Kreatynowe prostowanie włosów – dla kogo? Ile kosztuje i jak długo utrzymuje się efekt?
Już od dobrych kilku lat w Polsce popularny jest zabieg keratynowego prostowania włosów, który powszechnie uważany jest za zabieg prostowania włosów na trwałe. Jednak okazuje się, że jest to błędne mniemanie, ponieważ wyprostowanie włosów to efekt uboczny zabiegu, który ma na celu ekstremalnie odżywić włosy i zapobiegać ich puszeniu się, elektryzowaniu czy też łatwiejszemu układaniu włosów po myciu.
Bardzo często ten zabieg nazywany jest też brazylijskim prostowaniem włosów. Jednak obojętnie od nazwy polega on na użyciu keratyny, która jest naturalnym budulcem włosów w celu ich regeneracji. Co jeszcze warto wiedzieć o tym zabiegu?
Czym jest keratynowe prostowanie włosów?
Keratyna to białko, naturalny budulec włosów. Jeśli we włosach pojawiają się jego ubytki to włosy wyglądają na bardziej zniszczone, cienkie czy są po prostu nieprzyjemne w dotyku. Metoda ta pochodzi z Brazylii, dlatego też często nazywa się ją brazylijskim prostowaniem włosów. Zastosowanie keratyny na włosy pozwala na ich intensywne odżywienie, ale przede wszystkim keratyna wnika w ubytki, a więc odbudowuje włosy i sprawia, że są gładkie, grubsze i bardziej elastyczne. A także nadaje im niesamowity blask.
Zabieg keratynowego prostowania włosów sprawi, że włosy będą się lepiej i ładniej układać, a także zniweluje problem puszenia się włosów nazywanego potocznie sianem na głowie. Włosy przestaną się też elektryzować, co może być zbawienne w okresie zimowym, kiedy z powodu tarcia o szalik czy czapkę włosy bardzo często ulegają temu zjawisku. Jednakże zabieg ten można wykonać o każdej porze roku, aby poprawić ich kondycję i sprawić, że będą gładkie nie tylko z wyglądu, ale też w dotyku. Latem włosy będą chronione przed działaniem słońca czy nie będą negatywnie reagować na wilgoć, na przykład na deszcz.
Kto powinien zdecydować się na keratynowe prostowanie włosów?
Każda osoba, nie tylko kobiety, także mężczyźni z nieco dłuższym włosami, może zdecydować się na taki zabieg. Jednak najlepsze efekty osiągnie się po prostu na włosach zniszczonych. Dlatego też wskazaniem do tego zabiegu są włosy zniszczone, puszące się, przesuszone, trudne w układaniu, falowane, rozjaśniane czy zniszczone innymi zabiegami z użyciem silnie działających substancji chemicznych.
Podczas zabiegu brazylijskiego prostowania włosów używa się preparatów keratynowych, których głównym składnikiem jest keratyna, ale zawierają one także różnego rodzaju antyoksydanty, wyciągi z roślin mających dobroczynny wpływ na włosy, a także witaminy, składniki odżywcze czy kwasy tłuszczowe, które wnikną we włosy tworząc barierę ochronną przed szkodliwymi czynnikami z zewnątrz. Dlatego świetnie sprawi się u każdego kto ma problematyczne włosy.
Przeciwwskazania do prostowania
Ta metoda regeneracji włosów nie jest jednak polecana osobom:
- uprawiającym sporty wodne np. pływanie w basenie,
- mającym kruche i łamliwe włosy,
- często rozjaśniającym włosy,
- niestałym w pielęgnacji włosów.
Wiele salonów fryzjerskich ma w swojej ofercie ten zabieg, ale dopiero po ocenie stanu włosów oraz trybu życia, ponieważ u osób, które na przykład notorycznie kładą się spać z mokrymi włosami taki zabieg nic nie, fryzjer przystępuje do zabiegu lub oferuje inny, bardziej odpowiedni.
Zabieg keratynowego prostowania włosów krok po kroku
Po konsultacji z fryzjerem i ocenie stanu włosów można przystąpić do zabiegu. Najpierw fryzjer po prostu myje włosy, ale odpowiednim środkiem, aby je oczyścić ze wszystkich zabrudzeń czy nabudowanych środków do stylizacji albo nawet innych szamponów i odżywek do włosów. Po dokładnym, nawet dwukrotnym umyciu włosów fryzjer je suszy. Dopiero na suchych włosach można przejść do kolejnego, najważniejszego etapu jakim jest nakładanie na całą długość włosów preparatu z keratyną. Jego działanie często wzmocnione jest dodatkowymi środkami pielęgnującymi. Ten preparat pozostawia się na włosach na czas 20 – 30 minut. Potem suszy się włosy suszarką Jednak, aby keratyna dobrze wniknęła we włosy potrzebna jest duża dawka ciepła podana precyzyjnie. Dlatego włosy pasmo po paśmie prostuje się prostownicą lub żelazkiem fryzjerskim w temperaturze 230 stopni Celsjusza. Właśnie dzięki temu zabieg ten przyjął nazwę prostowania, a włosy po nim faktycznie się idealnie proste.
