Charakterystyka kaszy jaglanej
Kasza jaglana należy do grupy najzdrowszych kasz na świecie. Z powodzeniem może zastąpić ziemniaki podczas obiadu, można ją spożywać zarówno na słodko jak i na słono. Jest niezwykle uniwersalna i ma liczne właściwości korzystne dla zdrowia. Dawniej stanowiła główny element posiłków, po pewnym czasie odeszła w zapomnienie, aby współcześnie jej wartość ponownie została doceniona. Kasza jaglana jest przyrządzana z prosa.
Właściwości odżywcze kaszy jaglanej
W ziarnach tej kaszy można znaleźć żelazo, magnez oraz witaminy grupy B. Jest bogatym źródłem krzemionki, przez co korzystnie wpływa na wygląd włosów, paznokci i skóry. Poprawia także stan wpływając na ich mineralizację, przez co polecana jest między innymi osobom cierpiącym na osteoporozę oraz po urazach typu złamanie. W porównaniu do innych kasz, jaglana posiada dużą ilość białka, dlatego może być zdrowym elementem diety sportowców. Lekkostrawność tego produktu sprawia, że kolejną zalecaną, docelową grupą konsumentów są osoby starsze i dzieci. Posiada znacznie mniej błonnika i wysoki IG. Warto spożywać posiłki z dodatkiem kaszy jaglanej 2-3 razy w tygodniu, aby jej działanie zostało zauważone.
Kasza jaglana jest dość kaloryczna, bowiem 100 gram zawiera około 350 kcal, jednakże nie należy jej wykluczać z dietetycznego menu, ponieważ dzięki zawartości krzemu wpływa na przyspieszenie przemiany materii. Inne zalety:
- jest produktem naturalnie bezglutenowym
- ma działanie antywirusowe
- reguluje poziom cholesterolu
- poprawia koncentrację i pamięć
- wysusza błony śluzowe podczas kataru
- likwiduje zgagę
- rozgrzewa
Aspekt kosmetyczny
- Włosy – udowodniono, że regularne spożywanie kaszy jaglanej przeciwdziała wypadaniu włosów, dodatkowo przyspieszając ich wzrost oraz wpływając na zdrowy wygląd. Niektóre osoby stosują maski na włosy a bazie kaszy jaglanej. Są one dostępne w sklepach lub wykonywane w warunkach domowych.
- Skóra – kasza jaglana chroni skórę przed wiotczeniem, dlatego często sięgają po nią osoby w podeszłym wieku. Działa odżywczo i przeciwzmarszczkowo, a także przyspiesza gojenie się ran.
- Paznokcie – kasza ta wpływa na ich stan, zapobiega rozdwajaniu się płytki paznokciowej oraz zmniejsza łamliwość końcówek
Jak gotować kaszę jaglaną?
Ten rodzaj kaszy wielu osobom kojarzy się z gorzkim smakiem, co może zniechęcać do jej spożywania. Aby się go pozbyć, można nieugotowaną kaszę dokładnie przepłukać lub zalać zimną wodą na około godzinę. Innym sposobem jest minutowe prażenie ziaren na dnie suchego garnka.
Najczęściej praktykowane jest gotowanie kaszy jaglanej w torebkach. Należy je zanurzyć w gotującej się, posolonej wodzie i odczekać zalecaną na opakowaniu ilość czasu. Gotowanie na sypko jest bardziej urozmaicone. Do gotującej się wody dodajemy dodatkowo odrobinę oleju, aby zapobiec zlepianiu się ziaren. Odpowiednia proporcja wynosi 2:1 (2 szklanki wody na 1 szklankę kaszy). Gotując kaszę jaglaną na sypko należy odczekać, aż wsiąknie ona wodę, a następnie można ją zawinąć w koc i odstawić na około godzinę. Dążąc do otrzymania kleistej postaci, należy przed ugotowaniem wymieszać ją z odrobiną mleka i przelać do wrzątku w proporcji 3:1. Następnie gotować około 30 minut.
Ugotowaną kaszę należy spożyć do 3 dni, przy czym w trzecim dniu zaleca się wykorzystanie jej do dań wymagających dodatkowej obróbki termicznej.
Propozycje podania
Kasza jaglana jest powszechnie stosowana. Na rynku można spotkać się z jej wykorzystaniem w takich produktach jak: mąka, mleko czy jogurt. W warunkach domowych można stworzyć z niej istne arcydzieła, smaczne i zdrowe przekąski bądź sycące obiady. Oto kilka propozycji podania:
- Kotlety z kaszy jaglanej – można je wykonać zarówno bez żadnych dodatków jak i mieszając masę z warzywami czy kawałkami kurczaka. W połączeniu z dużą dawką sałatki będzie idealną propozycją na letni czy wiosenny obiad
- Jaglany koktajl – to połączenie mleka lub wody, kaszy, ulubionych owoców i warzyw. Będzie istną bombą energetyczną oraz idealną przystawką między głównymi posiłkami
- Kasza gotowana z dodatkiem owoców, rodzynek, orzechów i syropu stanowi smaczną propozycję podania na deser lub dla dzieci
- Warzywa faszerowane kaszą – takim farszem (kasza z dodatkiem np. parówki) można nadziać bakłażan, cukinię lub paprykę
- Krupnik – tego dania chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Odżywcza, nieco tłusta zupa idealnie nada się na mroźne, zimowe wieczory lub deszczowe, jesienne popołudnia. Działa rozgrzewająco
- Kasza z mlekiem – ten klasyk podawany jest w wielu domach jako śniadanie na szybko, kiedy nie ma czasu na przygotowanie czegoś ambitniejszego
- Kluski z kaszy jaglanej – które są świetnym dodatkiem do gulaszów
- Kasza jaglana z sosem – tai sos może zawierać warzywa, dodatki mięsa z kurczaka, wołowiny bądź mięso mielone. Cokolwiek będzie wyborem kucharza – idealnie skomponuje się z kaszą
- Zupa pomidorowa z dodatkiem kaszy jaglanej – zamiast ryżu lub makaronu
- Proste ciasta z kaszy jaglanej
Kasza jaglana
Kliknij i sprawdź ceny!
Przykładowy przepis na słodko
Propozycją deseru z wykorzystaniem kaszy jaglanej będzie proste, jednakże bardzo apetyczne ciasto. Sposób wykonania jest niezwykle prosty oraz szybki, należy do przepisów, których nie da się zepsuć.
Składniki na ciasto: 4 szklanki wody, 2 szklanki kaszy jaglanej, 4 łyżki miodu, laska wanilii
Sposób wykonania: Kaszę opłukać i wsypać do wody. Gotować 3 minuty od momentu zagotowania. Następnie zmiksować z laską wanilii i miodem. Wyłożyć na papier do pieczenia i piec przez około 10 minut w temperaturze 180 stopni. Upieczone i wychłodzone ciasto dla smaku warto polać polewą czekoladową.