Jesteś zwolennikiem zdrowych zasad odżywiania? Poszukujesz nowych produktów, które sprawią, że Twoje potrawy nabiorą wyjątkowego smaku? W poniższym artykule przedstawimy Ci karob – niezwykłe źródło witamin i minerałów, które z powodzeniem może zastąpić czekoladę w Twojej kuchni!
Karob (mączka chleba świętojańskiego) mimo bogatej zawartości składników odżywczych oraz dość długiej obecności na polskim rynku, wciąż nie osiągnął szczytu swojej popularności. Jakie właściwości w sobie skrywa i gdzie możemy go kupić? Odpowiedzi na te i inne pytanie znajdziesz w dalszej części artykułu.
Karob – charakterystyka
Karob (znany również jako szarańczyn strąkowy) to reprezentant drzew należących do gatunku bobowatych. W naturalnych warunkach niniejsza roślina występuje w regionie śródziemnomorskim i osiąga wysokość prawie 15 metrów. Jej jadalną część stanowią owoce, które swoim wyglądem przypominać mogą zgniłe strąki fasoli o długości około 15 – 20 centymetrów. W sklepach natomiast karob najczęściej możemy spotkać w formie brązowego proszku, który przywodzi nam na myśl tradycyjne kakao.
Składniki odżywcze
Niniejsza roślina zawiera w sobie prawie 70% węglowodanów (w tym skrobi i cukru), blisko 6% białka, 15% wody oraz 4% tłuszczu. Ponadto, karob jest niezrównanym źródłem witamin i soli mineralnych, wśród których możemy wyróżnić:
- Witaminy z grupy B (B1, B2,B3);
- Witaminy A, D oraz E;
- Magnez, żelazo, fosfor i wapń.
Dodatkowo, karob zawiera w sowim składzie kwas galusowy charakteryzujący się silnym potencjałem antynowotworowym, odpowiedzialnym między innymi za hamowanie rozrostu komórek nowotworowych oraz redukcję bakterii i wirusów przyczyniających się do licznych chorób zapalnych. Niniejszy składnik skutecznie radzi sobie również ze zwalczaniem objawów choroby wrzodowej żołądka oraz przyspiesza proces gojenia się ran.
Karob – właściwości
Ze względu na bogactwo składników odżywczych, karob wykazuje szereg właściwości pro-zdrowotnych.
- Niniejsza substancja, ze względu na swój słodki smak, stanowi idealny substytut czekolady, lub kakao. Charakteryzuje się ona jednak mniejszą zawartością tłuszczu oraz brakiem takich składników jak, teobromina (alkaloid purynowy, w niektórych sytuacjach wykazujący właściwości trujące), czy kofeina.
- Ponadto, karob doskonale wpływa na funkcjonowanie naszego układu pokarmowego, przyczyniając się tym samym do zmniejszenia dolegliwości bólowych żołądka. Ze względu na swoje właściwości zagęszczające, niniejszy produkt wykorzystywany jest również w leczeniu biegunki oraz nadkwasoty żołądka.
- Za sprawą wysokiej zawartości wapnia oraz fosforu, karob stanowi wspaniały suplement diety w leczeniu i profilaktyce chorób układu kostnego, w tym osteoporozy.
- Dodatkowo, zawarty w składzie niniejszej rośliny kwas galusowy wykazuje silne właściwości przeciwbólowe oraz bakteriobójcze. Dlatego też, w niektórych przypadkach karob wykorzystywany jest w leczeniu chorób górnego układu oddechowego.
Według niektórych badań naukowych niniejszy produkt może wykorzystywany być w leczeniu niedokrwistości, a jego regularne stosowanie może doprowadzić do obniżenia poziomu złego cholesterolu we krwi.
Kalorie
Karob w porównaniu do tradycyjnego kakao wyraża, aż o 60% niższą wartość kaloryczną stanowiącą zaledwie 222kcal na 100g produktu. Dlatego też, produkt ten stanowi idealny składnik diety dla wszystkich miłośników słodkości, którzy mają zamiar pozbyć się nadmiaru zbędnych kilogramów.
Karob – zastosowanie
Ze względu na bogaty smak oraz niezrównaną zawartość witamin i minerałów, karob znajduje szerokie zastosowanie zarówno w naszej kuchni, w kosmetyce, w przemyśle spożywczym, jak i w przemyśle farmaceutycznym.
