Kasza manna – opis, jak gotować, właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

0 1 234
5/5 - (5 votes)

Charakterystyka kaszy mannej

Kasza manna zwana jest popularnie grysikiem. Otrzymywana jest z ziaren pszenicy, na rynku występuje w dwóch głównych postaciach: jako kasza manna i kasza manna błyskawiczna (preparowana). Drugi rodzaj znacznie szybciej się gotuje, ponieważ wstępna obróbka termiczna powoduje skleikowanie ziaren skrobi. Dodatkowo można spotkać oryginalne odmiany, takie jak kasza manna razowa, orkiszowa oraz orkiszowa razowa.

Dobrej jakości kasza manna powinna być barwy białej z lekko żółtawym odcieniem. Powinna również składać się z drobnych części bielma, bez żadnych ciemniejszych cząstek otrębowych.

Czas przechowywania produktu od momentu produkcji wynosi około 5 miesięcy.

Ciekawostką jest, że wzmianka o kaszy mannej znajduje się już w Biblii. Według dawnych przekazów, stanowi ona pokarm z nieba. Stary Testament opisuje ucieczkę Izraelitów z Egiptu oraz wszechogarniający głód podczas długiej wędrówki przez pustynię. To właśnie wtedy Bóg postanowił przez 40 lat, codziennie rano zsyłać ludziom z nieba pożywną kaszę manną.

Proces produkcji kaszy mannej

Istotą produkcji jest odsiewanie grubszych kaszek podczas procesu przemiału ziaren zboża na mąkę. Jedną z wielu otrzymanych podczas przemiały frakcji kaszek oczyszcza się w specjalnym, przeznaczonym do tego urządzeniu. Tak oczyszczona frakcja ma ustaloną granulację i jest sprzedawana jako kasza manna.

Składniki kaszy

Kasza zawiera niewiele minerałów, witamin czy błonnika, natomiast jest bardzo bogata w skrobię. Należy do produktów zawierających gluten. Ze względu na fakt, że jest produktem pszenicznym, jest jednocześnie jedną z najbardziej kalorycznych kasz. W 100 gramach znajduje się bowiem około 350 kcal.

W małych ilościach można znaleźć: witaminę B1, B2, B6, PP, kwas foliowy, magnez, żelazo, potas i jod. Jako jedyna ze wszystkich kasz zawiera dużą ilość wspomnianego jodu.

Właściwości zdrowotne

Kasza manna jest lekkostrawna, dlatego też stanowi najpopularniejszą kaszę na rynku. Często wykorzystywana w dietach małych dzieci oraz osób z nadwrażliwym układem pokarmowym. Jest łatwo przyswajalna przez organizm oraz pozostawia uczucie sytości. Zaleca się spożywanie produktu przez osoby:

  • z wrzodami
  • ze stanami zapalnymi jelit czy żołądka
  • z problemami trawiennymi
  • po przebytych operacjach
  • z chorobami wątroby i pęcherzyka żółciowego
  • dzieci

Dodatkowo dzięki dużej zawartości jodu może wspomóc profilaktykę oraz leczenie niedoczynności tarczycy. Jest zalecana jako urozmaicenie diety kobiet w ciąży oraz tych planujących ciążę. Jedna porcja grysiku zaspokaja 10% dziennego zapotrzebowania organizmu na żelazo, dlatego świetnie nadaje się do podawania osobom z anemią i niedoborem tego pierwiastka.

Ze względu na obecność potasu zaleca się ją chorym na nadciśnienie tętnicze i inne choroby układu krążenia.

Jak gotować kaszę manną?

Produktu nie należy wcześniej płukać, ponieważ drobne kasze mocno nasiąkają wodą. Kasza po ugotowaniu znacznie zwiększa swoją objętość pochłaniając wodę wykorzystaną podczas gotowania.

Chcąc uzyskać gęstą kaszę (wykorzystując wersję błyskawiczną) należy gotować około 50 gram produktu przez 2 minuty w 400 ml lekko osolonej wody. Decydując się na półgęstą kaszę czynność należy wykonać w 700 ml wody.

