się on do wielokrotnego użytku, jednak podczas jego stosowania należy pamiętać, o tym, aby go w odpowiednim czasie opróżnić oraz zdezynfekować. Kolejną bardzo ważną zaletą takiego rozwiązania jest ochrona środowiska, gdyż w trakcie użytkowania produktu nie wytwarza się żadnych odpadków, tak jak ma to miejsce w przypadku podpasek i tamponów (warto przy tym podkreślić fakt, iż tampony i podpaski nie są niestety produkowane z biodegradowalnych składników).

Kubeczka menstruacyjnego nie trzeba wymieniać tak często, jak tampony i podpaski, dlatego też takie rozwiązanie sprawdza się idealnie w trakcie podróży. Niezwykle istotne jest również to, iż kubeczki menstruacyjne nie wpływają negatywnie na pH pochwy i zmniejszają ryzyko ewentualnych podrażnień oraz rozwoju nieprzyjemnych infekcji.

Wady kubeczka menstruacyjnego

Największym problemem związanym z kubeczkiem menstruacyjnym może być sposób jego aplikacji, jednak z czasem każda kobieta powinno dojść do wprawy. Niestety dziewice oraz młode kobiety mogą mieć spory problem z włożeniem kubeczka menstruacyjnego z uwagi na zbyt małe rozciągnięcie pochwy, dlatego też nie powinny raczej decydować się na wspomniane rozwiązanie.

Kolejną wadą kubeczka menstruacyjnego może być proces jego usuwania oraz opróżniania, w szczególności w miejscach publicznych, pracy oraz szkole.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.