Krew w moczu – przyczyny oraz możliwe sposoby leczenia

0 264
5/5 - (5 votes)

Krew w moczu, niezależnie od częstości występowania, zawsze stanowi niepokojący objaw, który wymaga dalszej diagnostyki specjalistycznej.

Jakie są możliwe przyczyny niniejszego zaburzenia i jak sobie z nim radzić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu. Ponadto, podpowiemy Ci, jakie badania powinieneś wykonać w celu ustalenia etiologii tego niepokojącego objawu oraz wyjaśnimy, co krwiomocz może oznaczać u małych dzieci oraz u kobiet w ciąży.

Krwiomocz – czym jest i jakie są jego rodzaje

Krwiomocz (hematuria) jest jednym z tych objawów, których bezwzględnie nie powinniśmy bagatelizować. Jego obecność może bowiem świadczyć o występowaniu poważnych nieprawidłowości w obrębie naszego układu moczowego. W zależności od nagromadzenia świeżych erytrocytów, mocz może przybierać zróżnicowane zabarwienie. Od jasnoczerwonego po ciemnobrązowy z wyraźnie widoczną krwią, a nawet jej skrzepami.

Ze względu na stopień zabarwienia oraz łatwość obserwacji, krwiomocz możemy podzielić na:

  • Krwiomocz MAKROSKOPOWY: którego obecność z łatwością możemy stwierdzić na podstawie zabarwienia moczu (jasnoczerwonego lub ciemnobrązowego);
  • Krwiomocz MIKROSKOPOWY: którego obecność możemy stwierdzić wyłącznie za pośrednictwem badania laboratoryjnego. W niniejszym przypadku zabarwienie wydalanego moczu mieści się w granicach normy (od jasnożółtego po ciemnożółty).

Krew w moczu – możliwe przyczyny zaburzenia

Krwiomocz może być objawem wielu zaburzeń, zarówno tych w obrębie układu moczowego, jak i układu rozrodczego człowieka. Wśród najczęstszych przyczyn odpowiedzialnych za jego wywoływanie możemy wyróżnić:

  • Choroby zapalne w obrębie układu moczowego (w tym zapalenie pęcherza);
  • Kamicę nerkową;
  • Zakażenia w obrębie układu moczowego;
  • Obecność torbieli w nerkach;
  • Kłębuszkowe zapalenie nerek;
  • Endometriozę;
  • Zawał nerki; oraz
  • Choroby nowotworowe w obrębie układu moczowego.

Zapalenie pęcherza moczowego

Zapalenie pęcherza moczowego jest częstym zaburzeniem dotykającym zarówno mężczyzn, jak i kobiety w różnym wieku. W wyniki niniejszej choroby dochodzi do wywołania charakterystycznych objawów, wśród których możemy wyróżnić: uciążliwe uczucie parcia na pęcherz, zwiększoną częstotliwość oddawania moczu, ból i pieczenie podczas oddawania moczu, krwiomocz. Ponadto, pacjentom w wyniku zapalenia pęcherza moczowego może towarzyszyć podwyższona temperatura ciała, ogólne osłabienie organizmu i ból zlokalizowany w lędźwiowym odcinku kręgosłupa oraz w okolicach podbrzusza.

Kamica nerkowa

Kamica nerkowa jest zaburzeniem, które charakteryzuje się wystąpieniem nagłego, napadowego bólu zlokalizowanego w okolicach lędźwi oraz w dole brzucha pacjenta. Ponadto, choremu w wyniku ataku niniejszej choroby mogą towarzyszyć silne nudności, a nawet wymioty. Przyczyną krwiomoczu w przebiegu kamicy nerkowej są pojawiające się w drogach moczowych kamienie. W niektórych przypadkach mogę one doprowadzić nawet do zablokowania ujścia odpływu moczu, co z kolei może skutkować niewydolnością nerek.

Zakażenie w obrębie układu moczowego

Zakażenie układu moczowego powstaje najczęściej na skutek obecności drobnoustrojów w drogach moczowych pacjenta. Wśród charakterystycznych objawów niniejszego zaburzenia, obok krwiomoczu, możemy wyróżnić: ból oraz pieczenie w trakcie oddawania moczu, konieczność natychmiastowego oraz bardzo częstego oddawania moczu, jak i dolegliwości bólowe zlokalizowane w dole brzucha.

Obecność torbieli w nerkach

Torbiele pojawiające się w nerkach mogą wywoływać szereg niepokojących objawów, wśród których możemy wyróżnić śliny ból zlokalizowanych w dole brzucha oraz w lędźwiach, jak i podwyższone ciśnienie krwi pacjenta. W celu rozpoznania torbieli nerek konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej oraz badania USG brzucha. Krwiomocz obecny w wyniku niniejszego zaburzenia, najprawdopodobniej spowodowany jest towarzyszącymi infekcjami o podłożu grzybiczym lub bakteryjnym.

Kłębuszkowe zapalenie nerek

Kłębuszkowe zapalenie nerek charakteryzuje się występowaniem stanu zapalnego w obrębie kłębuszków nerkowych, co bezpośrednio wpływa na zaburzenie prawidłowej czynności nerek. Mimo, iż niniejsze zaburzenie w większości przypadków nie daje żadnych wyraźnych objawów, w zaawansowanym stadium rozwoju pacjentom mogą towarzyszyć takie dolegliwości jak: wyraźny obrzęk w obrębie kostek oraz twarzy, częste bóle głowy, nudności, a nawet zaburzenia widzenia, wyraźne zmniejszenie częstotliwości oddawania moczu.

