Konwalia: właściwości lecznicze, ryzyko zatrucia rośliną, uprawa

0 228
5/5 - (5 votes)

Konwalia to jeden z najpiękniejszych kwiatów, który ozdabia nasze mieszkania wyłącznie w maju, czyli wtedy, gdy roślina budzi się do życia. Można ją spotkać nie tylko na przydomowych ogródkach, ale również w wielu lasach. Czym jednak się wyróżnia na tle innych roślin? Przede wszystkim niewielkimi, białymi kwiatkami wyglądającymi niczym dzwonki, a także nieco większymi ciemnozielonymi liśćmi.

Jej znakiem rozpoznawczym jest jednak przepiękny i dosyć intensywny zapach, dzięki któremu roślina wykorzystywana jest w przemyśle perfumeryjnym. Z pewnością niewiele osób wie o tym, iż konwalia to nie tylko roślina ozdobna, ale również lecznicza. Dlaczego jednak jest ona ceniona w ziołolecznictwie i czy to prawda, iż konwalią można się zatruć?

Konwalia i jej cenne substancje

Konwalia to skarbnica wielu cennych dla zdrowia substancji, jednak wśród tych najistotniejszych można wymienić w szczególności flawonoidy, glikozydy nasercowe, saponiny steroidowe, sole mineralne, kwasy organiczne, a także olejki lotne. Dzięki wszystkim tym związkom konwalia zaistniała w ziołolecznictwie w walce z wieloma problemami.

Naturalny afrodyzjak

Konwalia od setek lat uznawana jest za naturalny afrodyzjak, przy pomocy którego można rozbudzić zmysły, dlatego też nie ma się w zasadzie czemu dziwić, iż roślina wykorzystywana jest w przemyśle perfumeryjnym do produkcji wielu perfum. Wszystko za sprawą obecnego w konwalii olejku eterycznego, charakteryzującego się nie tylko słodkim i świeżym aromatem, ale również właściwościami rozbudzającymi pożądanie.

Konwalia w walce z bólem reumatycznym

W tradycyjnej medycynie naturalnej preparaty przygotowywane na bazie konwalii mogą załagodzić bóle reumatyczne, jednak należy mieć świadomość tego, iż nie są one typowymi lekami przeciwbólowymi. Substancjami, które odpowiedzialne są za takie działanie rośliny, są flawonoidy oraz glikozydy.

Te pierwsze wykazują bardzo silne właściwości przeciwzapalne, natomiast te drugie pomagają poprawić ukrwienie zarówno mięśni, jak i stawów.

Konwalia a układ krążenia

Osoby, które mają problemy z krążeniem krwi, powinny zaprzyjaźnić się z konwalią, ponieważ obecne w roślinie glikozydy pomagają zwiększyć siłę skurczów serca, co przekłada się również pozytywnie na poprawę krążenia. Warto również wiedzieć o tym, iż dzięki lepszemu ukrwieniu nasz mózg staje się dużo lepiej dotleniony, co oczywiście poprawia jego sprawność.

Konwalia na kobiece problemy

Menopauza to problem wielu kobiet po osiągnięciu określonego wieku, który wiąże się z bardzo nieprzyjemnymi objawami takimi jak uderzenia gorąca, czy też wahania nastrojów.

Aby nieco załagodzić pojawiające się w okresie menopauzy objawy, warto sięgnąć po preparaty zawierające w swoim składzie konwalię, ponieważ roślina ta wykazuje właściwości uspokajające, a także reguluje pracę serca.

Konwalia na prawidłowe funkcjonowanie serca

Wyciąg z konwalii można znaleźć w wielu lekach nasercowych, ponieważ obecne w roślinie glikozydy nasercowe pomagają załagodzić kołatanie serca, zwiększają jego wydajność, a także pomagają wyregulować puls.

Z tego też względu osoby, które zmagają się z chorobami serca, powinny nieco bliżej zainteresować się nie tyle samą konwalią, jak wyciągiem z tej rośliny.

Czy konwalia to trująca roślina?

