Kreatyna – właściwości, działanie i zastosowanie

0 466
5/5 - (4 votes)

W dążeniu do bycia lepszym, każdy sportowiec chce poprawić swoje osiągi czy to w bieganiu, skakaniu wzwyż lub w konkurencjach wydolnościowych. Aby tego dokonać wynajduje wszystkie możliwe sposoby. Jednym z nich jest korzystanie z suplementów poprawiających wydajność. Kreatyna jest najpopularniejszą substancją stosowaną przez osoby aktywne fizycznie, ponieważ zwiększa masę mięśniową i pomaga wydłużyć siłę.

Jednym z powodów popularności kreatyny może być jej dostępność. Obecnie jest ona dostępna w proszku, tabletkach, batonach czy napojach. Poza tym, można ją kupić bez recepty, w aptekach, supermarketach, sklepach ze zdrową żywnością lub za pośrednictwem Internetu.

Mimo że, kreatyna jest substancją naturalną, nie została ona dogłębnie przeanalizowana. Badacze do dnia dzisiejszego nie są przekonani, czy w każdym przypadku działa ona na organizm pozytywnie, szczególnie u młodych ludzi. Być może niekorzystnie oddziałuje na układ krwionośny bądź moczowy. Obecnie jest to trudne do sprawdzenia.

Czym jest kreatyna?

Kreatyna jest naturalną substancją, która zamienia się w fosforan kreatyny w organizmie. Natomiast fosforan kreatyny pomaga w tworzeniu substancji zwanej trójfosforanem adenozyny (ATP). ATP zapewniają energię do mięśni i kreuje skurcze. Naturalnie występują ona w mięśniach szkieletowych, w których kumuluje się jej ponad 90%. Małe ilości kreatyny można znaleźć także w mózgu, wątrobie, nerkach czy jądrach.

Organizm człowieka sam wytwarza kreatynę, którą automatycznie pożytkuje. Jednakże, część kreatyny można zaaplikować poprzez spożywanie pokarmów bogatych w białko tj. mięso i ryby.

Jak stosować kreatynę?

Na początku lat 70. XX wieku, naukowcy odkryli, że przyjmowanie kreatyny w formie suplementu może poprawić sprawność fizyczną. 20 lat później kreatyny stała się najpopularniejszym suplementem diety na całym świecie. Grupą, która spożywa kreatynę w dużych ilościach są przede wszystkim osoby aktywne fizycznie i ćwiczące na siłowniach. Substancja ta jest dość szczególnie popularna wśród osób młodych, chcących zwiększyć masę mięśniową oraz u zawodowych sportowców, zwłaszcza piłkarzy i hokeistów, zapaśników i gimnastyków. Szacuje się, że ponad 50% profesjonalnych sportowców korzysta regularnie z właściwości kreatyny.

Istnieje powszechna opinia, że kreatyna zwiększa beztłuszczową masę mięśniową i pomaga mięśniom szybciej odzyskać siły podczas ćwiczeń. Właśnie zmniejszenie czasu regeneracji wpływa in plus na stosowanie kreatyny. Spożywanie dużych ilości tej substancji może pomów sportowcom osiągnąć o wiele lepsze wyniki np. w postaci szybszej prędkości, zwiększenia energii lub wydłużenia wydajności. Kreatyna jest chwalona przez osoby podnoszące ciężary i biegaczy. Badania wykazały, że pomaga ona poprawić wydajność podczas krótkich okresów aktywności sportowej. Jednak nauka milczy na temat pozytywnego wpływu kreatyny na kwestię wytrzymałościowe. Istnieją również mięśnie, które są odporne na działanie kreatyny.

Szeroki wybór kreatyn
Kliknij i sprawdź ceny!

Właściwości kreatyny

Współcześnie trwają badania, które analizują przydatność kreatyny w leczeniu niektórych schorzeń, zwłaszcza objawiających się osłabionymi mięśniami. Chodzi tutaj głównie o następujące choroby:

  • Niewydolność serca i zawał serca,
  • Choroba Huntingtona,
  • Zaburzenia nerwowo-mięśniowe, w tym dystrofię mięśniową i stwardnienie rozsiane.

Kreatyna jest również badana jako sposób na obniżenie poziomu cholesterolu u osób z odchylonymi parametrami. Jednak wstępne badania nie gwarantują, że kreatyna jest skuteczna w każdym z tych stanów.

Czy branie kreatyny jest bezpieczne?

To, że kreatyna jest naturalna, niekoniecznie oznacza, że jest ona bezpieczna. Warto pamiętać, że standardy suplementów są całkowicie inne, niż te, które dotyczą leków. Związku z czym, często trudno stwierdzić, jaki skład zawiera dany suplement i w jakich ilościach.

Biochemicy wciąż nie potrafią stwierdzić, jakie długoterminowe skutki przyjmowania kreatyny wytwarzane są w organizmie, zwłaszcza u młodych osób. Młodzież stosująca kreatynę często robi to bez porady lekarza, co może spowodować, że przyjmą więcej niż zalecana dawka. Przyjmowanie kreatyny, w niektórych przypadkach może wywołać niepożądane skutki, szczególnie gdy stosowana jest w nadmiarze. Efekty uboczne mogą obejmować:

  • Wzrost wagi,
  • Uczucie niepokoju i strachu,
  • Trudności z oddychaniem,
  • Biegunki, nudności, wymioty,
  • Zmęczenie,
  • Migrenę,
  • Choroby nerek,
  • Wysypkę,
  • Wrzody żołądka.

Osoby, które przyjmują leki na cukrzycę czy preparaty moczopędne, musza brać pod uwagę, że łączenie ich z kreatyną może powodować niebezpieczne interakcje. Przede wszystkim, kreatyna nie jest zalecana dla osób z chorobą nerek, wątroby lub cukrzycą. Co więcej, kreatyny nie powinny przyjmować dzieci, osoby poniżej 18 roku życia, kobiety w ciąży i karmiące. Pacjenci, którzy przyjmują inne suplementy w połączeniu mogą źle wpływać na poziom cukru we krwi.

Najważniejsze właściwości

Suplementacja kreatyny pozytywnie przyczynia się do zwiększenia siły i wytrzymałości poszczególnych mięśni. Ponadto, pomaga przyspieszyć przyrost masy mięśniowej. Co więcej, kreatyna przyczynia się do retencji wody w organizmie człowieka.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.