Endometrioza

Endometrioza (znana również jako gruczolistość macicy) jest chorobą, w wyniku której dochodzi do rozprzestrzenienia się komórek endometrium w obszarze pozamacicznym. Niniejsze zaburzenie skutkuje szeregiem dotkliwych objawów, takich jak: bolesne miesiączki, bóle w trakcie stosunku seksualnego oraz obecność krwi w moczu. Ponadto, endometrioza może stanowić dla wielu kobiet przyczynę niepłodności, co znacząco wpływa nie tylko na ich samopoczucie, ale również na relacje z partnerem.

Zawał nerki

W przebiegu zawału nerki dochodzi do pojawienia się bardzo silnego bólu zlokalizowanego w podbrzuszu oraz okolicy lędźwiowej. Ponadto, pacjentom mogą towarzyszyć takie objawy jak: nudności, a nawet wymioty, gorączka, krwiomocz oraz białkomocz. Obecność krwi w moczu może również wskazywać na występowanie zmian naczyniowych (np. tętniaka tętnicy nerkowej) w obrębie nerek pacjenta.

Choroby nowotworowe związane z układem moczowym

Pojawienie się krwi w moczu może świadczyć o występowaniu określonych chorób nowotworowych. Rak pęcherza moczowego, prostaty, nerek lub cewki moczowej diagnozowany jest najczęściej u osób w piątej dekadzie życia. Dlatego też, szczególnie w tym okresie, tak ważne jest regularne przeprowadzanie badań profilaktycznych, które mają za zadanie rozpoznać pierwsze objawy nowotworu na wczesnym etapie jego rozwoju, co posiada kluczowe znaczenie dla efektywności zastosowanej terapii.

Krew w moczu u dziecka

Podobnie, jak w przypadku osób dorosłych, krew pojawiająca się w moczu dziecka najczęściej świadczy o występowaniu stanu zapalnego lub zakażenia (np. bakteryjnego) w obrębie układu moczowego. Niemniej jednak, czerwone zabarwienie w wydalanym moczu dziecka, nie zawsze musi świadczyć o obecności w nim świeżych erytrocytów. Zdarza się bowiem, że zmiana zabarwienia moczu może związana być ze spożyciem określonych pokarmów (np. buraków).

Krew w moczu u kobiet w ciąży

Ciąża to czas wielkich zmian związanych między innymi ze zwiększaniem objętości nerek oraz przesączania kłębuszkowego mogących stanowić bezpośrednią przyczynę śladowych ilości krwi w wydalanym moczu. Nie zmienia to jednak faktu, iż w okresie ciąży mogą występować inne (niezwiązane z nią) stany chorobowe odpowiedzialne za wywołanie krwiomoczu. Dlatego też, podczas najbliższej konsultacji ginekologicznej należy powiadomić lekarza prowadzącego o występowaniu niniejszego objawu.

Krew w moczu – postępowanie diagnostyczne

Aby określić przyczynę występowania niniejszego objawu, lekarz pierwszego kontaktu lub urolog zleca wykonanie podstawowych badań diagnostycznych obejmujących ogólne badanie moczu oraz USG dróg moczowych i/lub nerek. W niektórych przypadkach konieczne również może okazać się przeprowadzenie cystoskopii lub tomografii komputerowej nerek. Niniejsze badania mają na celu nie tylko ustalenie przyczyny występowania krwi w moczu pacjenta, ale również możliwość ustalenia odpowiedniej formy leczenia danego zaburzenia. Dlatego też, w momencie dostrzeżenia u siebie niniejszego objawu powinieneś bezzwłocznie zgłosić się na konsultację do gabinetu lekarza pierwszego kontaktu, urologa lub nefrologa.

Krew w moczu – leczenie

Leczenie krwiomoczu uzależnione jest wyłącznie od jego przyczyny. Postępowanie terapeutyczne w przypadku zapalenia pęcherza moczowego lub zakażenia dróg moczowych w znacznym stopniu będzie różniło się od tego, które zalecane jest w przebiegu endometriozy lub kłębuszkowego zapalenia nerek. Niemniej jednak, niezależnie od zdiagnozowanego zaburzenia oraz stopnia zaawansowania choroby, na każdym z jej etapów należy przestrzegać zaleceń lekarskich w celu uzyskania jak najszybszej poprawy stanu swojego zdrowia.

Źródła:

http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/sygnaly-ciala/krwiomocz-przyczyny-co-oznacza-krew-w-moczu_39130.html

https://wylecz.to/pl/badania/badania-laboratoryjne/co-oznacza-krew-w-moczu-jakie-sa-przyczyny-krwiomoczu.html

http://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-ukladu-wydalniczego,krew-w-moczu—przyczyny–co-to-jest-krwiomocz-,artykul,1577316.html

http://krwiomocz.net.pl/krwiomocz/krew-w-moczu-u-kobiety/

http://uro.net.pl/krew-w-moczu/przyczyny-krwii-w-moczu/

https://www.medme.pl/artykuly/krew-w-moczu-co-to-moze-znaczyc,64985.html

https://parenting.pl/krew-w-moczu-w-ciazy

http://www.mjakmama24.pl/dziecko/choroby-i-dolegliwosci-u-dzieci/krew-w-moczu-o-czym-swiadczy-krwiomocz-u-dziecka,560_10052.html

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.