Kompendium wiedzy o azaliach – odmiany, uprawa, pielęgnacja
Azalia występuje zamiennie pod nazwami takimi jak: różanecznik oraz rododendron. To roślina z rodziny wrzosowatych, która w środowisku naturalnym występuje głównie w Azji, a mniej licznie – w Ameryce Północnej i Południowej, a także można spotkać ją i w Europie. Jeśli chodzi o systematykę tychże roślin, to gatunki oraz odmiany zimozielone, o skórzastych liściach są z reguły nazywane rododendronami albo różanecznikami. Azalie zaś to krzewy o miękkich i lekko owłosionych liściach i stanowią one jedne z najczęściej uprawianych roślin ozdobnych.
Odmiany azalii
Obecnie na rynku ogrodniczym dostępnych jest wiele gatunków i odmian azalii. Dzięki temu każdy konsument jest w stanie wybrać taką roślinę, która w pełni spełnia jego oczekiwania pod zarówno pod względem wizualnym, jak i pielęgnacyjnym. Być może to właśnie wszechstronność krzewów azalii przyczyniła się do tego, że tak chętnie i licznie decydujemy się umieścić je w naszych ogrodach.
Azalia japońska na pniu
Poprzez wzgląd na dużą mrozoodporność, niewielkie rozmiary, a także piękny i unikatowy wygląd, azalia japońska na pniu stanowi częsty wybór wielu konsumentów, zarówno tych interesujących się ogrodnictwem, jak i tych, którzy na co dzień nie zgłębiają wiedzy w tejże dziedzinie. Dzięki temu, że ta odmiana krzewu może być uprawiana w donicy, nadaje się ona nie tylko do ogrodów, ale i mieszkań lub balkonów.
Azalia pontyjska
Azalia pontyjska z uwagi na barwę kwiatów nazywana jest także różanecznikiem żółtym. Czasem mianuje się ją również określeniem pachnące słońce. Geneza tejże nazwy pochodzi bezpośrednio od koloru rośliny, a także jej pięknego i intensywnego zapachu. Ten gatunek azalii wywodzi się z Azji Zachodniej, ale skupiska tego krzewu można spotkać również w Europie. Ciekawostką jest, że i w Polsce znajduje się jedno naturalne siedlisko azalii pontyjskiej. Mieści się ono w Woli Zarczyckiej koło Leżajska. W naszym kraju roślina ta jest objęta ścisłą ochroną gatunkową.
Azalia wielkokwiatowa
Azalia wielkokwiatowa uznawana jest często za jeden z najpiękniejszych krzewów liściastych. Wielobarwne kwiaty i wspaniały zapach, jaki roztaczają wokół siebie te rośliny sprawia, że ich obecność w ogrodach jest niezwykle pożądana. Na tle pozostałych gatunków oznaczają się one przede wszystkim większą średnicą działki kielicha, lecz na to wskazuje już nazwa krzewu. Azalie wielkokwiatowe nie mają zbyt wielkich wymagań pielęgnacyjnych i mogą bez problemu być uprawiane nawet przez początkujących ogrodników. Rośliny rosną zarówno w pełnym słońcu, jak i półcieniu.
Azalia na pniu
Jednym z najpopularniejszych krzaków ozdobnych na przestrzeni ostatnich lat stała się bez wątpienia azalia na pniu do kupienia w https://www.podkarpackiesady.pl/31-azalie. Co odróżnia ją od innych roślin? Przede wszystkim to, że została ona szczepiona na pniu. Dzięki temu można wykorzystać ją do dekoracji nie tylko ogrodu, ale także balkonów, a nawet wnętrz, gdyż odpowiadają jej temperatury pokojowej oraz ograniczone nasłonecznienie. Azalie na pniu osiągają rozmiary rzędu 60-100 centymetrów wysokości. Barwa kwiatów oraz czas kwitnienia zależne są bezpośrednio od odmiany rośliny.
Uprawa i pielęgnacja azalii
Azalie to krzewy ozdobne niewymagające szeregu zabiegów pielęgnacyjnych. Z tego też względu nadają się zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych pasjonatów ogrodnictwa. Jedyne o co należy zadbać w przypadku azalii jest utrzymanie odpowiedniego pH gleby oraz wilgotności podłoża, gdyż źle znoszą one suszę. Wymagają ziemi próchniczej o kwaśnym odczynie pH w przedziale od 4 do 5. Glebę taką można otrzymać dzięki dodaniu do ziemi ogrodniczej kwaśnego torfu, przegniłego igliwia albo zmielonej kory. Warto również wdrożyć systematyczne nawożenie w okresie od maja do lipca. Należy jednakże pamiętać o zachowaniu odpowiednio niskiej dawki nawozu – koniecznie o odczynie kwaśnym. Nie wapnować gleby! Azalie przystosowane są do znoszenia nawet silnych mrozów, jednakże mogą źle tolerować silne wiatry. Krzewy najlepiej rosną w miejscach nasłonecznionych lub połcienistych. Rekomenduje się sadzenie roślin w grupach. Jeśli chcemy zintensyfikować kwitnienie azalii wystarczy, że po okresie kwitnienia usuniemy pozostałości kwiatów, uschnięte liście oraz obumarłe pędy. Nie trzeba ciąć krzewu, co dla wielu jest niewątpliwą zaletą.
Z racji tego, że pielęgnacja i uprawa azalii ogrodowych jest bezproblemowa i prosta, wykorzystuje się je zarówno w ogrodach małych jak i dużych. Często umieszcza się je na tle roślin iglastych lub drzew formowanych, przy oczkach wodnych, strumyczkach albo innych elementach wodnych. Wzrost i pokrój azalii uzależniony jest od jej gatunku i odmiany. Poprzez wzgląd na to, że wraz z upływem lat krzewy coraz bardziej się rozrastają i zagęszczają, należy uprzednio starannie wybrać i przygotować miejsce pod zasadzenie rośliny. Ciekawym zabiegiem jest wysypanie wokół podłoża azalii kory. Pozwoli to na ograniczenie nadmiernego parowania wody z gleby, a co za tym idzie chroni krzak przed suszą. Istotne jest, aby w czasie upałów regularnie podlewać roślinę.
Źródło: https://inspirujacyogrod.com.pl/wiciokrzew-stanowisko-wymagania-pielegnacja.html