W kaszy quinoa, która powstaje z komosy ryżowej, znaleźć można wiele ważnych dla zdrowia właściwości. Kasza ta może pod względem składników ważnych dla naszego funkcjonowania na co dzień konkurować z innymi kaszami – gryczaną, jęczmienną, kuskusem i innymi. Również znajdziemy w niej nieskończone pokłady białka, a także korzystne dla przemiany materii kwasy tłuszczowe, witaminy oraz wszelkie minerały stawiające nas do pionu np. Po intensywnym wysiłku intelektualnym lub fizycznym. Dzięki kaszy quinoa można także w łatwy sposób pozbyć się wszelkich substancji toksycznych z organizmu. Regularne spożywanie kaszy quinoa może się przyczynić do tego, że nie zaatakuje nas nowotwór. To bardzo istotne w czasach, gdy coraz więcej osób choruje.
Czym jest quinoa?
Komosę ryżową nazywa się także ryżem peruwiańskim. Jest to roślina wytwarzająca szereg nasion bardzo bogatych w skrobię, ale nie zaliczymy jej do tradycyjnych zbóż. Od bardzo wielu setek lat znana jest w krajach Ameryki Południowej. Z racji na silną zawartość białka oraz witamin, w tamtejszym regionie co do quinoa używa się wielu określeń stawiających tę kaszę nieco wyżej od innych. Jest przedstawiana jako „złote zboże Inków”, czy też „złote ziarno”. Kasza quinoa ma w swoim składzie także coś takiego, jak saponiny. Odpowiadają one za przeciwdziałanie alergiom, stanom zapalnym, grzybicom oraz wirusom. W ziarnach komosy ryżowej ukryte są także flawonoidy. To dzięki nim regularne spożywanie kaszy quinoa pozwala uwolnić się od toksyn i elementów szkodliwych dla naszego organizmu. Każdy smakosz powinien wiedzieć, że właśnie tych elementów antyoksydacyjnych nie znajdziemy w pozostałych, popularnych w Polsce kaszach. Kaszę quinoa na zasadzie podobieństw porównać można do polskiej komosy białej. Miejscem uprawy kaszy quinoa jest oczywiście Ameryka Południowa. Uprawia się ją po za tym także w Stanach Zjednoczonych, Indiach, Kanadzie oraz Wielkiej Brytanii.
Właściwości zdrowotne i największe atuty kaszy quinoa
W białku kaszy quinoa zawarte są wszelkie aminokwasy egzogenne, czyli takie, których nasz organizm w sposób naturalny nie wytwarza i które trzeba dostarczyć samodzielnie. W tradycyjnych zbożach te aminokwasy prawie nie występują. Tak wysoka zawartość białka sprawia, że kaszą quinoa zastąpić można wiele produktów mięsnych bez szkody dla naszego organizmu. Jeśli ktoś nie może jeść mięsa przez szkodliwe kwasy tłuszczowe – kasza quinoa będzie idealnym rozwiązaniem dla niego.
Naukowcy odkryli, że kasza quinoa może przyczynić się do zapobiegania nowotworom wszelkiego rodzaju. Wyciągi nasienne, z kiełek oraz liści komosy ryżowej zahamować mogą rozwijanie się komórek rakowych, niszczona jest w ten sposób relacja między komórkami, w czym pomagają złącza szczelinowe, a także aktywność migracyjna. Kasza quinoa pomaga w walce z miażdżycą oraz chorobami serca. Zawarte w niej tłuszcze nienasycone, kwasy linolenowy i oleinowy obniżają poziom szkodliwego cholesterolu. Ryzyko zawałów oraz problemów z układem krążenia zostaje zredukowane.
Kasza quinoa
Kliknij tutaj i sprawdź ceny!
Podawanie kaszy quinoa
Kasza może być serwowana na wiele sposobów, zarówno na słodko, jak i na słono. Jest wdzięcznym produktem spożywczym do eksperymentowania w kuchni. Przykładowe propozycje podania:
- kasza z gulaszem z mięsa drobiowego lub wieprzowego w sosie pomidorowym
- kasza z warzywami oraz ziołami
- kasza z zielonym groszkiem oraz twarogiem wędzonym
- kasza z kapustą kiszoną oraz suszonymi pomidorami
- kasza z kawałkami kurczaka, kukurydzą oraz sosem śmietanowym
- placuszki smażone z kaszy quinoa z rozbitym jajkiem oraz twardym, startym serem, oczywiście doprawione na ostro do smaku
- kasza z jogurtem naturalnym oraz świeżymi owocami leśnymi
- kasza jako farsz do pierogów, z dodatkiem mięsa, czy białego sera
- kasza w formie zapiekanki, także z mięsem, warzywami i pieczarkami
- idealny środek zastępczy na makaron, ziemniaki gotowane lub pieczone, zwykły ryż biały
Badania nad kaszą quinoa
Z racji tego, że w kaszy quinoa nie znajdziemy glutenu, na który uczulonych jest coraz więcej ludzi, polecić ją można również osobom zmagającym się z chorobą trzewną. Pacjenci z choroba zwaną celiakią powinni jednak uważać. Badania przeprowadzone w Anglii pokazały, że nadmiarne spożywanie kaszy quinoa przez osoby dotknięte tym schorzeniem może być szkodliwe i dodatkowo zaostrzyć wszelkie objawy. Na podstawie doświadczeń z pacjentami określono, że 50 gram kaszy quinoa dziennie jest wystarczającą dawką, by nie wpływać negatywnie na zdrowie leczących się na celiakię. Badania nad długotrwałym spożywaniem kaszy przez osoby chore trwają nadal i jeszcze nie wiemy, jakie będą ich wyniki. Ważne składniki zawarte w kaszy mogą być w przyszłości jak najbardziej wykorzystywane w całym przemyśle farmaceutycznym. to tylko kwestia czasu. Zakup tej kaszy w polskich sklepach nie stanowi już dziś jakiegokolwiek problemu. Można ją dostać właściwie w każdym supermarkecie. Stoi zazwyczaj na półkach z tradycyjnymi, polskimi kaszami, bez których nie potrafimy wyobrazić sobie typowego obiadu.