Z pewnością niejedna osoba słyszała o tym, iż konwalia nie należy do najbezpieczniejszych roślin, jednak czy faktycznie tak właśnie jest? Najniebezpieczniejsze dla zdrowia są owoce rośliny (pomarańczowoczerwone kulki), które pojawiają się dopiero po jej przekwitnięciu.

Nie należy ich zatem w ogóle dotykać, zwracając szczególną uwagę na to, aby dzieci przypadkiem nie brały trujących owoców do ust. Warto również podkreślić fakt, iż z uwagi na obecność w konwalii glikozydów niebezpieczna dla naszego zdrowia może być cała roślina. Jak to zatem ma się do leczniczych właściwości konwalii? Oczywiście wyciąg z konwalii, który dodawany jest do preparatów leczniczych, nie odbije się niekorzystnie na naszym zdrowiu, gdyż każdy lek jest dokładnie badany, a podczas jego produkcji dodaje się wyłącznie dozwoloną i bezpieczną dla zdrowia dawkę produktu.

Należy zatem pamiętać o tym, aby nie sięgać samodzielnie po preparaty zawierające wyciąg z konwalii, a także nie przygotowywać w domowych warunkach naparów ze świeżych liści lub kwiatów konwalii, ponieważ może się to bardzo źle skończyć.

Objawy przedawkowania preparatów z wyciągiem z konwalii

Pomimo tego, iż konwalia wykazuje szereg cennych dla zdrowia właściwości leczniczych, to jednak w łatwy sposób można doprowadzić do przedawkowania preparatu na bazie tej rośliny. Wielu osobom wydaje się, iż z uwagi na fakt, że konwalia wpływa korzystnie na zdrowie, to bez obaw można sięgać po jej kwiaty oraz liście. Nic bardziej mylnego, ponieważ ich zjedzenie może doprowadzić do silnego zatrucia, które można rozpoznać po pojawieniu się takich objawów jak:

  • wymioty,
  • nudności,
  • biegunka,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • zawroty głowy

Jak powinna wyglądać uprawa konwalii?

Każda osoba, która chciałaby mieć w swoim ogródku konwalię, może ją bez problemu posadzić, kierując się jednak kilkoma bardzo ważnymi wskazówkami.

Roślinę najlepiej pozyskać od znajomego, który posiada w swoim ogródku konwalię, wykopując jej kępkę w połowie sierpnia, czyli wtedy, gdy roślina już dawno przekwitła. W następnym kroku kępkę należy bardzo delikatnie rozdzielić (aby jej przypadkiem nie uszkodzić), umieszczając następnie w glebie (należy w niej zrobić wykop na głębokość około 5 cm). Aby roślina mogła się rozwijać swobodnie, należy pamiętać o tym, aby kępki znajdowały się w odległości ok. 20 cm od siebie. Jeśli chodzi o warunki glebowe to ziemia najlepiej, aby była przepuszczalna i zawierała naturalny kompost (resztki opadłych gałązek i liści drzew lub obornik). W jakim jednak miejscu należy sadzić konwalię?

Z uwagi na fakt, iż konwalia zaliczana jest do grona dominujących roślin, to nie powinno się jej sadzić w pobliżu bardzo delikatnych roślin. Warto przy tym podkreślić fakt, iż lubi ona sąsiedztwo takich drzew jak cisy oraz leszczyny, dlatego też warto zadbać o to, aby w jej pobliżu znalazło się przynajmniej jedno z nich. Konwalia lubi rozprzestrzeniać się na całej działce, dlatego też, jeśli chciałoby się temu zjawisku zapobiec, to należy nieco podkopać miejsce, wokół którego rośnie roślina.

Świetnym pomysłem może być utworzenie specjalnej strefy w kształcie koła, prostokąta lub jakiejś nieregularnej figury geometrycznej. Innym sprawdzonym pomysłem może być również umieszczenie w ziemi specjalnego obrzeża np. drewnianego (dostępne są również plastikowe, jednak nie prezentują się niestety zbyt ciekawie), które poza spełnieniem swojej głównej funkcji będzie dodatkowo stanowiło świetny element aranżacyjny w ogrodzie, dodając mu tym samym zupełnie odmiennego charakteru.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.