Kasza gryczana: charakterystyka, wartości odżywcze, właściwości zdrowotne, przepisy

0 497
5/5 - (5 votes)

Kasza gryczana doceniana była już w starożytnych Chinach jako remedium na wiele dolegliwości, jednak z uwagi na dosyć specyficzny smak oraz zapach była ona raczej złym wspomnieniem z dzieciństwa. W czasach, gdy na polskie stoły trafił ziemniak, kasza gryczana poszła w odstawkę, jednak w ostatnich latach zaczęto ją na nowo doceniać z uwagi na zawartość cennych dla zdrowia witamin oraz minerałów. Czym jednak wyróżnia się kasza gryczana, jakie ma wartości odżywcze, dlaczego warto ją spożywać i jakie potrawy można z niej wyczarować?

Charakterystyka kaszy gryczanej

Kasza gryczana nie jest zaliczana do zbóż, tak jak np. kasza jęczmienna, ponieważ powstaje z gryki, czyli z niewielkiej rośliny o białych pachnących kwiatach. Najwięcej upraw gryki można spotkać na lubelskich polach, jednak z powodzeniem jest ona również uprawiana w innych częściach Polski. Gryka w odróżnieniu od owsa, jęczmienia oraz pszenicy pozbawiona jest całkowicie glutenu, dlatego też może być spożywana przez osoby, które nie tolerują tego składnika.

Wartości odżywcze kaszy gryczanej

Kasza gryczana zawiera szereg cennych dla naszego zdrowia wartości odżywczych, dlatego też warto ją spożywać tak często, jak to tylko możliwe. W kaszy gryczanej można znaleźć bardzo duże ilości błonnika, który wzmaga metabolizm oraz poprawia trawienie, przyczyniając się tym samym do redukcji nadmiaru zbędnych kilogramów (oczywiście, jeśli kasza spożywana jest w czystej postaci). W kaszy gryczanej można ponadto znaleźć dosyć duże ilości pełnowartościowego białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3 i omega-6, witamin z grupy B, kwasu foliowego, potasu, żelaza, fosforu, miedzi, a także cynku.

Właściwości lecznicze kaszy gryczanej

Kasza gryczana zaliczana jest do lekkostrawnych pokarmów, dzięki czemu może być z powodzeniem spożywana przez osoby zmagające się z problemami układu pokarmowego. Z uwagi na dosyć dużą zawartość błonnika regularne spożycie kaszy gryczanej pomaga usunąć z organizmu zbędne produkty przemiany materii oraz toksyny, przyczyniając się tym samym do redukcji wagi. Jeśli chodzi natomiast o pozostałe właściwości kaszy gryczanej, to jest ona polecana do spożycia wszystkim tym osobom, które zmagają się z chorobami serca, nadciśnieniem, cukrzycą oraz anemią.

Zastosowanie kaszy gryczanej w kuchni

Kasza gryczana znalazła dosyć szerokie zastosowanie w kuchni, ponieważ można ją z powodzeniem dodawać zarówno do dań mięsnych (najpopularniejszy jest oczywiście gulasz), jak i do tych warzywnych. Idealnie komponuje się z różnego rodzaju sosami a w szczególności z sosem grzybowym i grzybowo-koperkowym. Kaszę gryczaną można ponadto wykorzystać jako farsz do pierogów lub do przygotowania przepysznych placuszków.

Jak ugotować kaszę gryczaną?

Kaszę gryczaną przed gotowaniem należy bardzo dokładnie opłukać pod bieżącą wodą, aby usunąć ewentualne zanieczyszczenia, które mogą się w niej znajdować. Kaszę należy gotować w proporcji 2 szklanki wody na 1 szklankę kaszy. Aby ziarenka kaszy podczas gotowania się nie skleiły, do gotującej się wody należy dodać łyżkę wybranego oleju, wrzucając do niej następnie kaszę. Jak długo należy jednak ją gotować? Najlepiej zgodnie z instrukcją znajdującą się na opakowaniu, jednak zazwyczaj powinno to trwać około 15 minut. Gdy kasza zostanie już ugotowana, warto trzymać ją jeszcze przez około 10 minut w garnku pod przykryciem, aby doszła.

Ekologiczna kasza gryczana
Kliknij i sprawdź ceny!

