Konturowanie twarzy – jak zmienić rysy twarzy kosmetykami i makijażem?

0 401
5/5 - (5 votes)

Od dawna wiadomo, że dobrze dobrany i wykonany makijaż dodaje wiele uroku i całkowicie odmienia kobiecą twarz. Ważne jednak, aby nie był on jednocześnie maską – make up powinien być jedynie podkreśleniem urody, a nie stworzeniem jej od nowa. Dlatego też warto jest zwracać uwagę nie tylko na jakość używanych kosmetyków, ale także na ich ilość podczas codziennego makijażu. Warto jest też poznać tajniki profesjonalnego make up, tak aby móc się na nich wzorować i korzystać z doświadczenia znawców tematu.

Konturowanie twarzy makijażem

Konturowanie twarzy stanowi jeden z ostatnich etapów tworzenia makijażu. Ma on na celu najczęściej wyszczuplenie twarzy oraz nadanie jej idealnego kształtu. Dobrze wykonane konturowanie pozwoli uwydatnić atuty twarzy oraz zakryć ewentualne mankamenty. Konturowanie twarzy poprawia jej symetrię i dzięki temu twarz wydaje się idealnie proporcjonalna – choć jak wiadomo, tylko niektóre kobiety mogą się poszczycić nienagannym kształtem i proporcjami twarzy. Na szczęście za pomocą odpowiednio dobranych kosmetyków oraz sposobu ich nakładania, każda kobieta może uzyskać taki efekt, jaki sobie tylko wymarzy. Wystarczy odrobina wprawy oraz znajomość swoich atutów i wad.

Na czym polega konturowanie twarzy za pomocą kosmetyków oraz makijażu?

Konturowanie polega na nadaniu twarzy odpowiedniego kształtu oraz uchwycenie naturalnie prezentujących się światłocieni. Dzięki temu twarzy może wyglądać tak jak się tylko tego chce, a dodatkowo prezentować się na wypoczętą i pełną blasku. Konturowanie twarzy pozwala wyszczuplić twarz lub ją zaokrąglić, zmniejszyć optycznie wielkość nosa czy złagodzić ostre rysy twarzy.

Aby nadać odpowiedni kształt twarzy za pomocą kosmetyków należy używać ich w dwóch odcieniach – ciemnym i jasnym, stosując jedną bardzo ważną zasadę. Miejsca, które chce się uwidocznić i pokazać należy potraktować jaśniejszym odcieniem podczas konturowania – alternatywnie, jeśli dane miejsce chce się ukryć i sprawić, aby mniej rzucało się w oczy, należy je delikatnie przyciemnić. Podstawą konturowania jest rozjaśnianie obszarów, które mają za zadanie wychodzić na „pierwszy plan” oraz przyciemnienie tych, które mają pozostać względnie niewidoczne. Dzięki nadawaniu kontrastu poszczególnym elementem twarzy, prezentują się ona znacznie bardziej atrakcyjnie oraz trójwymiarowo, co przekłada się na poszczególne efekty np. uwidocznienie rysów twarzy.

Kosmetyki do konturowania twarzy

Na rynku istnieje bardzo szeroki wybór kosmetyków do konturowania twarzy. Są one dostępne w różnych cenach – począwszy od produktów drogeryjnych marek, które można kupić za kilkanaście złoty po bardziej ekskluzywne kosmetyki, które kosztują znacznie więcej. W wielu miejscach można spotkać również gotowe zestawy kosmetyków do konturowania twarzy – zawierają one wszystkie niezbędne produkty w jednej palecie. Koszt zestawu zazwyczaj jest bardzo atrakcyjny, choć istnieje ryzyko, że nie wszystkie produkty będą nam odpowiadać (pod względem jakości, ale przede wszystkim kolorystyki).

Wśród najbardziej niezbędnych produktów do konturowania twarzy wyróżnia się przede wszystkim:

  • korektor jasny,
  • korektor ciemniejszy,
  • bronzer,
  • rozświetlacz,
  • róż,
  • puder o naturalnym odcieniu bądź odcieniu transparentnym (dopasowującym się do odcienia skóry).

Te kilka kosmetyków w połączeniu z dobrym podkładem pozwala uzyskać świetny efekt konturowania. W przygotowaniu makijażu pomocne będą również gąbeczki do rozcierania produktów (tak zwane beauty blender) bądź podłużne i okrągłe pędzle do makijażu – najlepiej wykonane z naturalnego włosia lub bardzo dobrej jakości pędzle.

