Kolka – u dzieci, żółciowa i nerkowa. Domowe sposoby, przyczyny, leczenie kolki
Kolka jest napadem ostrych boleści wywołanych przerzynaniem się kamieni przez wąski przewód znajdujący się w otrzewnej lub skutkiem skurczów mięśniówki jelit, które są konsekwencją ostrych zakażeń pokarmowych. W warunkach medycznych można wyróżnić kilka kolek. Ta najpopularniejsza dotyczy dzieci, mniej występujące to żółciowa i nerkowa.
Kolka u dzieci
Kolka występująca u małych dzieci zdarza się, gdy dziecko z powodu bólu płacze przez bardzo długi okres czasu, który może trwać nawet kilka godzin dziennie przez kilka dni w tygodniu. Pierwsze kolki pojawiają się podczas pierwszych trzech do sześciu tygodni życia dziecka. Tego rodzaju kolka jest tymczasowym stanem, zdrowia, który zazwyczaj nie jest oznaką poważnej choroby.
Objawy
Pierwszym najbardziej charakterystycznym objawem kolki u dzieci jest długotrwały płacz zaczynający się o tych samych porach dnia lub nocy. Nierzadko, niemowlaki dostają kolki wieczorami. Symptomy mogą rozpocząć się nagle, związku z czym są nieprzewidywalne. Dzieci mogą związku z pojawiającą się kolką zacząć wierzgać nogami w reakcji na ból jaki powoduje. Ponadto, brzuch dziecka może wydawać się wzdęty, lekko twardy.
Przyczyny
Przyczyna kolki u dzieci nie jest znana. Termin został opracowany przez dr Morris Wessel po przeprowadzeniu badań na niemowlakach. Dzisiaj wielu pediatrów wierzy, że każde dziecko przechodzi przez kolkę w pewnym momencie, czy to przez kilka tygodni, czy kilka dni.
Czynniki
Nie istnieje żadna, stwierdzona naukowa przyczyna rozwoju kolki u dziecka. Jednak, niektórzy lekarze uważają, że pewne rzeczy mogą zwiększać ryzyko wystąpienia objawów kolki u dziecka. Te potencjalne czynniki obejmują:
- Głód,
- refluks żołądkowy (kwas żołądkowy przepływający w górę do przełyku, zwany również refluksem żołądkowo-przełykowym),
- gazy,
- obecność białek mleka krowiego w mleku matki,
- słabe umiejętności odbijania,
- nadmierne karmienie dziecka,
- przedwczesne porody,
- palenie w czasie ciąży,
- nierozwinięty układ nerwowy.
Leczenie
Jednym z proponowanych sposobów leczenia kolki jest trzymanie dziecka tak często, jak to możliwe. Trzymanie niemowlęcia, gdy nie jest wybredne, może zmniejszyć ilość płaczu w ciągu dnia. Pomocne może też być umieszczenie dziecka w zamachu podczas wykonywania czynności domowych.Czasami jazda samochodem lub spacerowanie po okolicy może uspokajać dziecko. Pomocne może też być odtwarzanie muzyki uspokajającej lub śpiewanie do dziecka. Smoczek może również uspokajać samopoczucie dziecka. W niektórych przypadkach sprawdza się masaż brzuszka, ale bardzo delikatny i przeprowadzany z wyczuciem.
W przypadku powikłań związanych z kolką, a więc w momencie pojawienia się rozwolnienia, wymiotów, wysokiej gorączki bądź nudności warto umówić się z dzieckiem na wizytę lekarską, ponieważ tego typu objawy nie są normalne, a mogą się wiązać z inną chorobą, niebezpieczną dla zdrowia.
Kolka żółciowa
Kolka żółciowa jest intensywnym bólem żołądka spowodowanym przez kamienie żółciowe. Ból może przychodzić i wychodzić w tzw. „atakach”.
Woreczek żółciowy jest narządem wewnętrznym w ciele człowieka, w którym przechowywana jest żółć. Żółć jest substancją wytwarzaną przez wątrobę, która pomaga w trawieniu pokarmów w jelicie cienkim. Ta część jelita jest połączona z żołądkiem i wchłania składniki odżywcze z jedzenia i picia.
Kamienie żółciowe powstają, gdy zachodzi brak równowagi chemicznej w woreczku żółciowym. Ta nierównowaga może powodować wysoki poziom cholesterolu lub produktu odpadowego zwanego bilirubiną w żółci. Małe kryształy mogą się rozwijać i stopniowo przekształcać w kamienie żółciowe.
Woreczek żółciowy jest połączony z wątrobą przez otwory, które są znane jako drogi żółciowe. Jeśli kamień żółciowy blokuje jeden z tych przewodów, może powodować kolkę żółciową.
