Kiedy zalecane jest usunięcie zęba?

0 79
Rate this post

Wizyty w gabinecie stomatologicznym nie dla każdej osoby wywołują przyjemne skojarzenia. Na szczęście, na przestrzeni ostatnich lat, nowoczesne technologie pozwoliły na znaczy postęp, jeśli chodzi o jakość, ale też zakres usług, które świadczą dentyści.

Dzięki temu wizyty stały się nie tylko przyjemniejsze, ale również powalają na przywrócenie nie tylko zdrowia jamie ustnej, ale też pięknego uśmiechu. Głównie dzięki zabiegom estetycznym. Jednak w niektórych przypadkach sytuacja poszczególnych zębów jest na tyle opłakana, iż nie ma możliwości ich uratowania. Kiedy tak się dzieje?

Kiedy trzeba usunąć zęba?

Dentyści przede wszystkim robią wszystko, by nie usuwać pacjentowi naturalnego zęba. W pierwszej kolejności przeprowadzają badania, które pozwalają na ocenę tego, czy ząb można leczyć. W przypadku niewielkich ubytków, które nie zagrażają tkance miękkiej, wystarczy wyczyszczenie miejsca objętego próchnicą, a następnie wykonanie plomby.

W sytuacji, gdy ząb jest w dużej mierze uszkodzony, występuje stan zapalny, a próchnica przedostała się do miazgi. W takiej sytuacji niezbędne jest leczenie kanałowe. Dzięki temu można uratować chociaż część naturalnego zęba, który następnie stomatolog odbudowuje.

Jednak nie zawsze jest to możliwe. W niektórych sytuacjach, gdy próchnica wpłynęła na spore spustoszenie w zębie i nie jest możliwe prawidłowe szczelne jego odbudowanie, niezbędne staje się usunięcie zęba. Kolejne wskazanie do usunięcia to rozległe stany zapalne tkanek okołowierzchołkowych spowodowane zgorzelą miazgi. Również w sytuacji, gdy zęby nie mieszczą się w jamie ustnej. W tym przypadku najczęściej dotyczy to tzw. zębów mądrości, czyli ósemek, które wyrastają u osób dorosłych i zaczynają uciskać na pozostałe zęby, co przekłada się na ich skrzywienie.

Kto zajmuje się usuwaniem zęba?

To, czy zabieg usunięcia zęba zostanie przeprowadzony przez stomatologa, czy chirurga stomatologicznego, zależy od trudności samego zabiegu. Jeśli ząb można usunąć za pomocą standardowego postępowania, zabieg można przeprowadzić u dentysty. W niektórych jednak przypadkach niezbędne staje się rozcięcie dziąsła. Szczególnie, jeśli nie ma możliwości usunięcia całości zęba, ponieważ ten się ułamał. W takim przypadku zabieg przeprowadza chirurg szczękowy. To, do jakiego typu zabiegu kwalifikuje się dany ząb ocenia stomatolog.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.