Kaszę można gotować zarówno na wodzie jak i na mleku, warto jednak dla podkreślenia jej smaku dodać szczyptę soli.

Jak można podawać kaszę manną?

Najczęściej spożywa się ją ugotowaną z dodatkiem soku, owoców, czekolady czy orzechów. Jest podstawowym składnikiem zup mlecznych, kleików, grysików, legumin, kisielów mlecznych czy musów. Można ją wykorzystać jako składnik wiążący podczas wypieków ciast i ciasteczek, budyniów, klusek i mas do przekładania tortów. Świetnie nadaje się do urozmaicenia zup (głównie krupników), kotletów czy pasztetów. Niekiedy stosuje się ją zamiennie z bułką tartą jako środek do posypywania blach.

Chcąc podać gościom oryginalną i ciekawą sałatkę można dodać do niej właśnie kaszę manną.

  1. Pyszny deser nie tylko dla dzieci – przygotować 1,5 szklanki mleka i podzielić to na 2 części. W 1 części zimnego mleka rozprowadzić kaszę, natomiast 2 część zagotować. Gdy zacznie wrzeć, dolać zimne mleko z kaszą i ciągle mieszając doprowadzić do zagotowania. Dodać szczyptę soli, cukru i łyżeczkę masła, gotować przez 2 minuty wciąż mieszając. Po ugotowaniu kaszę przełożyć do salaterek i odstawić do wychłodzenia. Całość posypać startą czekoladą i udekorować truskawkami i bananami (bądź innymi, ulubionymi owocami)
  2. Kasza manna na mleku – z pół litra mleka odlać 3/4 szklanki, w których należy rozprowadzić 3 łyżki kaszy mannej. Resztę mleka zagotować i wlać namoczoną kaszę z zimnym mlekiem. Mieszać i dalej gotować na małym ogniu do momentu zgęstnienia. Dodać szczyptę soli i cukru do smaku
  3. Kotlety z kaszy mannej – zagotować 2 szklanki bulionu warzywnego, następnie stopniowo dosypywać do tego szklankę kaszy mannej. Cały czas mieszając gotować przez 5 minut na małym ogniu. Po upływie tego czasu zestawić z gazu i pozostawić do ostygnięcia. Do chłodnej kaszy wbić jajko, dodać natkę pietruszki i szczypiorek (posiekane drobno), 2-3 łyżki startego sera żółtego oraz sprasowany ząbek czosnku. Przyprawić wedle uznania solą i pieprzem i bardzo dokładnie wymieszać. Wilgotnymi dłońmi formować kotleciki, panierować w bułce tartej i smażyć na rozgrzanym oleju do osiągnięcia złocistego koloru. Podawać z surówką
  4. Ciasto jogurtowe na bazie kaszy – 3 jaja ubić z 1/3 szklanki cukru, a gdy kryształki całkowicie się rozpuszczą – dodać 1,5 szklanki jogurtu naturalnego oraz pół szklanki oleju roślinnego. Cały czas mieszając dosypać szklankę kaszy mannej, 3 łyżki mąki, pół łyżeczki sodu, łyżeczkę proszku do pieczenia i esencję waniliową. Po dokładnym wymieszaniu przelać ciasto do natłuszczonej formy i piec około pół godziny w temperaturze 180 stopni Celsjusza

Kasza manna będzie świetnym pomysłem zarówno na sycące śniadanie, oryginalny obiad jak i lekkostrawną kolację.

Do składników najczęściej dodawanych do kaszy mannej zalicza się orzechy, czekoladę, rodzynki, bakalie, syrop klonowy, miód, świeże owoce, niesłodzone kakao, karob, mak mielony, kardamon, imbir i cynamon.

Kasza manna
Kliknij i sprawdź ceny!

Przeciwwskazania

Kaszy mannej nie powinny spożywać osoby chorujące na celiakię oraz przebywające na dietach bezglutenowych ze względu na zawartość glutenu. Osoby z hemoroidami bądź nawracającymi zaparciami przed spożyciem kaszy mannej powinny skonsultować się z lekarzem.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.