Kaszotto z kaszy gryczanej z kalafiorem, szpinakiem i mielonym mięsem

Składniki:

  • po 1/2 selera, cebuli i pora,
  • 100 g kaszy gryczanej,
  • 1 ząbek czosnku,
  • 1 marchewka,
  • 0,5 l bulionu jarzynowego,
  • 200 g mielonego mięsa,
  • 400 g kalafiora,
  • po 1 łyżce sosu sojowego, kolendry mielonej i kurkumy,
  • 2 łyżki oleju rzepakowego,
  • 1/2 łyżeczki ostrej papryki,
  • opakowanie szpinaku (w przypadku mrożonego ok. 100 g)

Sposób przygotowania:
Pora i cebulę pokroić w kostkę i zeszklić w garnku na łyżce oleju. Do garnka należy następnie dorzucić przeciśnięty przez praskę czosnek, a także obraną i startą marchewkę oraz seler. Całość należy smażyć przez około 2 minuty, przez cały czas mieszając zawartość garnka. Po upływie tego czasu do garnka należy wrzucić mięso mielone wraz z odrobiną pieprzu, soli oraz oleju rzepakowego, tak, aby nie przywarło ono do dna. W międzyczasie można ugotować kaszę gryczaną zgodnie z instrukcją znajdującą się na opakowaniu, dodając ją następnie do mięsa i warzyw razem z gorącym bulionem i sosem sojowym. Całość należy zagotować, doprawiając następnie kolendrą, kurkumą, pieprzem oraz odrobiną soli. Po upływie kilku minut do garnka dorzucić różyczki kalafiora, gotując danie przez 15 minut. Na 2 minuty przed zdjęciem garnka z palnika należy dodać do jego zawartości posiekany szpinak oraz ostrą paprykę w proszku.

Placki z kaszy gryczanej

Składniki:

  • 100 g kaszy gryczanej,
  • 5 łyżek startego parmezanu,
  • 1 jajko,
  • odrobina soli i pieprzu do smaku,
  • olej rzepakowy do smażenia

Sposób przygotowania:
Kaszę gryczaną włożyć do wrzącej wody, gotując ją przez około 20 minut, a następnie odsączając oraz ostudzając na talerzu. Do wystudzonej kaszy należy następnie dodać starty parmezan, jajko, a także odrobinę soli i pieprzu do smaku. Całość należy bardzo dokładnie wyrobić ręką do momentu, aż wszystkie składniki idealnie się ze sobą połączą. Na patelnię wlać 4 łyżki oliwy, smażąc na niej następnie uformowane placuszki z kaszy gryczanej. Gdy placuszki z jednej strony się zarumienią, należy przełożyć je na drugą stronę, ponownie smażąc na złoty kolor. Tak przygotowane placuszki najlepiej podawać z sosem grzybowym lub grzybowo-koperkowym.

Kasza gryczana z kurczakiem i warzywami

Składniki:

  • 0,5 kg piersi z kurczaka,
  • po 200 g marchewki, pora oraz kaszy gryczanej,
  • 2 małe ząbki czosnku,
  • 100 g selera,
  • 1 łyżka sosu sojowego (najlepiej tego ciemnego),
  • odrobina soli, pieprzu i słodkiej papryki do smaku,
  • olej rzepakowy do smażenia,
  • garść posiekanego koperku lub natki pietruszki

Sposób przygotowania:
Pierś z kurczaka opłukać pod bieżącą wodą, osuszając bardzo dokładnie, krojąc w kostkę oraz doprawiając odrobiną oleju, słodką papryką, pieprzem i solą. Całość należy dokładnie wymieszać, odstawiając na kilkanaście minut na bok, aby wszystkie smaki się ze sobą przegryzły. Marchewkę i seler obrać, opłukać pod bieżącą wodą i zetrzeć na tarce o grubych oczkach, pora pokroić w półplasterki natomiast czosnek bardzo drobno posiekać. W średniej wielkości garnku ugotować kaszę gryczaną zgodnie z instrukcją znajdującą się na opakowaniu. Przygotowaną wcześniej pierś z kurczaka należy wrzucić na rozgrzaną patelnię, smażąc go do momentu, aż się zarumieni oraz przekładając go do małej miseczki. Na tej samej patelni podsmażyć pokrojonego pora, dorzucając do niego przygotowane wcześniej warzywa. Po upływie kilku minut do warzywa należy wrzucić pierś z kurczaka oraz ugotowaną kaszę gryczaną. Całość należy doprawić pieprzem i sosem sojowym, podając najlepiej z posiekanym koperkiem lub natką pietruszki.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.