- Karob w kuchni. Niniejszy produkt to wspaniała alternatywa dla tradycyjnego kakao (szczególnie w przypadku tych osób, które zmagają się z problemem alergii na czekoladę). Głęboki smak oraz lekka konsystencja sprawiają, że karob stanowi idealny dodatek do domowych wypieków.
- Karob w kosmetyce. Ekstrakt pozyskiwany z owoców niniejszej rośliny stanowi powszechny składnik kosmetyków przeznaczonych do codziennej pielęgnacji twarzy.
- Karob w przemyśle farmaceutycznym. Ze względu na bogactwo witamin i składników mineralnych, niniejsza substancja często w wykorzystywana jest w celu zwalczania stanów zapalnych, kaszlu oraz dolegliwości bólowych.
- Karob w przemyśle spożywczym. Niniejsza substancja wykorzystywana jest jako naturalny zagęszczacz służący do produkcji pokarmów.
Dodatkowo, karob w niewielkich ilościach możemy również znaleźć w składzie papierosów oraz niektórych soków owocowych.
Karob
Kliknij i sprawdź ceny!
Karob – przepisy
Karob to zdrowa alternatywa dla czekolady. Dlatego też, niniejszy składnik z powodzeniem możesz wykorzystywać, jako dodatek do domowych wypieków. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie dwa Ciekawe przepisy z karobem w roli głównej.
Przepis Nr 1. Ciasto z orzechami
Niezbędne składniki:
- 3/4 szklanki mąki pszennej;
- 1/3 szklanki karobu;
- 1/4 szklanki brązowego cukru;
- 200g stopionego masła;
- 1/2 szklanki mleka;
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia;
- Szklanka rozdrobnionych orzechów włoskich.
Przygotowanie:
KROK 1: Na samym początku oddziel mokre składniki od suchych;
KROK 2: Mokre składniki utrzyj na jednolitą masę i dodaj je do wymieszanej wcześniej mąki, proszku do pieczenia oraz karobu;
KROK 3: Wymieszaj jeszcze raz wszystkie składniki w jednej misce i dodaj do nich rozdrobnione orzechy;
KROK 4: Włóż ciasto do rozgrzanego piekarnika w temperaturze około 180oC i przecz je przez około 35 minut.
Przepis Nr 2. Babeczki ucierane z dodatkiem karobu
Niezbędne składniki:
- 4 jajka;
- 1 szklanka mąki;
- 1/2 szklanki maki ziemniaczanej;
- 1 szklanka brązowego cukru;
- 1/2 szklanki karobu;
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia;
- 200g roztopionego masła;
Przygotowanie:
KROK 1: Rozbite jajka utrzyj z cukrem, aż do uzyskania jednolitej masy;
KROK 2: Wymieszaj obie mąki z jedną łyżeczką proszku do pieczenia, a następnie dodaj do nich utarte z cukrem jajka;
KROK 3: Rozpuść kostkę masła w delikatnie rozgrzanym garnku, a następnie dodaj ją do przygotowanej wcześniej masy;
KROK 4: Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki, a następnie dodaj do nich szklankę karobu;
KROK 5: Tak przygotowane składniki przełóż do przygotowanych wcześniej form;
KROK 6: Włóż babeczki do rozgrzanego piekarnika w temperaturze 180oC, a następnie piecz je przez około 30-40 minut.
Karob – pozostałe informacje
Dostępność: Niniejszy składnik z łatwością możemy nabyć w sklepach specjalizujących się w sprzedaży zdrowej żywności.
Cena: Za opakowanie karobu o masie 500g zapłacimy około 6 złotych.
Dlaczego warto wypróbować niniejszy składnik?
Karob to produkt, który cechuje się nie tylko wyjątkowym (przypominającym kakao) smakiem, ale również bogatą zawartością składników odżywczych, w tym wapnia, fosforu oraz witamin z grupy B. Stosunkowo niska cena oraz łatwość dostępu sprawiają, iż niniejszy produkt z powodzeniem może zastąpić czekoladę w naszej kuchni. To również wspaniała propozycja dla osób, które zmagają się z chorobami układu pokarmowego oraz z problemem nadwagi lub alergii na kakao.