Sztyfty do koturowania
Kliknij i sprawdź ceny!

Kosmetyki na mokro czy kosmetyki na sucho – jakie warto jest wybrać?

Wśród produktów do konturowania można znaleźć zarówno te do tak zwanego konturowania na sucho, jak i na mokro. Różnią się one efektem, a także sposobem użytkowania. Większość kosmetyków, których używa się na mokro jest łatwiejsza w użyciu, a konturowanie prezentują się bardziej naturalnie i jest trwalsze. Kosmetyki tego typu wymagają jednak sporej ilości czasu poświęconego na makijaż. Alternatywne kosmetyki stosowane do konturowania na sucho (np. w kamieniu) są znacznie szybsze w użyciu, ale ich użytkowanie wymaga większej wprawy.

Warto więc samodzielnie przetestować różnego typu kosmetyki i zobaczyć, które są bardziej odpowiednie. Zdania i opinie na ten temat są bowiem bardzo podzielone.

Przygotowanie się do makijażu i konturowania

Konturowanie twarzy nie jest zbyt trudne, o ile ma się świadomość kilku aspektów budowy swojej twarzy. Przede wszystkim warto dokładnie przyjrzeć się kształtowi swojej twarzy oraz rysom, a także ocenić, które elementy twarzy wymagają wymodelowania – podkreślenia bądź wręcz przeciwnie. Pozwoli to na wybór odpowiedniej strategii konturowania oraz kosmetyków, które się w tym zakresie sprawdzą. Inaczej bowiem

Konturowania najlepiej nauczyć się metodą prób i błędów na własnej twarzy. Pozwoli to na uzyskanie wprawy oraz świadomości, jak używać kosmetyków oraz dokładnych miejsc w których je stosować. W internecie i na stronach poświęconych tematyce makijażowej można znaleźć wiele cennych porad oraz instrukcji co do konturowania. Bardzo pomocne są przede wszystkim wszystkie nagrania w postaci filmów – dokładnie na nich widać poszczególne etapy, przez co łatwiej jest je naśladować niż w przypadku słownych instrukcji.

Konturowanie twarzy krok po kroku

Pierwszym krokiem w konturowaniu jest przygotowanie twarzy oraz jej oczyszczenie, a następnie nałożenie na całą twarz odpowiedniego podkładu. Kolor powinien być dobrany do odcieniu skóry – należy pamiętać, że podkład w niewielkiej ilości powinien zostać nałożony również na szyję, aby uniknąć niekorzystnego „odcięcia” koloru twarzy od szyi i dekoltu.

Następnie należy przykryć dokładnie ewentualne cienie pod oczami – przydaje się korektor kryjący o dwa odcienie jaśniejszy niż podkład. Najlepiej wklepać go palcami bądź odpowiednią gąbeczką lub pędzlem.

Kolejnym krokiem jest właściwe konturowanie twarzy za pomocą jasnego korektora:

  • spod oka na szerokości dolnej powieki należy narysować niewielki kreski w stronę policzka, które powinny stykać się bokiem nosa,
  • zaznaczenie łuku nad ustami,
  • nałożenie korektora na środek czoła pomiędzy brwiami.

Miejsca z kosmetykiem należy bardzo dokładnie zblendować, aż do połączenia się z podkładem i uzyskania jaśniejszych miejsc.

Bronzerem zaznacza się miejsca tuż nad górnymi kośćmi policzkowymi, linię nad żuchwą, a także miejsca po bokach i na koniuszku nosa oraz boki czoła. Najlepiej wykonać to pędzlem i szybkimi, kolistymi ruchami. Kości policzkowe warto jest pociągnąć również rozświetlaczem – najlepiej tuż na samych kościach, tak aby je uwydatnić. Można także wykorzystać odrobinę różu – najłatwiejszym sposobem na jego prawidłowe nakładanie jest wciągnięcie policzków do środka ust (stworzenie grymasu) oraz pociągnięcie pędzlem z kosmetykiem linii od połowy ucha w kierunku nosa. Całość makijażu należy utrwalić pudrem, najlepiej matującym, który zapobiegnie nadmiernemu świeceniu się cery.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.