Dzięki nagrzanej prostownicy lub żelazku łuski włosa otwierają się przez co keratyna może wniknąć głęboko we włos i otulić jego strukturę uzupełniając białko we włosach. Każde pasmo należy rozgrzać 5-6 razy, aby uzyskać idealny efekt gładkich, odżywionych i prostych włosów. Po tym jak włosy wystygną cały zabieg jest zakończony.
Pielęgnacja po zabiegu
Ważne jest jednak to, co zrobimy z włosami po wyjściu od fryzjera, ponieważ tylko ścisłe trzymanie się wskazówek pozwoli na utrzymanie efektu przez długi czas. Najważniejsze jest, aby przez pierwsze 48 godzin po zabiegu nie myć włosów, ani nie używać na nich żadnych kosmetyków. Trzeba też powstrzymać się od pryskania na ciało i włosy środków z alkoholem na przykład perfum w okolicach szyi, ponieważ mogą one dotknąć włosów. Nie powinno się też związywać czy podpinać włosów aż do czasu pierwszego mycia. Część salonów fryzjerskich oferuje zabieg pierwszego mycia po prostowaniu keratynowym gratis. Nie wolno też farbować włosów przez 2 tygodnie po zabiegu, a jeśli ma być wykonane na nich cięcie najlepiej jest zaplanować je po zabiegu.
Czas trwania zabiegu
Sam zabieg brazylijskiego prostowania włosów jest czasochłonny i pracochłonny dla fryzjera, który go wykonuje. Sam czas działania keratyny to 30 minut, ale przygotowanie włosów, wysuszenie, a potem prostowanie może trwać od 2 do 5 godzin w zależności od długości i gęstości włosów. Jednak warto wykonać taki zabieg, ponieważ efekty utrzymują się przez kolejne kilka miesięcy. Co ciekawe, jeśli regularnie wykonuje się ten zabieg to każdy kolejny zabieg będzie utrzymywał się na włosach dłużej. Wystarczą 2-3 zabiegi, aby cieszyć się odżywionymi i prostymi włosami przez kolejne pół roku, co oznacza, że po kilku zabiegach potrzebne będą wizyty u fryzjera dwa razy w roku. Niestety cena takiego zabiegu nie jest niska, ponieważ jeden zabieg kosztuje od kilkuset do nawet tysiąca złotych.
Kontrowersje wokół produktów keratynowych
Pierwsze wzmianki o szkodliwości produktów do keratynowego prostowania włosów pojawiły się w 2010 roku za sprawą amerykańskiej stacji telewizyjnej ABC. W niektórych preparatach stosowanych do tego zabiegu fryzjerskiego wykryto szkodliwy aldehyd mrówkowy zwany też formaldehydem, który jest silnie trującą substancją, które powoduje łzawienie oczu czy trudności z oddychaniem. Jednak obecnie stosuje się produkty o mniej chemicznym składzie, a każdy klient może szybko i łatwo sprawdzić czy preparat, na którym pracuje fryzjer zawiera ten szkodliwy składnik.
Jak? Istnieje coś takiego jak lista substancji dozwolonych publikowana przez Ministerstwo Zdrowia lub też można sprawdzić czy środek ten ma wydany certyfikat przez Unię Europejską, ponieważ oznacza to, że był przebadany i spełnia europejskie normy. Jest to ważny certyfikat, ponieważ znaczna część preparatów keratynowych jest sprowadza z zagranicy i to nie tylko Brazylii, skąd pochodzi ta metoda, ale też z Chin.
Zabieg do wykonania w domu
Wiele osób, aby zaoszczędzić kupuje produkty do użytku domowego. Jednak może to być oszczędność tylko pozorna, ponieważ mocno oczyszczający szampon, którego użyje się 1-2 razy kosztuje od 30 złotych w górę, potrzebna jest też nowoczesna prostownica, która nagrzewa się do 230 stopni Celsjusza, zestaw miseczek, grzebień, pędzelki do aplikacji i przede wszystkim sam zestaw do keratynowego prostowania włosów, którego cena to co najmniej 100-150 złotych. Dlatego też jeśli trzeba dodatkowo kupić nową prostownicę cena może wyjść zbliżona do tej płaconej w salonie fryzjerskim.
Oczywiście możliwe jest przeprowadzenie zabiegu w domu i świetny efekt końcowy, ale potrzebna jest niesamowita dokładność, a najlepiej pomoc drugiej osoby, która pomoże w nakładaniu preparatu i prostowaniu włosów z tyłu głowy. Jednakże dużo zależy też od samego preparatu. Jeśli zdecydujemy się na najtańszy na rynku efekt może nie być zadowalający. Z kolei cena droższych preparatów wynosi praktycznie tyle co zabieg u fryzjera. Dlatego nie zawsze warto wykonywać zabiegi fryzjerskie w domu.