Objawy
Fundamentalnym objawem kolki żółciowej jest nagły, intensywny ból brzucha trwający od 1 do 5 godzin. Ból spowodowany jest zwiększonym ciśnieniem w pęcherzyku żółciowym. Ten ból jest zwykle odczuwany w określonych miejscach, w tym:
- Centralny obszar brzucha,
- Prawa strona brzucha zlokalizowana pod brzuchem,
- W obrębie łopatek.
Kolka żółciowa jest często nazywana atakiem pęcherzyka żółciowego lub kamieni żółciowych. Dzieje się tak dlatego, że może się to powtarzać za każdym razem, gdy kamień żółciowy blokuje przewód żółciowy. Ból zniknie, jeśli kamień żółciowy nie będzie dłużej blokował przewodu żółciowego.
Czynniki ryzyka
Niektóre osoby są bardziej narażone na rozwój kamieni żółciowych niż inni. Związku z narażeniem na pewne czynniki, częściej doświadczają kolki żółciowej. Te grupy osób obejmują:
- Kobiety,
- ludzie powyżej 40 lat,
- ludzie borykających się z nadwagą,
- osoby obciążone genetycznie,
- pacjentów ze schorzeniami układu pokarmowego,
- ludzie cierpiący na cukrzycę.
Leczenie
Kolka żółciowa wymaga leczenia, ponieważ ma ona charakter przewlekły. Napady kolki mogą się powtarzać, jeśli nie będą leczone. Niestety, same nie przejdą. Bez usunięcia pęcherzyka żółciowego kamienie żółciowe prawdopodobnie powtórzą się w ciągu 5 lat od epizodu. To właśnie najczęstszym sposobem leczenia kolki żółciowej jest chirurgiczne usunięcie pęcherzyka żółciowego. Woreczek żółciowy nie jest istotnym narządem, a ciało może normalnie funkcjonować bez jego obecności. Operacja może być wykonana tradycyjnie bądź laparoskopowo.
Chirurgia laparoskopowa jest preferowaną opcją, ponieważ powrót do zdrowia jest szybszy i zazwyczaj nie wymaga noclegu w szpitalu. Osoba ta będzie mogła wykonywać normalne czynności i wrócić do swoich obowiązków nawet po tygodniu rekonwalescencji.
Nie w każdym przypadku operacja jest pożądana. Kamienie żółciowe można rozpuścić za pomocą pewnych leków, ale tylko wtedy, gdy są one bardzo małe. Po zastosowaniu obu metod, kolka nie powinna wystąpić ponownie.
Kolka nerkowa
Kolka nerkowa spowodowana jest obecnością kamieni w drogach moczowych. Ból może objawić się w dowolnym miejscu układu moczowego, który obejmuje obszar od nerek do moczowodów, pęcherza moczowego i cewki moczowej.
Kamienie mogą pojawić się w dowolnym miejscu i różnić się co do wielkości. Większość kamieni występuje z powodu nagromadzenia się minerałów lub innych substancji, takich jak kwas moczowy, które sklejają się w moczu, tworząc tym samym twardą masę.
Objawy
Objawy kolki nerkowej mogą się różnić w zależności od wielkości kamienia i jego lokalizacji w drogach moczowych. Niektóre małe kamienie powodują tylko łagodną kolkę nerkową, a dana osoba może je wydalać wraz z moczem bez większego dyskomfortu.
Najczęstszym objawem kolki nerkowej jest ból, który pojawia się po uszkodzonej stronie ciała między dolnymi żebrami a biodrem. Kolka promieniuje od dolnej części brzucha aż do pachwiny.
Jednak kolka nerkowa jest tylko jednym z objawów spowodowanych kamieniami moczowymi. Inne objawy, które zwykle występują obok kolki nerkowej to:
- ból lub trudności z oddawaniem moczu,
- obecność krwi w moczu,
- brzydko pachnący mocz,
- nudności,
- wymioty,
- małe cząsteczki w moczu,
- odczuwanie stałej pilnej potrzeby oddawania moczu,
- mętny mocz.
W niektórych przypadkach mogą pojawić się objawy zakażenia dróg moczowych . Należą do nich wysoka gorączka , dreszcze i zimny pot.
Przynieś ulgę dziecku podczas kolki
Kliknij i sprawdź ceny!
Leczenie
Leczenie często zależy od rodzaju kamienia, którego doświadcza dana osoba. Jednak podstawowym sposobem na usunięcie kamieni i pozbycie kolki nerkowej jest odpowiednie nawodnienie oraz zażywanie środków przeciwbólowych. Statystycznie, dzięki takim środkom ponad 80% kamieni jest wydalana samoistnie. 20% innych typów kamieni może być usunięte przy pomocy fali dźwiękowych, badaniu ekstrakcji kamienia czy litotrypsji. W najgorszych przypadkach dochodzi do operacji chirurgicznej.